A pokolba vezető út és a jó szándékHelytelen tanácsok kisbabás szülőknek
A gyereknevelés olyan, mint a foci meg a politika: mindenki ért hozzá. Még az is, akinek nincs gyereke, előszeretettel látja el az újdonsült szülőket jobbnál jobb tanácsokkal, például: hagyjad, hadd sírjon, nem kell elkényeztetni az állandó felkapkodással! Az aranyigazságok némelyike alapvetően helyeselhető felfogásban fogant, de a túlzott általánosítás időnként komoly veszélyeket hordozhat.
Alább egy válogatás a témakör legnépszerűbb és legérdekesebb „mantrái” és urbánus legendái közül, a teljesség igénye nélkül. Mottónk: a pokolba vezető út is jó szándékkal van kikövezve.
-
Alvó gyereket nem ébresztünk fel! Az idősebb korosztály egyik kedvence. Na most: nem alvó gyereket ugye nem is lehet felébreszteni, de ez csak a dolog szemantikai része. A mantraként mondogatott intelem lényege, mármint, hogy igyekezzünk programjainkat a gyerek napi ritmusához illeszteni, alapvetően nem kifogásolható.
A másik vonatkozás viszont, miszerint nem kell a gyermeket fölkelteni csak azért, mert itt a szoptatás ideje, csak egészséges babákra igaz, sárgaság esetén gyermekünk lesz az a kivétel, aki erősíti a szabályt. A sárgaság ugyanis aluszékonysággal jár, így a gyereket esetleg nem ébreszti föl az éhség, ettől elkezd kiszáradni, ami fokozza az aluszékonyságot, akár ébreszthetetlen állapotig, és kész a baj.
-
A gyerek tudja, mennyit és mit kell ennie. Nagy általánosságban szintén igaz. Egészséges gyereket ne méricskéljünk óránként (naponként se!), ne próbáljunk beleügyeskedni még tíz grammot. De hogy ne megint a sárgaságra hivatkozzam, gondoljunk azért arra, hogy valamitől mégis léteznek táplálkozási zavarok, rosszul gyarapodó babák, egész nyáron túró rudin élő kétévesek. Pedig általában az anyukájuk szintén lelkesen főzi a zöldséglevest.
-
A gyereknek naponta, testsúly-kilogrammonként
- 100 ml-t kell szopnia, hogy ne száradjon ki,
- 120 ml-t kell szopnia, hogy ne veszítsen a súlyából,
-
150 ml-t kell szopnia, hogy gyarapodjon.
- hozzávetőleg egyenletesen gyarapszik (tehát nem mindennap, dekára pontosan)
- éberen felfigyel a külvilág ingereire
- nedves a nyelve
- tiszta a tekintete
- kutacsa nem beesett
- bőre rugalmas, csippentés után azonnal helyreáll
-
rendszeresen pisil (napi 4-6 pisis pelenka, nem szúrós, nem sötét vizelettel).
-
14 nap alatt a kismama kiismeri, miért sír a baba. Ezt a szülészeten olvastam valami fejtágítóban. Jelentem, a 15. napon sem következett be a várva várt hirtelen megvilágosodás, sőt még két év elteltével is megesik, hogy nem tudom, miért nyafog a leány.
-
El fogod kényeztetni! - mondják néha, ha az ember felveszi nyöszörgő, síró kisbabáját. Pláne ha nem is nyöszörög, csak azért veszem föl, mert olyan jó megölelni, szagolgatni… Ranschburg tanár úr gondolatával élve, az az anya, aki az első hat hónapban nem ölelgeti, szeretgeti eleget a babáját, legalább ugyanakkora bűnt követ el, mintha éheztetné. Ez ugyanis az ősbizalom kialakulásának korszaka. Merjünk hallgatni az ösztöneinkre!
-
A cumisüveg / cukros tea az ördögtől való. Tény, hogy szerencsés esetben egyikre sincs szükség, és kell, sőt, érdemes küzdeni is érte, hogy ne legyen. De beteg gyerek esetén a cumisüveg életmentő lehet. Nem kell feltétlenül nagy betegségekre gondolni, egy újszülöttet egy kisebb fertőzés is megviselhet annyira, hogy ne legyen ereje szopni. A teázás is indokolt lehet.
Az én gyerekem is alapvetően vizet iszik, azt is szereti legjobban. Volt is bajunk elég, amikor egyéves korában rotavírust kapott - más okból szükséges kórházi kezelés során -, és a gyermek nem ivott meg mást, csak a vizet, hiszen soha mást nem is kapott inni. Hányós, hasmenéses gyerekbe ugyanis cukros ital, almalé, tea, vagy kifejezetten erre a célra kifejlesztett, gyógyszertárban kapható ital kell. Nem mindennap, nem víz és főleg nem anyatej helyett, de bizony egy ilyen fertőzés esetén megmenekülhet a kicsi az infúziótól, ha elfogadja a cukros italt.
- Télen nem nő a gyerekek lába. Ez a vicces kijelentés egy cipőbolti eladótól származik. Először arra gondoltam, biztos egy reggeli rádióműsorban hallotta, mint „brit kutatók” legújabb tudományos eredményét, de aztán rájöttem, hogy valószínűleg inkább csak jutalékos rendszerben bérezik, hiszen aki ezt a tanácsot megfogadja, garantáltan két pár cipőt tervezhet be a télre, gyerekenként.
Néha nagyon nehéz megtalálni a középutat az aranyigazságok és a józan ész között, különösen a gyermek születése utáni, fizikailag és lelkileg is nehéz időszakban. Mégis úgy tűnik, néha kell, hogy legyen bátorságunk megkérdőjelezni azt is, amit mások örökérvényűnek tartanak!
Ti milyen jó szándékból született, de rossz tanácsot hallottatok már?
kisgigi
kisgigi, 2011. április 19.
Babanet hozzászólások(32 hozzászólás)
- lövessem ki a fülét kiskorában, mert akkor jobban viseli. Hát nem. Sírt egész délután, s ha jött hozzánk valaki, akkor is megijedt, azt hitte, ismét fájni fog valamije. Azóta sok bajom van a fülbevalókkal: a franciakapcsosat simán kikapcsolja, pont belefér az ujjacskája. A másik fülbevalója szintén képes magától kikapcsolódni, állandóan figyelem, megvan- e még? A csavaros meg böki a fejét, azért nem jó... Szóval hülyeség volt most megcsináltatni, ráért volna jópár év múlva, amikor Ő dönti el, hogy akarja- e egyátalán?
- ne adjak neki cumit, mert sosem szokik le róla. Nem adtam. Sírt. Adtam- nem sírt :) Csak éjjel, elalváshoz használjuk, sőt volt, hogy anélkül is elaludt. Sétálni, játszani sosem kell a cumi, és biztos, hogy előbb- utóbb alváshoz sem. Én nem hallottam cumival alvó 18 évesről:)
- Mindig legyek vele, ne hagyjam másokra, ne "idegenítsem" el magamtól. Az élet úgy hozta, hogy valóban szinte csak velem volt. Eredmény: az, hogy a párommal kettesben tudjam hagyni, többhónapos munka volt. Eleinte sokat sírt szegénykém, ami persze bántotta a páromat is, de lassan, sok próbálkozás után már egy könnycsepp nélkül el tudok menni itthonról. Szerintem ha néha- néha kettesben marad az apukájával, a nagyszülőkkel, semmiképp se veti vissza az anyuka iránti bizalmat, viszont jót tesz anyukának, babának, családnak egyaránt. Nem beszélve arról, hogy a bölcsödei, óvódai beszoktatás ennyivel is egyszerűbb lesz....
A kedvenc "jótanácsom", "minél hamarabb minden ételt bevezetni..." :O Még jó, hogy magamra hallgattam, és a kisfiúnk a mai napig nem kap tehéntejet, pedig már 2,5 éves. Nem is fog...
Egyébként az anyatej nálunk a koszmóra is nagyon jó volt.
Ami pedig az öleléseket illeti, én nem is értem, hogy tudja valaki megállni, hogy ne vegye fel azt a kis drága maszatkát, amikor annyira erre van szüksége...kényeztetés ide vagy oda.
A tejet már nekem is mondták, hogy egy éves korától nyugodtan adhatom- én nyugodtan nem adom:) A mai tápik, babatejek pont azt tartalmazzák, ami szükséges számukra, a dobozos tejben meg ki tudja, mi van?
Volt több jótanács is,mind szakembertől,de a legjobb a kórházi védőnő megnyugtatása,miszerint a gyermek 4 kiló fölött éjjel nem fog ébredni :D Bátran kijelenthetem,ez nem jött be,egyik gyerekemnél sem :D
Ezek után minden egyes pohárért úgy kellett könyörögni a férjemnek.
Most júliusban fogok szülni, nem kérek a tanácsokból, és tuti hogy egy nagy adag vízzel ülök le szoptatni.
Ez a "vattát köpök" dolog ismerős, én is azt hittem szomjanhalok minden alkalommal. Nálam a lakás minden pontján volt egy pohár víz bekészítve. :)
Azt gondolom sokan vagyunk úgy, hogy szívesen meghallgatnánk mások tanácsát, tapasztalatát és el is tudjuk dönteni melyiket hasznosítsuk, de a tanácsot adó korábban szült már 10 éves gyerekkel rendelkező barátnőnk, testvérünk és ja persze anyáink, anyósaink nehezen tudják feldolgozni ha nem fogadjuk meg a javaslatukat, ami inkább hat előírásként mint javaslatként. Talán ezért távolodtam el annyira a nővéremtől, mert szerintük mi furán neveljük a gyerekünket. Igazából nem tudja mi nem tetszik a mi nevelésünkben, de nem ért vele egyet, na erre varrjatok gombot. Én sem értek egyet az ő elveikkel, de legalább szóvá is teszem, lehet ezért tartunk ott ahol, de hát hogyan jutnánk előrébb ha senki sem tartana elénk görbe tükröt néha?
Az anyai ösztönök nálam eddig működnek, ha meg nem akkor jön a férjem aki szintúgy sok időt tölt első szülöttünkkel, és kikérem a véleményét. És mikor meghallgattam akkor ismét visszatérnek a helyes anyai ösztönök és visszazökkenünk a nyugodt kis világunkba.
A sok tanács közül az alábbi összesítést csináltam magamnak. Minden tanácsot meg kell hallgatni, de csak azt kell hasznosítani vagy kipróbálni, ami szerintem is jó és kivitelezhető. Rugalmasan kell kezelni a helyzeteket, nem kell mindig ragaszkodni a tegnap-még-jó-volt-napirendhez .
A fenti tanácsok azért szerintem is némileg helytállóak, csak a megfelelő egyensúlyt kell megtalálni! Miért ne kaphatna a gyerek cukros teát vagy épp gyümölcslét? Ha pl 10 óraira adjuk neki, egyéb esetben meg vizet kap... Ezzel nincs gond.
Tehát a tanácsokat meg kell hallgatni, ha hasznosnak véljük meg lehet próbálni ;) Anyai ösztön sokat segíthet!
Megnézném azt az embert (akár nő, akár férfi...) akibe az ivás pillanatában rögtön be is épül a folyadék :-) Többünk biztos már kapott infúziót -ugye ezzel hamarabb is bent van a lötty, mintha innánk-, jó fél, egy óra múltán érződik bármi...
Na, ezzel lehet a legrosszabbat tenni a gyerekkel. A gyerek azért raccsol, mert - nemes egyszerűséggel - még nem fejlettek a beszéd szervei ahhoz, hogy tökéletes hangot képezzen velük. Ha "gyakoroltatjuk", azzal arra ösztökéljük, hogy megfeleljen, jól-rosszul valahogy kiküzdje magából azt a nyamvadt hangot, ahogy sikerül, és a rossz hangképzés sajnos rögzül. Amit felnőttkorban szinte lehetetlen már kikorrigálni.
Ha békén hagyjuk, beszéljen, rosszul de örömmel, erősödjön a nyelve, akkor jó eséllyel kinövi. Ha nem, akkor 5 éves kora után elég lesz kikérni szakember tanácsát a megfelelő gyakorlatokról...
Bettica! Hat hónapos kor előtt se gyümölcslé, se víz, se tea, csak anyatej, ha egy mód van rá - minden más ugyanis lemossa azt a védőréteget, amit az anyatej képez a bélfalon, és ami a babát a fertőzésektől védi. Tápszeres gyereknél viszont nagyon fontos a folyadék, pontosabban a víz adása.
Egyébként a cukros üdítők és gyümölcslevek adása szerintem egyébként is kerülendő, jobb nem rászoktatni a gyereket, így némi fogászati költségtől és kellemetlenségtől is megkímélhető, hogy az elhízás veszélyéről ne is beszéljünk. A gyerek alapvetően elfogadja a teát cukor nélkül is - a gyümölcsteák nagyrészt édeskések -, gyümölcsléből meg jobb csak azt adni, amit otthon facsar az ember, érdemes megnézni egyszer egy flakon oldalát, mi minden van benne. Persze, lehet, hogy én vagyok a paranoiás...
Manguszta! Na, a beszéddel csesztetés nálam nagyon durva emlékeket ébresztett. Egy időben selypítettem - logopédus segített, de teljesen nem múlt el -, raccsoltam is - a mostohanagyapám meg nonstop beszólt miatta. Mondhatnám, hogy nem is nagyon kötődtem hozzá, de akkor nagyon enyhén fejezném ki magam...
Enyém két kedvenc tanács: gyerek tíz hónapos korában még éjjel szopott. Dokinéni szerint sürgősen fel kellett volna hagynom vele, mert a gyerek neurotikus lesz. A bugyborékoló röhögésemet igen nehéz volt visszatartani.
A másik a védőnőm volt: szerinte az egyéves koron túli szoptatás szexuális averziót okoz. Itt már nem bírtam ki röhögés nélkül, és közöltem vele, ha leszbikus lesz, hát istenkém, akkor is az én vérem. Ha meg csak ezen múlna...
Anyósomnak volt egy jó tanácsa, amit írt is már itt valaki: A tanácsokat meg kell hallgatni, megköszönni (ez nem mindig megy ;) ) de nem muszáj megfogadni :)
Ennek örömére én most először inkább tanácsot kérek tőletek. Sírni hagyás - nem hagyás; felvétel - fel nem vétel témakörben. Hordozás párti vagyok, és alapvetően nem szívesen hagyom sírni a gyereket. Viszont néha nem tudok mást tenni, és ez nagyon rosszul esik mindkettőnknek.
Nem tudok mást tenni, mert ugyan felveszem és ringatom, cipelem, de fizikálisan nem bírom addig, amennyi ideig ő szeretné. Ha megállok, leülök egyből sír, még akkor is, ha közben ringatom. Ha hasra fektetem magamon nem tűri. 6 kiló a drágaság, és hozzávetőleg születése óta nemhogy tartja a fejét, de ember legyen a talpán, aki ellen tud neki tartani, ha ő valahova tenni akarja a fejecskéjét. Valami oknál fogva imádjá hátrafeszíteni a fejét - védőnőt kérdeztem, hogy ez baj-e, de azt modnta, ha nem görcs, hanem saját akaratából csinálja, akkor majd kinövi.
A problémám az, hogy mindekettőnknek szüksége lenne több testi közelségre, csak nem tudjuk hogy oldjuk ezt meg úgy, hogy mindkettőnkenk jó legyen. Jelen állás szerint, ami a babának jó, az nekem szó szerint fizkai fájdalom, ahogy én tudnék neki közelséget adni, azt ritkán fogadja el. A szopizást szoktuk olykor megnyújtani, mert olyankor jobban elfogadja a baba azokat a testhelyzeteket, amik nekem sem járnak fájdalommal - vagy nem akkorával, amit ne tudnék elviselni.
Valakinek esetleg van, valami bevált "trükkje" - vagy legalább egy bevált (Hatvan térésgében tevékenykedő) csontkovács elérhetősége, hogy a hátfájásom elmúljon?
És akkor egyből meg is említem azt a kórházban, szülésznőtől kapott tanácsot, ami átmenetileg szem előtt tartottam: 15 perc alatt a legtöbb baba eszik annyit amennyire szüksége van, és ne hagyjuk a mellen elaludni a gyereket szopizás közben, hanem nógassuk, hogy szopizzon. Tény, hogy 15 perc alatt a táplálkozási igényét valóban kielégíti a mi babánk is (különösen azért, mert dől a cicimből a tej), de a kontakt igényét messze nem.
Elnézést azoktól, akiket nem érdekel, hogy nem privátban válaszolok, de hátha van más is, akinek hasznos a diszkurzus.
Kendőben is és kézben is cipelem. Itthon inkább kézben, mert azért macera a kendőben lét. Utcán kendőben. Még korát tekintve pici a hátra vevéshez, de már nagyon várom, hogy lehessen háton. Végre (10-én) el fogunk menni egy kendőtanfolyamra. Vidékről ez sajna nem egyszerű - vagyis egyszerű, csak sok az utiköltség. Védőnéninek nincs kendőt használó kismamája, akitől tanulhatnék - "itt vidéken a babakocsi a módi" = a kendő városi, uri hóbort??. Aki meg kendőzik, az már nem annyira emlékszik az elölhordozós kötésekre :(
Ha hassal felém van, akkor a hátrafeszítés nem olyan nagy gond, de azért belefárad ám a kezem, hogy tartsam a fejét, míg elalszik. A ahhoz már tudja eléggé tartani a fejét, hogy a kendőt két mozdulattal ledolgozza a fejéről, de annyira azért még nem tartja a fejét, hogy ne kellene rásegíteni.
Kézben, nekem háttal elég jó erővel tudja nyomni a szegycsontom, ha éppen feszülős kedvében van.
Vélhetően amúgy is érzékeny az izomzatom a nyomásra.
Azon vagyok, hogy valahogy múljon el a fájdalom , mert nem akarok lemondani a hordozásról.
http://www.babanet.hu/hetrol-hetre.php?content=articles-2722
Van benne egy csomó kendőkötéses videó, hátha találsz köztük olyat, ami segít....
köszönöm, megnézem. A videóket csak 7-e után tudom megnézni, mert alacsony adatforgalmú (1Gigás) netcsomagunk van és 7-én lép életbe a nagyobb netcsomag.
Való igaz, hogy a tej -különösen más faj, pl. a tehén teje- csak az embernél szolgál alapvető táplálékként, ez azonban nem jelenti azt, hogy komoly ellenérzéssel kéne lennünk iránta, hiszen így elég sok élelmiszert száműznünk kéne a konyhánkból...
A tej több összetevője okozhat egészségügyi gondot, ezekkel nem árt tisztában lenni, mert rengeteg félreértés él a fejekben.
1. A leggyakoribb gond a tejjel a tejcukor érzékenység, a laktóz intolerancia. Ez nem immunológiai folyamat, nem allergia! Az elmúlt 100 évben vált népbetegséggé, a nyerstejfogyasztás növekedésével arányosan. A tünetek dózisfüggőek: több tej, több baj. Ezek: hasfájás, puffadás, hasmenés, viszketés, idegesség, torz látás, migrén, szédülés. A savanyú tejtermékekben (pl.: joghurt, kefír) nincs tejcukor, hisz a baktériumok, gombák pont azt bontják el savakká. Így aki tejcukorra érzékeny, az ezeket nyugodtan fogyaszthatja. A lényeg: a tejcukor NEM tud allergiát kiváltani, hisz nem fehérje!
2. A tejfehérje képes allergizálni a szervezetet, áthangolni az immunrendszert és kóros, túlzott reakciót kiváltani. tejfehérje minden tejtermékben van, tehát aki tejfehérjére allergiás, semmilyen tejterméket nem fogyaszthat. Allergiánál előfordulhat családon belüli halmozódás, a kóros reakciók a felvett mennyiségtől függetlenül kialakulnak. Ezek lehetnek légzőszervi (könnyezés, orrfolyás, tüsszögés, nehézlégzés, köhögés, asztma), gyomor-bélrendszeri (fájdalom, hányás, hasmenés, puffadás), és bőrtünetek (csalánkiütés, bőrpír, viszketés). Az allergiánál van ún. expozíciós idő, tehát évekig fogyasztjuk a tejet, vagy érintkezünk bármilyen más allergénnel, amíg a tünetek kialakul(hat)nak.
A leggyakoribb emberi táplálékeredetű allergének a tej mellett a földimogyoró, a tojás, a tengeri állatok és a zeller (!), illetve gyermekeknél még a szója.
És, hogy mégis kapcsolódjak a témához: egy ismerős kis poronty tejallergiás (tejfehérje, semmilyen tejtermék, stb.). A bölcsiben a szülők elmondták mindenkinek, hogy nem laktózérzékeny, ne adjanak neki semmilyen tejterméket. Pár napra rá mit tesz az okos dajka: joghurtot ad a gyereknek, mert az savanyú tejtermék. A gyerek persze olyan allergiás lett, mint ahogy kell. A pokolba vezető út is...
További jó babázást!
dr. Nemes Gábor
állatorvos, kispapa