Az istálló pora és az allergia
Egyre több gyerek és felnőtt szenved a különféle allergiák valamelyikében. Számtalan helyről hallhattuk már, hogy szinte civilizációs betegségként emlegetik az allergiát, amelyet a mai életformának köszönhetünk.
Sokszor állítanak fel párhuzamot is a városi, általában védettebb körülmények között felnövő gyerekek allergiája és a vidéken, kevésbé védett körülmények között nevelkedő gyerekek egészségi állapota között. Úgy tűnik, nem minden alap nélkül.
Egy német kutatás szerint ugyanis lehetséges, hogy az istálló porában lévő egyik anyag miatt védettebbek az allergiával szemben a vidéki gyerekek városi társaiknál. Kutatók szerint az állatok etetésére szolgáló növényekben lévő egyik cukormolekula hatással van a szervezet immunrendszerre.
Az úgynevezett arabinogalaktán nagy mennyiségben olyan fűfélékben van jelen, mint a réti ecsetpázsit. Egereken végzett kísérletek alapján ez az összetevő meggátolja az immunrendszer túlzott védekezési reakcióit - számoltak be a bochumi RuhrUniversität kutatói.
Régóta ismeretes, hogy a parasztudvarokban nevelkedő gyerekek ritkábban szenvednek allergiától és allergiás asztmától. Ennek oka azonban mindeddig ismeretlen volt.
Bochumi, müncheni és borsteli szakemberek szerint a védelem a fűfélékben lévő anyag mennyiségének függvénye. Kisebb koncentrációban a réti ecsetpázsitban lévő pollenek allergiát válthatnak ki, nagy dózisban viszont a korai életévekben meggátolhatják a betegség kialakulását – írja az MTI. A cukormolekula ugyanis akkor fejti ki legjobban hatását, ha a gyerekek már egyéves koruk előtt belélegzik.
A tudósok vizsgálják annak lehetőségét, hogy az arabinogalaktán spray vagy orrcsepp formájában segítséget nyújthat-e az allergia kezelésére szolgáló terápiákban.
Talán mégsem kellene annyira félteni a gyerekeket mindentől, ami koszos, poros és elképzelésünk szerint gondot okozhat? Hiszen, ahogy a gyermekorvosok szokták mondani, egy gyereknek egyéves koráig egy kiló koszt meg kell ennie...