#baba#anya

A baba érzékszerveinek fejlődése az első évben

Az újszülöttek legtöbb érzékszerve még fejletlen, amikor a világra jönnek. Lássuk, hogyan fejlődik rövid időn belül a látás, a szaglás, a hallás és az ízlelés! Vajon a savanyú vagy az édes íz a befutó a babáknál?

A csecsemők egyes érzékszervei kifejezetten fejlettek már a születésük pillanatában is, de a legtöbb csak később fejlődik ki teljesen. Most sorra vesszük, melyik érzékszerv milyen utat jár be a babáknál egyéves korukig.

Szaglás

Az már bizonyítást nyert, hogy az újszülöttek kifejlett szaglással rendelkeznek. A babák szaglása nemcsak hihetetlenül erős, de segíti is őket az emberek és a helyek megismerésében, és egyéb érzékszerveik – különösen az ízlelés és a látás – fejlődését is segíti. A baba szaglása már születése előtt fejlődni kezd: az orrlyukak az első trimeszterben, az illatreceptorok a második trimeszterben alakulnak ki. 

Az anyaméhben a baba belélegzi az anya magzatvizét, ami segít neki, hogy megismerje az illatokat – pontosabban az anyukája illatát, ezért van az, hogy az újszülöttek azonnal felismerik az anyukájuk és az anyatej illatát. Ez nagyon fontos mérföldkő, hiszen ha megismerik az édesanyjuk illatát, akkor a szopóreflex is könnyebben beindulhat náluk. Emellett az anyaillat nyugtatólag hat a csecsemőkre.

Ízlelés

A szaglás mellett a baba ízérzékelése is elkezd fejlődni az anyaméhben, és amire a kismama a 9. hétbe lép, kialakul a magzat szája és a nyelve, valamint az első apró ízlelőbimbók is. Az anyaméhben a baba a magzatvízen keresztül érzi azt, hogy az anyukája mit eszik. A csecsemők fejlett ízérzékkel születnek, és már 3 hónapos korukra meg tudják különböztetni a savanyú és az édes ízeket – és az utóbbit részesítik előnyben (például az anyatej édes ízét).

3-6 hónapos korukra a babák azért, hogy megismerjék a környezetüket, különböző dolgokat vehetnek a szájukba, a játékoktól kezdve a takarójukig szinte mindent. Az ízek és az illatok közötti összefüggést a babák 8-9 hónapos koruk körül kezdik felfedezni: amikor a babák a hozzátáplálás időszakában (6-12 hónap) szilárd ételeket kezdenek el fogyasztani, természetes, hogy az új ízeknél először tétováznak. Az is könnyen előfordulhat, hogy azoknak az ételeknek az ízét fogják előnyben részesíteni, amelyeket az anyukájuk állapotosként evett.


Azért, hogy fejlesszük a babánk szaglását és ízlelését, érdemes megszagoltatni, megízleltetni vele minél több dolgot. Megszagoltathatjuk vele például a kávét, egy-egy gyógynövényt, fűszert (természetesen ne a borssal kezdjük) és különféle virágokat is. A hozzátáplálás időszakában pedig – a lépcsőfokokat betartva – igyekezzünk minél több zöldséget, gyümölcsöt kínálni neki.

Hallás

Akárcsak a szaglás és az ízlelés, az újszülöttek hallása is fejlett, már a születésük pillanatában felismerik szüleik hangját, sőt azokat a zenéket, dallamokat is, amelyeket még az anyaméhben hallottak. A csecsemő teljes mértékben hallja a körülötte lévő zajokat, hangokat, és a beszédhangokat is meg tudja különböztetni. A babák 3 hónapos koruk körül már képesek lemásolni a környezetükben hallottakat, majd elkezdenek gügyögni. 6 hónapos korukra szeretik hallatni a hangjukat, és arra is felfigyelnek, hogy megnyilvánulásaik milyen reakciót vált ki a szüleikből és a környezetükből. 8-9 hónapos korukra bizonyos szavakhoz értelmet párosítanak, egyéves korukra pedig a legtöbb baba megpróbálja kimondani az első szavát.

Látás

Az újszülöttek látása nem túl fejlett, sőt, eleinte rövidlátók. Az első néhány hónapban a csecsemők szemmozgásai koordinálatlanok lehetnek, és bár érzékelik a világosságot és a sötétséget, de nem látnak minden színt. Ahogy cseperednek, úgy fejlődik a látásuk is:

  • 2-3 hónapos korra a két szem mozgása összehangolódik, a baba hosszabb ideig tudja tartani a szemkontaktust
  • a 3 hónapos baba már felismeri az arcokat
  • 12 hónapos korára már elég tisztán lát, de a látása csak 4-5 éves korára fejlődik ki teljesen

Szülőként te is segítheted a folyamatot. A megfelelő stimuláció növelheti a kíváncsiságot, valamint fejlesztheti a koncentrációt, a memóriát és az idegrendszert. Ügyelj arra, hogy a kicsinek sok érdekes dolgot mutass, és amikor játékokat, könyveket választasz számára, keresd a nagy kontrasztú, élénk színű nyomatokat.

Tapintás

Egy újszülött számára a tapintás és az érintés a kötődés és a kommunikáció létfontosságú része. Amikor a babák megrágnak egy puha játékot, a szájuk segítségével vizsgálják annak állagát és azt, hogy milyen érzés hozzáérni. Ekkortól már észreveszik a különbséget a kemény és puha tárgyak között is, majd 4 hónapos korukra meg is érintik a tárgyakat. 5-6 hónapos korban megragadják a tárgyakat, majd amikor 6-10 hónaposan mászni kezdenek, már megválogatják, mit szeretnének megérinteni.

Ebben a korban még mindig a szájukat használják arra, hogy beazonosítsák a tárgyakat, és egyéves korukra már sokféle textúrát felfedeznek – kemény, puha, hideg, nedves, ragacsos, érdes vagy éppen sima. Ilyenkor már kevésbé a szájukkal vizsgálják a környezetüket, hiszen már sokkal jobban tudják használni a kezüket a tárgyak tapintására és játékra is. Szülőként mi is segíthetjük a tapintás fejlődését: a játékok során vonjuk be a babánk ujjait is, és ösztönözzük arra, hogy megérintsen dolgokat.

Forrás:

https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=newborn-senses-90-P02631

https://medlineplus.gov/ency/article/002004.htm

https://pathways.org/babys-sense-of-smell/

https://www.babycenter.com/baby/baby-development/baby-sensory-development-taste_10401107

https://www.babycenter.com/baby/baby-development/baby-sensory-development-touch_10401108

Babanet, 2023. augusztus 27.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?