#baba#anya

Cumizás: mik az előnyei, mik a hátrányai? A szoptatási segítő tanácsai

Jó a cumi, vagy sem? Miben segíthet a babának, miben hátráltathatja? Most mindenre választ kapsz!

A cumizás kettéosztja a világot: van, aki szerint jó, mások inkább mellőzik. Most szakértőnk, Jansik Cynthia Aisha, szoptatási segítő, dúla járja körbe a témát.

Miben segíthet a cumi?

  • Olyan helyzetekben segítségül szolgálhat a cumi, amikor akaratod ellenére képtelen vagy megnyugtatni, cicire tenni, például autóvezetés közben.
  • A cumi eltehető, eldobható. A leszoktatásban, a cumizások számának ritkításában, későbbi leszokást segítő szabályok felállításában, folyamatában könnyebb dolgod van, mintha az ujját szopja, ez tény.
  • Kár volna tagadni azt is, hogy az elalvásban is segíthet, pláne azoknál a babáknál, akik valamilyen oknál fogva nem szopnak.

A legvitatottabb kérdéskör: a SIDS, azaz a bölcsőhalál megelőzése alkalmas?

A cumi a legtöbb neves szakmai csoport szerint csökkentheti a bölcsőhalál (SIDS) fellépésének kockázatát. Kutatók összefüggést találtak az alvás közbeni cumizás és a SIDS fellépésének csökkenése között. Az AAP állásfoglalása szerint is csökkenti a bölcsőhalál esélyét a cumizás. Itt azonban ki kell kiemelni, hogy ezek a kutatások azt is egyértelműen leszögezik, hogy a szoptatás az, ami a legjobb a megelőzésben.

A szoptatásra viszont káros hatással lehet a cumizás, ezért az AAP 6 hét után javasolja a cumi kínálását a babának, amikor a szoptatásban vélhetően már stabilan beállt a kereslet-kínálat. Szakértők vitatják ezt, hiszen ahogy már fentebb olvashattuk a cumizavar bármikor kialakulhat, és odavághatja a szoptatást. Más kutatások azt igazolják, hogy sokan, akik cumit adnak a gyereküknek, jóval 6 hét előtt teszik meg, aminek több hátránya is van. Így nem csoda, hogy nem értenek egyet a szakemberek a témában, hiszen tagadhatatlanul akadnak ellentmondás a kutatási eredményekben is.

Mik a cumizás hátrányai?

  • A cumizás negatívan hathat a szoptatásra. Gyakorlatilag egyik pillanatról a másikra alakulhat ki cumizavar, ami azt jelenti, hogy az addig jól szopó baba, többé nem képes megfelelően és hatékonyan cicizni. Ez lutri, nem lehet trükközni, elkerülni, kijátszani. Semmi és senki nem tudja garantálni, hogy nem alakul ki. Tény azonban, hogy van olyan eset, amikor nem okoz gondot, és meg tud valósulni a sikeres szoptatás egészen hosszan.
  • A cumizás fogászati problémákhoz vezethet.
  • Növelheti a középfülgyulladás kialakulásának kockázatát.
  • A beszédfejlődés szempontjából nem előnyös a folytonos cumizás, mert a beszéd később alakulhat ki, valamint a kicsi cumival a szájában nem tudja érthetően kifejezni magát, ami később logopédiai problémákat okozhat.
  • Miután egy tárgyról van szó, így a leggondosabb fertőtlenítés mellett is hordozhat fertőzéseket a cumi, hiszen nap, mint nap a baba szájában van, időnként pedig a földön landol.

Ezeket mérlegeld, mielőtt a cumizásról döntesz

  • Mielőtt első alakalommal beadjuk a cumit a baba szájába, gondoljuk át alaposan, és mérlegeljünk. Ha ez megvolt, akkor még aludjunk rá párat, mert nem biztos, hogy van visszaút, ugyanis tényleg orosz rulett.
  • Ameddig nem alakul ki a kereslet-kínálat viszonya, addig bizony minden egyes sírásra szoptatással érdemes reagálnunk, ezért nagyjából 6 hetes korig nem javasolt cumit adni a babának.
  • Azt felejtsük el, hogy ha “idő előtt” elkezd sírni, ha olyankor kér cicit, amikor szerintünk még nincs szoptatási idő, akkor inkább cumit adunk neki csak azért, hogy kibírja az “előírt” időig.
  • Ne a cumit használjuk elsődleges nyugtatóeszközként! A helyzetváltoztatás vagy a ringatás, bújás, testközelség vagy nagyobbaknál akár az elterelés is meg tudja nyugtatni a gyereket. Természetesen akkor is érdemes ezeket a megnyugtatási formákat alkalmazni, hogyha a baba nem szopik, és tápszerrel táplálod.

A cumizás ügyében (sem) érdemes ítélkezni mások felett, akár adnak cumit a babájuknak, akár nem. A cuminak vannak hátrányai, de soha nem tudhatjuk, hogy az anya mentális állapotának és/vagy a család dinamikájának nem kisebb rossz-e az, ha cumizik a gyermek.

A cikk szerzője Jansik Cynthia Aisha dúla és szoptatási segítő, valamint az Anyafalva Kismama Applikáció megálmodója. Aishát két kislánya és az anyaság folyamatosan inspirálja, így az alkalmazáson túl Instagramon is aktívan segít kismama és anyatársainak, az oldalát @anyafalva néven találod. Ha kismama vagy, használhatod Aisha ingyenes, hitelesített várandós alkalmazását is.

Jansik Cynthia Aisha, 2024. szeptember 02.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?