Ezért adj minél gyakrabban céklát a babáknak, kisgyereknek! 5 egészséges recept a dietetikustól - Életkor szerinti ajánlóval
A babakonyhák kedvenc alapanyagának tartott céklának jótékony hatását már nagyon korán felismerték az őseink, akiknek a cékla a hosszú téli hónapok idején az egyik legfontosabb vitaminforrása volt.
Serkenti az agyműködést, segíti az emésztést, rákmegelőző
Kedvező élettani hatását elsősorban annak köszönheti, hogy telis tele van antioxidánsokkal, amelyek a külső szabad gyökök "támadásától" védi meg a szervezetet. Az antioxidánsok rákellenes hatásúak, elősegítik a méregtelenítő folyamatokat. Ez az édeskés ízű, vitamindús zöldség segíti a vörösvérsejtek képzését, tisztítja a bélcsatornát, szabályozza az anyagcserét. A benne található nitrogén-monoxid pedig javítja a vér áramlását, ezáltal támogatja az agy működését.
A cékla emellett magas pektintartalmú, ami megfelelő folyadék fogyasztása mellett (40 ml testtömeg kilogrammonként) fokozza a bélrendszer működését, segíti a salakanyagok eltávolítását, biztosítja a jó vércukor szintet. Érdemes a céklát csokorban megvásárolni - leveleivel együtt, foltoktól, nyomódásoktól mentesen, így biztosabban több vitamin-és ásványi anyaggal rendelkezik.
A cékla már 6 hónapos kortól adható a babáknak
Babák és kisgyerekek étrendjéből a felsorolt kedvező élettani hatások miatt nem maradhat ki. A cékla már 6 hónapos kortól (a hozzátáplálás kezdetétől) ajánlott. Már a várandósság előtt tanácsos fogyasztani, mivel a céklában található természetes folsav a terhesség korai szakaszában számos fejlődési rendellenességet, például a nyitott gerinc kialakulását tudja megakadályozni. Ne feledjük, az emelkedett folsavbevitelre már akkor fel kell készülni, amikor még csak tervezzük a babát! Tehát együnk minél több céklát, amikor annak szezonja van!
Az alábbiakban néhány egyszerűbb és rafináltabb receptet mutatunk be, amivel bátran kínálhatjuk az egész családot, hiszen az egészséges cékla fogyasztását nem lehet túlzásba vinni.
5 egészséges céklarecept babáknak, gyerekeknek – Dietetikusok ajánlásával
1. Céklakrémleves alaprecept – 8 hónapos kortól
5 közepes fej céklát és 2-3 almát megtisztítunk, és felkockázzuk, majd feltesszük annyi vízbe főni, hogy az éppen ellepje. Ha a cékla megpuhult, akkor petrezselyemmel, zellerlevéllel, kaporral, metélőhagymával fűszerezhetjük. Botmixer segítségével elpürésítjük, és végül kókusztejjel dúsítjuk. Ha szeretnénk, hogy a főzelék még tartalmasabb legyen, akkor burgonya- vagy kölespehellyel gazdagíthatjuk.
Dietetikus tippje: Petrezselyem, zellerlevél, kapor, metélőhagyma 7 hónapos kortól adható - próbáljunk inkább friss fűszernövényeket adni a babáknak. 8 hónaposan jöhet a bazsalikom, kakukkfű, borsikafű, borsmenta, szurokfű, citromfű, lestyán. 10-11 hónaposan akár már egy kicsi curry is, 1 éves kortól vöröshagyma, fokhagyma.
2. Kókusztejes céklafőzelék gyömbérrel – 8 hónapos kortól
5 kisebb céklát felkockázva főzzünk puhára. A céklát ízesítsük körülbelül 1 kiskanál reszelt gyömbérrel. Ha a cékla megpuhult botturmix segítségével elpürézzük, és köles liszttel, kókusztejszínnel habarjuk.
Dietetikus tippje: Szerecsendió 12 hónapos kortól ajánlott, de csak kis mennyiségben, mértékkel – ha már ezzel szeretnénk ízesíteni az alapreceptet. Gyömbér 8-9 hónapos kortól, kókusztej 6-7 hónaposan jöhet, inkább az legyen a sűrítés, ne a tejszín, mert a tejszín leghamarabb 1 éves kortól megengedett.
3. Céklás-túrós mártogatós – 8 hónapos kortól
2 közepes céklát karikára vagy kockára vágva puhára főzünk. Ha kihűlt, akkor krumplinyomón átpasszírozzuk (ha nincs, akkor sajtreszelőn is lereszelhetjük). A lereszelt céklamasszához hozzákeverünk 150 gramm túrót, kaprot (elhagyható), citromlevelet, 1-2 evőkanál olívaolajat.
Jól összekeverjük, és már fogyasztható is kiflit belemártogatva vagy kenyérre kenve feltétként.
Dietetikus tippje: Túrót 8 hónapos kortól ehet a baba, tejföl 1 éves kortól megengedett. Ha fokhagymával ízesítenénk, akkor azt csak 1 éves kortól, kapor 7 hónapos kortól adható a kicsiknek. 1 kávés/kiskanál olaj hozzáadása 1 dl főzelékhez - 7 hónapos kortól mehet. Citromlé 7 hónapos kortól adható. Kiflit, kenyeret 8 hónapos kortól fogyasszon a baba.
4. Céklafasírt – 12 hónapos kortól
250 gramm céklát és 250 gramm édesburgonyát a sajtreszelőn reszeljünk le. A lereszelt cékla-burgonyát ízesítsük 2 összenyomott fokhagymagerezddel, zöld fűszerekkel (majoránna, kakukkfű). Jól dolgozzuk össze.
Adjunk hozzá 1 egész tojást, hogy összetapadjon a céklamassza, és a formázható állag miatt keverjünk hozzá további 1-2 evőkanál lisztet és 1-2 evőkanál zsemlemorzsát.
Miután jól összegyúrtuk a fasírtmasszát, helyezzük őzgerincformába, és süssük készre.
Dietetikus tippje: 2016 januári ESPGHAN- Európai Gyermek Gasztroenterológiai, Hepatológiai és Táplálkozástudományi Társaság) ajánlása szerint, akiknél genetikailag nagyobb a rizikó lisztérzékenység kialakulására, azoknál 1 éves kor körül javasolt a gluténtartalmú lisztek bevezetése (búzaliszt, rozsliszt, árpaliszt). Akik nem veszélyeztetettek, azoknál elkezdhető a búzaliszt adása, főzelékbe sűrítésként, 6 hónapos kortól. A rizikó csoportnak kölespehely, kölesliszt, gluténmentes zabpehely, gluténmentes zabliszt jöhet szóba.
5. Céklás csokis muffin– 12 hónapos kortól
Hozzávalók: 10 dkg jó minőségű étcsokoládé megolvasztva, 10 dkg vaj megolvasztva, 1 közepes cékla puhára főzve, 2 egész tojás, 15 dkg porcukor, 15 dkg liszt, 1 csomag sütőpor, 1 csomag vaníliás cukor.
A hozzávalókat jól összedolgozzuk, előmelegített sütőben – muffin formák felhasználásával – 180 hőfokon készre sütjük.
Dietetikus tippje: 1 éves kor alatt ne adjunk a babáknak csokoládét. Az édesség gyümölcs, kásás keverék vagy inkább túrós desszert legyen. Ha már mindenképpen csokit választunk, akkor minél jobb minőségű és magas kakaótartalmú legyen. Önállóan maximum 1-2 kocka, hetente 1-2 alkalommal. Az olajos magvakat tartalmazóaknál várjuk meg a 3 éves kort. A kakaóbab kis mennyiségben koffeint tartalmaz, ami élénkítheti a babát, nyugtalanná teheti.
Tojást 1 éves kor felett adhatunk.
A darabos ételek, mint például itt is egy darab muffin, 1 éves kor után jönnek (addig csak folyékony és pépes). A cukrokat, ha lehet, akkor kerüljük - helyette inkább mézel főzzünk-süssünkz, de azt is csak 1 éves kor felett. Nem szabad a babákat hozzászoktatni a túl édes, cukros ízekhez, ételekhez. Már ilyenkor kezd az ízlés kialakulni, fontos, hogy például a gyümölcsök-zöldségek természetes ízével ismerkedjen meg a pici. Vaníliás cukor is cukor! Helyette természetes vaníliát használjunk, ami mehet 7 hónapos kortól. Lehetőleg foszfátmentes sütőport használjunk (drogériákban, bioboltban kapható), vagy helyettesítsük szódabikarbónával.
Dietetikus szakértő: Nagy Gina – moderndietetika.com, Galló Nóra – moderndietetika.com
Szinetár Rita, 2017. november 18.