#baba#anya

Mit tehetsz, ha csuklik a babád? Ezzel segíthetsz a picinek

Mi okozhatja a baba csuklását, és mivel segíthetünk?

 

Bármennyire is bosszantó lehet a felnőttek és az idősebb gyermekek számára, a csuklás a csecsemők számára általában jelentéktelen, rövid ideig tartó, mindössze néhány perces élmény, és őket  általában nem is zavarja a csuklás. Van azonban néhány tanács, amit érdemes megfogadni.

Mi okozza a baba csuklását?

A csecsemők csuklása olyan reflex, amely korán, még a baba születése előtt kialakul. A csuklás reflexszerű cselekvés, ami azt jelenti, hogy nem tudjuk megállítani vagy irányítani (akárcsak a tüsszentést vagy a köhögést).

A csuklást különböző tényezők válthatják ki: a gyomorban lévő felesleges levegő, a nyelőcső irritációja és a stressz mind szerepet játszhat benne, de a csuklás kialakulásának konkrét oka nem ismert. A szakértők úgy vélik, hogy a csuklást az agyat a rekeszizommal összekötő ideg váltja ki, és sokféle dolog előidézheti, például a túl sok vagy túl gyors evés, vagy akár a rossz időben történő nyelés.

“A csecsemők csuklása gyakori természetes reflex – minden csecsemő csuklik” mondja Hilary Stempel, a Coloradói Gyermekkórház általános gyermekorvosa és a Coloradói Orvosi Egyetem gyermekgyógyászati tanszékének adjunktusa. Alapvetően a csuklás ritkán ad okot aggodalomra a csecsemőknél, magyarázza Dr. Stempel. 

Mit kell tudni a baba csuklásáról?

A magzatok gyakran látható módon csuklanak az ultrahang-vizsgálat közben is, néha a csuklás még a szülő hasán keresztül is érezhető. 

Az újszülötteknél a csuklási reflex szintén elég gyakori. A kutatók becslése szerint a csecsemők idejük akár 2,5%-át is csuklással töltik. Ahogy az élet első néhány hónapjában növekednek, a csuklással töltött idő általában csökken. 

Hogyan lehet megelőzni a csuklás csecsemőknél?

A szülők segíthetnek megelőzni a csecsemők csuklását: ha a baba gyakran csuklik, vagy a csuklás a csöppség számára nagyon kellemetlennek tűnik, kipróbálhatod az alábbi megoldások egyikét.

A csuklás időzítése

Először is, figyeld meg, hogy mikor csuklik a baba. Például, ha csak akkor csuklik, ha  evett vagy egy bizonyos helyzetben fekszik, akkor ezek a pillanatok válthatják ki a csuklást. Próbáld meg megváltoztatni, hogyan és mikor eteted a babát, vagy milyen helyzetben teszed le.

Gyakrabban etess kisebb mennyiségeket!

Egyes kutatások szerint a túlzásba vitt, vagy túl gyors etetés csukláshoz vezethet. Akár szoptatsz, akár cumisüvegből táplálod a babát, segíthet, ha minden egyes etetésnél egy kicsit kevesebbet adsz a babának.

Ezenkívül ellenőrizd, hogy milyen ütemben szopizik a baba, vagy iszik a cumisüvegből. Ha túl gyorsan iszik, akkor a tejjel vagy tápszerrel együtt levegőt is beszívhat, és ez csuklást válthat ki.

A levegőnek ki kell jönni!

Minden etetés után büfiztetni kell a babát. A csuklást a túlzott légbuborékok okozhatják, amelyek beszorulnak, miközben a baba eszik. A büfiztetés segíthet kiüríteni a gázbuborékokat a nyelőcsőből.

Ellenőrizd a baba cumisüvegét!

A cumisüveg is lehet bűnös, ha túl sok levegőt enged a baba szájába. Egyes cumisüveg-kialakítások több levegőt zárnak be etetés közben, mint mások. Próbálj ki különböző márkákat vagy típusokat, amelyek csökkenthetik a levegő mennyiségét a cumisüvegben. 

Hogyan állíthatom meg a baba csuklását?

“A csuklás legtöbbször ugyanolyan hirtelen ér véget, mint ahogyan elkezdődött” – mondja Dr. Stempel. Ennek ellenére a következő dolgokkal próbálkozhatsz, hogy segíts a baba csuklásának megállításában, ha egyszer elkezdődött:

Dörzsöld a baba hátát!

Próbáld meg körkörös mozdulatokkal dörzsölni a baba hátát, hogy segítsd a felesleges levegő kiürülését és a csuklás leállítását. Még ha a csuklás folytatódik is, ez a mozdulat megnyugtató lehet a baba számára.

Büfiztesd a babát!

Ha a baba csuklani kezd etetés közben, hagyd abba az etetést, és büfiztesd meg! A büfiztetés segít a felesleges levegő kiürítésében, ami enyhíti a kellemetlen érzést, és megállíthatja a csuklást.

Változtasd meg a baba pozícióját!

Nyugodtan próbáld meg lefektetni a babát vagy ülő helyzetbe helyezni, attól függően, hogy hol volt, amikor a csuklás kezdődött. A pozícióváltás nem mindig állítja meg a baba csuklását, de segíthet.

Kínálj a babának cumit!

A cumi szívó mozgása megnyugtathatja a csukló babát, és csökkentheti a rekeszizom-görcsöket.

Mikor keresd fel a gyermekorvost a csuklás miatt?

Ha azt veszed észre, hogy a baba gyakran csuklik és/vagy a csuklás fájdalmat okoz neki, a legjobb, ha orvoshoz fordulsz. Lehet, hogy a babának emésztési problémái vannak.

Bizonyos esetekben a csuklást a savas reflux okozhatja. Különösen akkor, ha a baba csuklását hányás kíséri, gyermekorvosnak kell megvizsgálnia, hogy felderítse vagy kizárja a háttérben álló betegségeket.

Babanet, 2024. március 20.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?