Agyhártyagyulladás - védőoltás
Az utóbbi időben Magyarországon is előretört a C csoportú meningococcus.
Korábban a B típus okozta agyhártya-gyulladással találkozhattunk. E betegség szövődménye az egész szervezetet érintő, jellegzetes klinikai képpel járó fertőzés, melyre jellemző a bőrvérzés, általános vérzékenység, a szervezet szabályozó rendszerének illetve a keringésnek hirtelen összeomlása. Ez az állapot akut életveszélyt jelent, de időben megkezdett kezeléssel esély van a gyógyulásra.
A B típus inkább elszórt esetekért felelős.
A C csoportú meningococcus okozta megbetegedések az utóbbi időben törtek előre, ez a törzs felelős a járványokért. Erre inkább jellemző az igen hirtelen kezdet, már a betegség kezdetén - észlelésekor - a szervezet katasztrófa állapotát okozva: bőrvérzésekkel, vérzékenységgel, eszméletlenséggel, a keringés összeomlásával. (Sokszor nem is jelennek meg az agyhártya-gyulladás klinikai tünetei.) Ezért - még megfelelő antibiotikum illetve tüneti kezelés ellenére - igen magas a halálozása.
A meningococcusok járványtanára jellemző, hogy bizonyos százalékban hordozzuk az orr-garatban, és vélhetően ez a tény egyébként hozzájárul a meningococcus fertőzések elleni természetes immunitás kialakulásához. A járványok akkor alakulnak ki, ha ez a jelenség hirtelen szétterjed, és az addig védteleneket megfertőzi.
A téli-kora tavaszi időszakban nagyobb számban fordulnak elő ilyen fertőzések. A betegség cseppfertőzéssel terjed, a zárt környezetben élők körében a fertőzés kockázta nagyobb, így a leginkább veszélyeztettek a fiatal, közösségbe járó gyermekek, de nagyobb a fertőzés kockázata a fiatal felnőttek - katonaság - körében is. Esetleges megbetegedésnél a közvetlen környezetet antibiotikum védelemben kell részesíteni.
Védőoltással az A és C típus ellen rendelkezünk, eddig a B ellen hatékony készítményt nem tudtak előállítani.
Az eddig forgalomban volt - polysaccharid - oltóanyagokat csak két éven felülieknek lehet adni, és 3 - 5 évig adnak védettséget. A most forgalomba került, tisztított - ún. conjugált - vakcinák már három hónapos kortól is adhatók, de egy éves kor alatt három oltás adandó. Egy és két éves kor között egy oltás elegendő a védettség kialakulásához, és mindkét esetben életre szóló immunitást ad - de csak a C típusra vonatkozóan.
Az előbb említett oltás olcsóbb, míg az utóbbi jóval drágább. Az oltásokra TB támogatás van, így a most forgalomba került, conjugált vakcinát illetően egy éves kor alatt adagonként 70%, egy és két éves kor alatt adagonként 50%, a két éven felülieknek ajánlott nem conjugált készítményekre szintén 50%. (Két év felettieknek a conjugált vakcinára nincs támogatás.)
A védőoltások az orvosi javallatok-ellenjavallatok figyelembe vételével, mérlegelésével alkalmazva biztonságosak, komolyabb mellékhatással - az eddigiek szerint - nem kell számolni.
Hangsúlyozom, nem kötelező védőoltásról lévén szó, ezt a szülőnek kell mérlegelnie, természetesen orvosi segítséggel. Mindazonáltal alapvető, hogy az oltás beadását minden esetben beszéljék meg kezelő orvosaikkal.
Azt is tudni kell, hogy a védőoltás megkapása nem egyenlő azzal, hogy minden agyhártya-gyulladást, sőt minden meningococcus fertőzést megelőztünk.
Az agyhártyagyulladás elleni oltóanyag - védőoltás - beadását javasolja vagy sem egy átlagosan jó körülmények között élő 5 és fél éves fiú, valamint egy - már ugyan nem az ő kompetenciájába tartozó - 18 éves leány részére. Tudomásom szerint többféle oltóanyag van forgalomban. Melyik az, amelyik a legkevesebb mellékhatással bír? Illetve milyen mellékhatásai vannak? Alakulhat e ebből ki megbetegedés? Mekkora az esélye a gyógyulásnak akkor, ha nem kap a gyermek védőoltást?
A védőoltástól nem alakulhat ki agyhártya-gyulladás. Egyébként lehet láz a mellékhatása, de alapvetően biztonságos oltásokról van szó.
Összehasonlíthatatlanul jobb nem megkapni - megelőzni - egy meningococcus fertőzést, mint a gyógyulás esélyeit taglalni. Ugyan elvileg több, hatékony, elérhető antibiotikumra érzékeny kórokozóról van szó, de mégis az általuk okozta fertőzések akut életveszélyt jelentenek. Sok olyan következménnyel jár(hat)nak ezen fertőzések, amelyek gyógyulás esélyeit rontják. Tehát a javaslatom a kisebb gyermek esetén egyértelmű igen.
A 18 éves esetében a dolog már nem ilyen egyértelmű, de ha a fent leírtakat is mérlegeljük, akkor azt gondolom, nincs elegendő és megalapozott érvem az oltástól való eltanácsoláshoz.
Egy 2 éves 3 hónapos, bölcsis kislányom van (fehér börű, pici-10 kg, törékeny baba, könnyen megbetegszik) és egy 4 és féléves ovis kisfiam van. Szeretném őket beoltatni a tavaly is járványként regisztrált agyhártya gyulladás ellen, de hallottam sok rosszat is az oltásról.
Igaz, hogy kisgyermekek számára 24 órán belül halálos lehet az agyhártya gyulladás?
Tanácsom: oltassa be gyermekeit.
A legsúlyosabb mellékhatás elvileg a túlérzékenység (anafilaxia), azonban ezzel a gyakorlatban nem nagyon kell számolni. De előfordulhat láz, hányás, esetleg hasmenés, gyöngeség, rossz közérzet, irritabilitás, illetve az injekció beadása helyén fájdalom. (De ezen mellékhatások más oltás esetén is előfordulhatnak.)
Az viszont igaz, hogy az agyhártya-gyulladás akut életveszély, és abba akár órák alatt bele lehet halni.
Melyik oltóanyagot érdemes beadni fertőző agyhártyagyulladás megelőzésére egy két és fél éves gyereknek? Érdemesebb-e a C típusú fertőzés ellenit, amely egy életre szólhat (angol) vagy inkább az A és C típusú ellen védettséget nyújtót, amelyet meg kell ismételni kb. 3 évente?
Két és fél éves gyermek az egyes oltások tekintetében éppen a határon van. Ugyanis az ún. nem konjugált vakcinák a leírások szerint két év felett adható, mivel az alatt immunválaszt nem váltanak ki. Vannak ugyanakkor olyan adatok is, melyek szerint a nem konjugált vakcinák inkább csak három év felett hatékonyak.
Ugyancsak szempont lehet, hogy a konjugált készítmények - a leírások szerint, mivel immunmemóriába beépülnek - tartós védettséget adnak.
És egy gyakorlati szempont: ha mostanság akarnak oltani, nagy valószínűséggel csak ez utóbbi készítményekhez tudnak hozzájutni.
Tehát javaslatom - ha ezt megengedhetik - az utóbbi tény figyelmen kívül hagyásával is: a konjugált (de csak a C típus elleni védettséget adó) vakcina beadása.
Kislányom most tíz hónapos. Érdeklődni szeretnék, hogy érdemes-e beoltatni vírusos agyhártya-gyulladás ellen. 8 hónapos koráig szopott, bölcsödébe nem jár, de találkozik gyerekekkel.
Ugyan nagyon egyértelműnek tűnik a kérdés, a rá adható válasz már nem annyira az: ha az össznépességet érintő adatokat értékeljük, igen kicsi a valószínűsége, hogy megbetegedjék. Ugyanakkor azt tudni kell, hogy elvileg az ő korosztálya az egyike a legfogékonyabbaknak. A fertőzésre hajlamosítanak bizonyos alapbetegségek - csökkent immunvédekezés - illetve egyéb körülmények: zárt közösségben való tartózkodás, esetleges tünetmentes hordozó a környezetében, felső légúti (vírus) fertőzés, amely átmeneti immunhiányhoz vezethet.
Tehát a statisztika sok bizonytalanságot rejt, másrészt a nagy számok törvénye alapján vélhetően tényleg kicsi annak a valószínűsége, hogy fertőződjék.
De ha mégis: az az ő esetében már gyakorlati veszély, esetleg életveszély. Sajnos nincs olyan biztos mutató mely megmutatja azt, hogy egy adott csecsemő teljes biztonsággal elkerüli a bajt.
Ezeket kell mérlegelni. - Meg a saját nyugalmukat.
Kérdezném, hogy az A típussal szembeni védettséget, hogyan szerezheti meg 1-2 éves korosztály?
A 2 évesnél idősebb korosztály szánára adható oltás egyszerre ad védettséget az A és C típusú agyhártyagyulladással szemben?
Úgy van, az egy-két éves korcsoportnak ajánlott készítmények csak a C típus ellen adnak védettséget, míg két év felett az A és C típus ellen is ható készítmények vannak forgalomban.
Ugyanakkor tudni kell, hogy jelenleg járványügyi ismereteink szerint az A típus megjelenésével a mi környezetünkben nem kell számolni, eddig ezzel fertőződésről - és betegségről - nem tudunk.
A hazánkban beadható Meningitis A és C elleni védőoltást más országokban hány éve használják, tehát mennyi időt töltöttek el a szerek klinikai gyakorlatban?
Bárkit fenyeget-e a betegség, vagy csak a legyengült immunrendszerű embereket ? Idáig a betegség csak elszórva, kisebb faluban, illetve, főleg az ország keleti vidékén jelentkezett. A fővárosban ahol nagy a népsűrűség, a közlekedési tumultus, nem ugrott meg a betegségek száma. Tényleg olyan nagy a veszély?
A kérdés első feléhez: más országokban már évtizedes tapasztalatok vannak az - ún. nem konjugált, és általában az A és C típus elleni védettséget jelentő - vakcinákkal. Megbízható, érdemben komoly mellékhatással nem bíró készítmények.
A betegség mindenkit fenyeget, bár vannak nagyobb kockázattal rendelkező csoportok: csecsemők - közösségben élők -, fiatal felnőttek, szintén zárt közösségben, foglalkozásuk révén veszélyeztettek, gyengült immunrendszerűek...
A kérdés második fele igen izgalmas, mert számtalan egyéb konzekvenciával jár: lehetséges, hogy járványügyi szempontból a veszély nem oly nagy, de ez a dolog csak mint statisztikai tény értelmezhető. Azért tudni kell, Budapesten is fordultak elő esetek, és az, hogy ebből nem jöttek újak, valószínűleg annak is köszönhetők, hogy megtették a szükséges járványügyi intézkedéseket.
Tény azonban, hogy a veszély nem közvetlen.
A korábbi oltással kapcsolatban bizonyosan vannak tapasztalatok a mellékhatások terén, de mi a helyzet az új vakcinával?
- Mik lehetnek az oltás ellenjavallatai?
Kislányom 6 és fél éves első osztályos tanuló, tehát rendszeresen zárt közösségbe jár. Ön javasolja-e az oltás beadását, és ha igen melyiket. Az oltás után mennyi ideig tart a mellékhatásként fellépő láz?
A szórványos, elsősorban agyhártya-gyulladás tüneteit okozó B típus ellen hatékony védőoltást eddig még nem tudtak kifejleszteni. Tehát, ha valaki a jelenlegi vakcinák bármelyikével is oltott, azért még a "szabályos" járványos agyhártya-gyulladást megkaphatja.
Oltási ellenjavallat a készítmény egyes összetevőivel szemben észlelt túlérzékenység, akut lázas betegség.
Ezen túlmenően minden egyes oltás elvégzését adott esetben, a körülmények ismeretében az oltást végző orvosnak kell mérlegelnie.
Először azt döntse el, kívánja-e gyermeke oltását. Elvileg a nem konjugált - "régi" - vakcina három-öt évre védettséget ad az A és C típus ellen, tehát az megfelelő, erre már számos klinikai tapasztalat van. A konjugált ("újabb") készítmények - a leírtak szerint - életre szólóan adnak védettséget.
A mellékhatás 48 - 72 óráig jöhet.
Kislányom egy éves. Németországban élünk, de Karácsonyra 2 hétre hazautazunk. A családban több pici gyerek is van (1-6 év közöttiek). Nem tudom eldönteni, hogy érdemes-e beadatni Neki az agyhártyagyulladás elleni védőoltást. Itt Németországban ebben a hónapban oltották Hepatitis B ellen januárban pedig Mumpsz elleni védőoltást kap.
Ez esetben nem tartom szükségesnek az oltást. A fertőződés, megbetegedés kockázat azért nem oly nagy. Másrészt a most kapott Hepatitis oltás után kivárnék.
Van egy 16 hónapos kislányom. Otthon vagyok vele, nem jár közösségbe de mégis foglalkoztat a gondolat hogy be kéne oltani a C típusú agyhártyagyulladás ellen. Tavaly januárban ITP thrombocitopheniája alakult ki, ami kb. fél éve normalizálódott. A még adandó oltásokat is orvosi felügyelet alatt kapja. Ilyen esetben ajánlott az oltás beadása?
Az ITP kialakulása ennyi idős korban számomra érdekes, az általában az ennél idősebb korcsoport betegsége szokott lenni. Az ITP spontán rendeződött, vagy gyógyszerre, ha igen, milyenre?
Elvileg kontraindikációja az oltásnak ilyen értelemben nincs, továbbá - ismereteim szerint - ezen oltásokkal kapcsolatban ilyen mellékhatást nem írtak le.
Ugyanakkor az oltások az immunrendszer működését befolyásoló biológiai készítmények.
Alapvetően tartózkodó lennék, várnék...
6 és fél hónapos kisfiam van. Most kapja az első adagot a meningitech-ből.
1. Kérdésem az lenne, hogy a három oltás között mennyi időnek kell eltelni?
2. Igaz-e, hogy hiánycikk a gyógyszertárban (a tegnapi 14 db-ból ma az utolsót vittem el!)?
3. Mi történik, ha az egyes oltások között az előírt ütemezés - vakcinahiány miatt - kitolódik?
4. Továbbá azt hallottam, hogy ez a szer nem egy életre nyújt védettséget, hanem 10 évre így igaz-e?
A conjugalt meningococcus vakcina e korúak oltása esetén három, egymást követő oltásból áll, melyek között egy hónapnak kell eltelnie. Igaz, lehet hogy hiánycikké vált.
Nem történik baj, inkább csak az egymást követő oltások erősítő effektusa kevésbé hatékonnyá lesz. Jobb lenne a megfelelő időszakokat tartani, hiszen ez szerepel az oltás előírásaiban.
Tudomásom szerint az oltás életre szóló védettséget ad, bár erre vonatkozóan még nem állnak rendelkezésre megfelelő klinikai adatok. Ugyanakkor, mivel ez a fajta oltás az immunmemórián keresztül hat, elvileg, logikailag elfogadható az életre szóló védelem.
Van egy 9 éves kislányom és egy 6 éves kisfiam, mindketten megkapták a PEDVAX oltást .Ez az oltás az agyhártya gyulladás melyik típusa ellen véd pontosan? Véd-e a mostani járványtípus ellen, vagy új oltást kell beadatni a gyermekeknek, illetőleg PEDVAX oltás mellett szükséges-e a mostani járvány elleni oltás, és ennek mi a pontos megnevezése.
Az említett oltás (hasonló típusú vakcina több is van forgalomban) a Haemophilus influenze nevű baktérium ellen van, az általa okozott invazív fertőzések ellen - ezek között szerepel az agyhártya-gyulladás is - ad védelmet. (Figyelem, nem az influenza ellen - bár a nevében ez szerepel!)
Tehát a most sok izgalmat okozó Meningococcus fertőzések ellen nem véd. Ezek ellen azonban több fajta és típusú vakcina van forgalomban. Tehát - mivel nem kötelező oltásról van szó - amennyiben gyermekeik ezen kórokozó bizonyos típusai ellen is védettnek szeretnék tudni, akkor a Meningococcus vakcinák egyikével kell oltani.
A "szükségességet" illetően járványügyi megfontolásokat nem szeretnék most taglalni, mivel az igen hosszadalmas lenne. A lényeg: külön kell választani az egyén biztonságát, biztonság-érzetét a népesség egészére vonatkoztatott járványügyi adatoktól.
Pontos nevet nem akarok mondani - elsősorban etikai megfontolásokból - de amennyiben gyermekorvosukhoz fordulnak, biztosan megadják a szükséges információkat.
Másfél éves kislányom megkapta az agyhártyagyulladás elleni védőoltást. Az oltóanyag a szállítás során kb. 1-1.5 órán keresztül szobahőmérsékleten volt. Károsodhatott - e ennyi idő alatt a hatóanyag? Megkapta-e a gyerek a megfelelő védettséget?
Azt gondolom, ennyi idő alatt nem károsodik az oltóanyag.
Dr. Péter György