Ha a gyermeked „nem szeret” enni…..Ösztönözd a stresszmentes, egészséges étkezést
A borsó és a répa nem szívesen látott vendég a gyermeked tányérján?
A gyenge, épphogy csak csipegetős gyermekkori étkezés származhat akár az extrém érzékeny ízlelőbimbóktól, vagy bizonyos ételek állagának averziójától is, de leggyakrabban egyszerű magatartási okai vannak. Akármi is az oka, az ételt csak piszkáló evés kifejezetten frusztráló mind a szülőknek, mind a gyermeknek. Mindenképp kerüljük el a csatározást a vacsoraasztalnál, helyette ösztönözzük a változatos és egészséges étrendet néhány hasznos stratégiával! S figyeljük meg, lehet-e hasfájás az oka annak, hogy bizonyos ételeket nem szívesen fogyaszt el a kisgyermek. Az ételallergia egyik jele lehet ugyanis az étkezés utáni hasfájás!
Tanácsaink: tedd, vagy ne tedd!
- Tedd az étkezést pozitív élménnyé. Kapcsolj ki minden elektronikus szórakoztató eszközt, s próbáljátok élvezni egymás társaságát az étkezés ideje alatt (nem valószínű, hogy van ennél jobb alkalom az igazi családi beszélgetésre).
- Vond be gyermeked az étel előkészítésébe, a gyümölcsök piaci kiválasztásától a víz kimérésén át az edények megpakolásáig, persze életkoruknak megfelelő feladatokkal.
- „Álcázd” lelkiismeret furdalás nélkül az egészséges ételeket. Szolgáld fel a szeletekre/gerezdekre vágott gyümölcsöt és zöldséget mosolygó arcnak, vagy épp egy szivárványnak elrendezve, de megterítheted játszva a felvágottakat is, a megfelelőre formázott sajtszeletekkel.
- Bocsásd meg gyermekednek, ha nem evett meg mindent a tányérján, de ösztönözd arra, hogy minden ételből egyen legalább egy normális falatot.
- Adj, ha szükségesnek látod multivitamint is (nyugodtan kérd ki gyermekorvos konkrét tanácsát , hogy biztos lehess a minimálisan kellő vitamin és ásványi anyag bevitelben – de törekedj azért az átmeneti jellegre: főként a téli hónapokban és elhúzódó betegségeket követően kerüljön erre sor.
- Ne várd el, hogy gyermeked megegye a brokkolit, ha Te magad nem eszed meg! Nagyon fontos a szülők által adott minta az étkezési szokásokról.
- Ne add fel 2 vagy 3 sikertelen próbálkozás után! Néha akár 10 ismétlés is szükséges lehet, míg egy gyermek elfogadja a számára új ételt. Próbáld többféleképp elkészíteni és tálalni.
- Ne jutalmazd az ételt étellel! Desszert felszolgálása helyett egy falat tökfőzelékért, inkább állapodjatok meg más jutalomban. Egy új játék, egy mozi vagy egy állatkerti kirándulás megfelelő jutalom lehet, ha betelt a matrica-füzet, aminek darabjait az új ételek elfogyasztása után adod.
- Ne szolgálj fel másik ételt, ha gyermeked nem eszi meg, amit elé tettél!
- Nincs egész napos nassolás! Próbálj mindenképp felállítani egy következetes fő – és mellékétkezés beosztást, legfeljebb 2 vagy 3 snackkel naponta. Ez segít egyben „beprogramozni” gyermeked éhségének jelentkezését is. Győződj meg róla egyben, hogy a mellékétkezések snackjei egészségesek és alacsony szénhidrát tartalmúak (semmi cukor), különösen, ha gyermeked nem evett rendesen az előző étkezéskor. Mi leginkább valamilyen fehérjét ajánlunk, mint pl. egy sajtrudacska, vagy egy joghurt.
- Ne stresszlj! Ha harcolsz az étkezés miatt, az csak feszültséghez vezet. Ne feledd, a szülők az ennivaló megteremtéséért és felszolgálásáért felelősek, a gyerekek pedig az elfogyasztásáért.
- Ne tálald az összes új ételt egyszerre. Próbáld egyesével, 2-3 már ismerttel összehozva. Max. 3 félét adj egy tányéron a kisebbeknek, s a nagyobbak se kapjanak 4-5 félénél többet egy étkezésre.
- Biztosíts nyugalmat az étkezésekkor! Mindig figyelj arra, hogy nyugodt körülmények között, ülve, asztalnál, és semmiképpen sem játék, kiváltképp ne szaladgálás közben étkezzen a gyermeked! A rendszertelenségen túl, az ilyen esetekben történő balesetek lehetnek felelősek szilárd táplálékok félrenyeléséért!
Svábhegyi Gyermekgyógyintézet