Cukorsokk vagy teljes kizárás: mennyi cukrot ehet valójában egy kisgyerek?
Számoljunk picit: sok, tényleg sok gyermek a reggelt kakaóval indítja, amihez jön az édes péksütemény, a nap közbeni nassolgatások, „jutifalatok” a boltban, a játszótéren, az édes gyümölcslevek, a gazdagon édesített joghurtok. És ezek mellett ott vannak a gyümölcsök, amik jó esetben vitaminban elég gazdagok, viszont bőségesen tartalmaznak gyümölcscukrot. Ha csak a szülő otthon nem figyel szigorúan a gyerek étkezési szokásaira, akkor nem hogy meghaladhatja, de megsokszorozza az ajánlott napi cukorbevitel mennyiségét.
Minden évben komoly kutatások készülnek a gyermekek cukorbevitelével kapcsolatban: a legfrissebbek szerint az ajánlott 18 éves korig 25g, ez körülbelül 5-6 teáskanálnyi hozzáadottcukrot jelent. A 2 évnél fiatalabbak étrendjéből pedig érdemes teljesen száműzni a hozzáadott cukrot, hiszen a szervezet számára szükséges cukrok beviteléhez elegendőek például a gyümölcsök, a tejcukor.
Nem könnyű a cukormennyiéget alaposan korlátozni a gyerekeknél, viszont érdemes, mert komoly következményei lehetnek a túlzott cukorbevitelnek:
- Elhízás
- Cukorbetegség kialakulása
- Magatartás-beli zavarok
- Hatással van az intelligenciaszintre is
- Legyengíti az immunrendszert, tönkre teszi a fogakat
- Függőséget okozhat
Mi a megoldás?
Ha alkalmanként megiszik a gyerek egy kakaót egy sütivel, attól még nem lesz beteg. Gond akkor van, ha már annyira megszokta a napi magas cukorbevitelt, azt, hogy mindent édesen kap, csak hogy megegye, hogy nem hajlandó, vagy csak nagyon nehezen változtatni az étkezésen. Ilyenkor érdemes apró lépésekkel elkezdeni a változtatásokat:
- Cukor helyett sokkal jobb alternatíva a méz
- Bolti, adalékanyagokban bővelkedő italok helyett házi tea, facsart levek, ízesített vizek
- A cukrozott joghurtok helyett natúr vagy görög joghurtot vásároljunk, és ízesítsük mi magunk gyümölcsökkel, házi granolával, zabpehellyel
- Az internet telis-tele van házi keksz receptekkel, használd őket! 5 perc alatt simán összedobhatsz napokig elálló kekszeket, amik sokkal egészségesebbek, mint a bolti, túlédesített falatok.
- Csak azért, mert hisztizik az édességért, még nem szabad engedni – ha a gyerekek tehetnék, a legtöbben úgyis gumicukron és csokitojáson élnének. Ezt szülőként magadban kell tisztáznod, hogy belemész –e a hisztibe, vagy megkapja a gyerek az édességet, csak hogy nyugton legyen…
Ami viszont nagyon fontos: hosszú távon érdemes gondolkodni a témában. Te alapozod meg ugyanis a gyermek későbbi táplálkozását, étkezési szokásait, és nagyon jót teszel vele, ha már az elejétől próbálod minimalizálni a cukorbevitelét.
Ihász Katalin, dietetikus véleménye
Az anyatej édes íze miatt szinte minden gyerek szereti az édeset. Az viszont nagyon fontos, hogy az ételek természetes ízét szerettessük meg velük – már a kezdetektől. Sokan, ha a gyerek nem eszi a főzeléket, megcukrozzák ahelyett, hogy időt és energiát szánnának a próbálkozásokra. A gyerekek ízérzetét a sok hozzáadott cukorral deformálják a szülők, aminek az az eredménye, hogy még több édeset szeretnének a kicsik. Tiltani persze nem érdemes semmit, mert ha közösségbe megy a gyerek, úgyis megszegi a szabályokat, de próbáljuk meg mi, otthon a jó dolgokra szoktatni őket!
Barbara, 2020. március 03.