Hogyan segíts az újszülött babádnak, hogy jól aludjon:6 tipp, amivel gyermekedben jó alvási szokásokat alakíthatsz ki
Az első néhány hónap kulcsfontosságú a kisbabád életében, hogy jó alvási szokásai alakuljanak ki. Mandy Gurney alvás-szakértő megosztja velünk tanácsait:
Jó alvási szokások kialakításával nem csak gyermekednek teszel jót, hanem saját magadat is megkíméled attól, hogy a későbbiekben a végkimerülésig elfáradj. (Fotó: Getty)
Szülőnek lenni azt is jelenti, hogy az ajánlott, zavartalan, 8 órás alvás már csak ködös emlékeidben él. A babát éjjel többször is meg kell etetni, sokszor felsír, a karodba veszed, álomba ringatod, és óvatosan visszateszed az ágyába. Ekkor szinte azonnal felsír, és az álmatlan éjszakák miatt úgy érezheted, a fáradt vagy, nem bírod tovább.
Pedig van megoldás! Ha az alábbi 6 tippet alkalmazod, egyidejűleg a a baba alvásritmusát is figyelembe véve, nyugodtabban fogtok aludni.
Amit az első néhány hétben teszel ez ügyben, az befolyásolja a baba későbbi alvási szokásait – így a tiédet is. Ha a babád és a saját alvási szokásaidat is kontrollálni tudod, az nyugodt éjszakákat es kipihent ébredést jelent.
Mandy Gurney, a Millpond Gyermek Alvásklinika alapítója igy nyilatkozik: „Mióta megkezdtem tanácsadói tevékenységemet a témában, az azóta eltelt 15 év alatt a szülők részéről a segítségre való igény hatalmas mértékű növekedését tapasztalom.
Ennek oka nem az, hogy a kisbabák kevesebbet alszanak, hanem az, hogy a szülők nem félnek szakértő segítségét kérni és felismerik az alkalmazott tanácsok értéket. Azzal egyidejűleg, hogy oly sok anya tér vissza a munkájához röviddel gyermeke születése után, az anyáknak fizikai igényük van arra, hogy a gyermekük jobban aludjon, es így ők maguk is kipihentebben ébredjenek.
Íme néhány ötlet a friss anyukák es apukák számára, hogy hogyan szoktassák újszülött babájukat a szülők számára is pihentető alváshoz:
1. Tanítsd meg a babát az éjszaka és a nappal közötti különbségre
Újszülött gyermeked átlagosan 16 órát tölt alvással. Az első lépés az, hogy megtanítod a kisbabádat az összefüggésre a sötétség és az alvás, illetve a fény és az ébrenlét között. 10 héten belül a baba képes lesz megérteni, hogy éjjel hosszabb ideig kell aludna.
A babád a nap kétharmadát szundikálással tölti (Fotó: Getty)
Napközben engedd, hogy a babád elmerüljön az élet normál nyüzsgében, de az éjszakai etetések során kerüld, hogy ingerek érjék őt. Csendesen beszélj hozzá, és csökkentsd minimálisra a szemkontaktust. Ezek a sötétség és a csend altató hatásával együtt segíteni fogják a babádat abban, hogy megtanulja: az éjszaka az alvás ideje.
2. Boldog szundikálás
Túlságosan fáradt babát nehéz este lefektetni. Ezért a napközbeni szundikálás létfontosságú, és nagyon lényeges, hogy a szülő felismerje az aludni vágyó baba jeleit. Ezek lehetnek például: a baba elcsendesedik, dörzsöli a szemét, ásítozik vagy sír. Ezekre reagálva tegyük őt a mózeskosárba, vagy a gyerekágyba egy kis szundira.
Vedd észre a jeleket, amelyek mutatják, hogy a babád szudikálni akar (Fotó: Flickr Select)
Az első hónap végére kialakul a baba szundi-ritmusa. Az álmosság jelei rendszerint az előző ébredés után másfél órával jelentkeznek nála. Ha ez segít, vezess naplót a baba etetési és alvási idejéről, hogy felismerd benne a visszatérő mintázatot.
3. Az esti lefekvésnek legyen megszokott rendje
Ez különösen fontos az egészséges alvási szokások kialakításában. Bizonyos cselekvések ismétlődése minden este, melyek a baba lefektetésével végződnek, azt az üzenetet hordozzák számára, hogy ideje elaludni. Brightcove
4. Az alvást és a szoptatást válaszd külön
Az első hetekben a babáknak valószínűleg szüksége lesz rá, hogy közvetlenül az esti altatás előtt egyen. Idővel ezt az etetést kicsit előbbre tudod hozni, például a fürdés elé, hogy kevésbé legyen hajlamos szoptatás közben elaludni.
Mandy azt javasolja, fürdetés előtt szoptasd a babát (Photo: Getty)
5. Legyen ébren a baba, mikor lefekteted
Babakocsiban tolva, vagy karban ringatva a baba nem nyugodt körülmények között alszik el, próbáld elérni, hogy ez ne váljon szokásává. Ha a babádat meg akarod tanítani, hogy aludja at az éjszakát, akkor tudnia kell, hogy a saját mózeskosarában vagy ágyában van. Az a cél, hogy a baba még legyen kicsit ébren, amikor lefekteted, hogy hozzá szokjon a külső inger nélküli elalváshoz.
Ne váljon szokássá, hogy álomba ringatod a babát (Fotó: Getty)
Az úgy nevezett „fehér zaj”’ (mint egy félre hangolt, csak halkan zúgó rádió vagy egy „white noise” applikació a telefonon) segíthetnek elaltatni a kisbabát. Ezt alkalmazva, ha a baba felébred éjjel, nem fog felsírni, ami a nála teljes éberségét okozna.
6. Segíts a babádnak, hogy éjjel jól aludjon
A nagyon fiatal babák alvás ciklusa körülbelül 60 perces, ami a harmadik hónaptól 90 percre nő. Ha meg akarod tanítani a babát, hogy nyugodtan átaludja az éjszakát, meg kell tanulja, hogyan aludjon vissza, amikor forgolódik az egyes ciklusok végén.
Ha a babád éjszakai sírása inkább nyöszörgés, ellenőrizzd, hogy kényelmesen fekszik-e, hogy nem éhes-e, hogy nincs-e melege, nem fázik-e, tiszta-e a pelus. Ha minden rendben van, akkor simogtással, esetleg az oldalára fordítva ringatással próbáld vissza altatni. Ha szükséges, akkor vedd a karodba és ringasd, de amint elcsendesedik és álmos lesz, tedd vissza, mielőtt elalszik.
Elegendő megnyugtatni a babát simogatással, nem feltétlenül kell éjjel ölbe venni (Fotó: Getty)
Forrás: www.mirror.co.uk
Erdélyi Nóra/Mirror, 2017. május 24.