Fehérjék szerepe a gyermek fejlődésében
A szülő igyekszik a lehető legnagyobb odafigyeléssel, szeretettel gondoskodni gyermekéről, mégis minden édesanyában ott a félelem és aggódás, hogy megfelelően táplálja-e gyermekét?
A csecsemők és kisdedek egészséges fejlődésének legfontosabb feltétele, hogy mennyiségileg elegendő és minőségben helyes táplálást kapjanak. A táplálás fontos az optimális súlyfejlődés biztosításához, valamint befolyásolja a csontrendszer kialakulását, mozgásfejlődést, értelmi és érzelmi élet alakulását is.
A fejlődés és növekedés csecsemőkorban a legintenzívebb, majd egyéves korra a kisgyermekek súlygyarapodása lelassul, és egyenletes ütemben növekszik a serdülő kor végéig. A fejlődő szervezet számára a csecsemőkor után továbbra is fontos a megfelelő vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag étrend.
Miért fontos a fehérje a gyermek étrendjében?
A fehérjék nélkülözhetetlenek a szövetek felépítésében, fontos szerepük van a víz megkötésében, energia ellátásban, valamint szerepet játszanak az emberi test felépítésében és működésében. A fejlődésben lévő gyermek egészséges étrendjéből a fehérjék nem hiányozhatnak. Minden egyes nap biztosítani kell a gyermek számára a megfelelő fehérjebevitelt.
A fehérjéknek két csoportját különböztetjük meg:
- Állati eredetű fehérjék: hús, tojás, hal, tej-és tejtermékek.
- Növényi eredetű fehérjék: gabona félék, hüvelyesek, olajos magvak (magas fehérjetartalommal rendelkezik a lencse, bab, sárgaborsó, rizs, szója)
Az anyatej optimális mennyiségben tartalmaz fehérjét, ezért nincs okod aggodalomra, ha gyermeked számára elegendő az anyatej mennyisége. Amennyiben nem lehetséges, hogy gyermeked anyatejjel tápláld, az optimális fehérjebevitelről a csecsemőtápszerekkel, egyéves kor felett pedig speciális gyerekitalokkal gondoskodhatsz.
A tehéntej adása 3 éves korig nem javasolt. Magas fehérje- és nátriumtartalma túlzottan megterhelő lehet az 1-3 éves gyerekek veséjének és emésztőrendszerének. Vas, A- és C – vitamin tartalma pedig alacsonyabb, mint amire a gyermek szervezetének szüksége van.
A speciális gyerekitalokat az anyatej mintájára állították össze: az anyatej kiegészítéseként és a tápszer folytatásaként is használhatók. Az adott életkornak megfelelően tartalmaz A-, C, D-vitamint, ásványi anyag tartalma pedig hozzájárul az immunrendszer egészséges működéséhez. Prebiotikum tartalmának köszönhetően a bélflórában található jótékony baktériumok szaporodását segíti elő. Napi 2 pohár (2x2.5 dl) gyerekital fedezi gyermeked fehérjeszükségletének jelentős részét. Az ajánlott napi fehérjeszükséglet kisdedkorban (1-3 év között) 1.2 gramm / testsúlykilogramm.
A speciális gyerekital és a vegyes étrend együttesen, megfelelő mennyiségben tartalmazzák a kisgyerek fejlődéséhez szükséges fehérjét, tápanyagokat, vitamint és nyomelemeket.
Babanet, 2012. július 11.