#baba#anya

Gyermekvállalás: az apa életmódja ronthatja a születendő gyermeke egészségét

Összefüggést találtak a férfiak táplálkozási szokásai és az utódaik anyagcsere problémáinak lehetőségei között. A problémát a mitokondriális stressz okozza, melynek kialakulásában az apa tápanyagellátottsága komoly szerepet játszik.

A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő van a segítségünkre.

Mi az a mitokondriális stressz?

A mitokondriumok a sejtek energiaellátásáért felelős sejtszervecskék. Működési zavaruk a sejtre is rombolóan hat, ezt a zavart pedig stressz-ként emelgetjük. A kiváltója lehet tényleges és tartós fizikai vagy pszichológiai stressz, gyulladás és fertőzés, oxidatív stressz, illetve az elégtelen tápanyagellátottság - ez tápanyaghiány és túltápláltság is lehet.

A probléma, hogy a mitokondriális stressz hatással van a kis RNS képzésére a spermiumokban. Ez azzal jár, hogy az apa életmódja, az étkezési szokásai bizony hatással vannak a gyermeke későbbi egészségére, egészen pontosan emeli a metabolikus szindróma kialakulásának esélyét.

Kiküszöbölés

A metabolikus szindróma, illetve az ezzel összefügésben kialakuló bajok, mint például a cukorbetegség hatalmas változást jelentenek a mindennapokban, így, ha csak lehetőség van rá, el kell kerülni ezeket. A születendő gyermek érdekében így az apának is oda kell figyelnie arra, mit és hogyan eszik. Több tanulmány is foglalkozott már ezzel a kérdéskörrel, ám a nemrégiben a Nature magazinban megjelent írás arra is rámutat, hogy a megtermékenyítés előtt rendszeresen fogyasztott zsíros ételek bizony a spermiumokon keresztül a születendő gyermek életére is komoly befolyással vannak.

- A megfelelő tápanyagellátottság alapfeltétele annak, hogy a képződő spermiumok minősége és mennyisége is rendben lehessen – mondja Ratkó Tünde. Ha a tápanyagbevitel egyes részeire vonatkoztatva komoly többlet jelentkezik, vagy akár ezzel együtt más tápanyagokból hiány alakul ki, mindenképpen problémával szembesülünk. A nem megfelelő minőségű spermiumok - például amelyeknek sérült az RNS állománya - a megtermékenyítésre képesek lehetnek, de sajnos ezzel jelentősen nő a vetélés, a koraszülés, illetve a genetikai gondok kialakulásának valószínűsége.

Ez ellen azonban mi magunk is sokat tehetünk. A tápanyagellátottság napjainkban komoly kihívást jelent a világon szinte mindenhol. Nem véletlen, hogy a WHO a kismamáknak már határozottan javasolja a tápanyagpótlást, de ez a leendő apukák esetében is indokolt. Az eszköze egy jó férfivitamin lehet, de csak abban az esetben, ha a bevitt anyagok hasznosulása is jó arányban történik. Ehhez szerves kötésben érdemes a tápanyagokat bejuttatni (citrátok, glükonátok), hiszen azok hasznosulása a szervetlen (például: -carbonát) társaikhoz képest akár 80%-kal is jobb.

Ennyi elég?

Hosszabb távon a tápanyagok megfelelő bevitele nagyon sokat képes javítani a spermiumok és tulajdonképpen az egész test egészségének állapotán. Azzal is számolni kell, hogy a spermiumképzés egy 74 napos ciklikus folyamat, vagyis minimum 3 hónapra szükség van a változások jelentkezéséhez, de még így sem lesz önmagában elég ez az egyetlen lépés.

Bár a tápanyagpótlás hatalmas segítség, az életmódváltást nem teszi szükségtelenné. A rendszeres mozgás és a kiegyensúlyozott étkezés az egészség alapja, ezt támogatja a megfelelő férfivitamin, azaz a sport és a sok friss gyümölcs és zöldség nem hagyható ki az egyenletből!

Babanet, 2024. október 07.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?