#baba#anya

Áttörés az őssejt-kezelésben

Első ízben alkalmaztak embereken olyan őssejt technológiát, ami szükségtelenné teszi a csontvelőegyezést. A köldökzsinórból vett törzssejtek bármely páciensbe beültethetők anélkül, hogy szervezetük kivetné magából. Ez jelentősen megnöveli az átültetésre alkalmas sejtek számát, és reményt nyújthat a betegeknek is.

A csontvelő átültetés segít a különböző betegségek, például leukémia kezelésében. A beteg saját csontvelősejtjeit kipusztítják és az egyező donortól kapott sejteket helyezik a helyükbe – írja az Orientpress. A megfelelő donor megtalálása azonban hosszadalmas feladat, és még így is fennállhat a kilökődés veszélye.

A köldökzsinórból nyert sejtekkel megszüntethetők ezeket a problémák, mivel azok nem rendelkeznek olyan jellemzőkkel, amik immunreakciót váltanak ki. Így bárkinél alkalmazhatók.

A tudósok több megoldással is próbálkoznak, több csecsemő sejtjeinek vegyítésével, illetve a sejtszám laboratóriumi növelésével. Ez utóbbira találtak megoldást a seattle-i Fred Hutchinson Rákkutató Központ munkatársai, amint arról a Nature Medicine szaklap is beszámolt. A „bővített” sejteket embereken is tesztelték, és a tapasztalatok kedvezőek voltak.

Ez nem csak azért jelentős, mert így „végtelen mennyiségű” őssejt forrással rendelkezünk, hanem azért is, mert ezek a sejtek nem veszítik el őssejt tulajdonságaikat – azaz bármilyen testi sejtté képesek differenciálódni.

2010. január 26.

 
 
 
Címkék:  

hír

X
EZT MÁR OLVASTAD?