A jó csontokért újszülött korban kell tenni
A meglepő vizsgálati eredményt az Experimental Biology 2010 kongresszuson ismertették a kutatók. Chad Stahl és munkatársai 18 napon keresztül 24 újszülött malacot vizsgáltak – olvasható az MTI cikkében. A kismalacokból 12 kalciumszegény étrendet kapott, a csoport másik fele viszont sok kalciumot tartalmazó koszton élt és növekedett. A kalciumhiányos malacok csontjai nem voltak olyan kemények, mint a megfelelően táplált állatoké és a csontok sűrűsége is gyengébbnek bizonyult.
A D-vitaminszint, mely későbbi életkorban vagy a felnőtteknél a vérben keringő kalcium mennyiségét szabályozza, a két csoportban gyakorlatilag azonos volt. Ez arra utalt, hogy újszülött korban a kalcium beépülése nem a D-vitaminszinttől függ. A kutatók megvizsgálták a csontvelőben lévő őssejteket és itt találkoztak az igazán érdekes tudományos újdonsággal. A kalciumszegényen táplált malacok őssejtjeinek egy része már arra programozódott, hogy csontsejtek helyett zsírrá alakuljon.
A váratlan jelenség fontossága az, hogy az így programozott sejtek képezik az állat egész életében a csontszövetet. Ez azt jelenti, hogy a kalciumban szegény táplálék már a születés utáni napokban eldönti a kifejlődő sertés csontrendszerének erősségét: a csontok több zsírt tartalmaznak és kevesebb kalciumot.
A munkacsoport eredményei, a szakemberek szerint, az élelmiszeripar számára jelölnek ki új irányt, korszerűbb gyermektápszerek készítésére. A fenti eredményeket a kismamák táplálkozása szempontjából is fontos volna figyelembe venni.