Amikor babaolajra kell cserélni a kardot és a pajzsot - Kitől tanulnak az egyedülálló apák?
Napi szinten beszélünk azokról az anyukákról, akik hősiesen, munka mellett, egyedül nevelik gyermekeiket. Kevesebb szó esik a magányos apukákról. Pedig talán sose volt körülöttünk ennyi egyedülálló édesapa, mint napjainkban.
Mikor a legnehezebb?
Ha már a gyermek születése után egyedül maradunk, szinte mindennel meg kell küzdenünk. Ha eddig műbabán gyakorolgattuk a pelenkázást, rájövünk: az a baba nem mocorgott ennyire, mint a valódi. Az anyatej pótlása sem kis feladat, sok mindennek kell utána járnunk, rengeteg kutatómunka, hogy milyen tápszer, milyen babaétel alkalmas a kicsinek. Aztán ott vannak a kenceficék, és a "mivel fürdessük" nagy kérdése is. Végig kell gondolnunk azt is, hogyan tegyük biztonságossá a pici környezetét.
Az általános (hagyományos) trend szerint míg az apukák az anyagiakra koncentrálnak, az anyukák szülnek, elmennek GYES-re, és évekig otthon foglalkoznak a kicsivel és a háztartással. Az anyáknak mindez a génjeikben van, megtanulták saját édesanyjuktól, nagymamájuktól. De kitől tanuljanak a pasik háztartástant és gyermeknevelést?
Természetes, hogy egyedülálló szülőként otthagyni a munkahelyünket nem kifizetődő, ezért inkább dolgoznunk kell, így képbe kerül a nagymama és a nagypapa, a rokonok, barátok, ismerősök és a bébiszitterek is. Ne féljünk segítséget kérni! Merjünk másoktól is tanulni!
Háztartási művészetek
A férfiak nagyobb része ma sincs otthon a háztartás vezetésében, nekik teljesen mindegy milyen tisztítószer mire való, a takarítás varázslat, a főzés meg egyenesen boszorkányság.
Egyedülálló apukaként ezeket mind el kell sajátítanunk, nem csak a magunk, de gyermekünk érdekében is. A legjobb tanulási hely természetesen a nagyszülőkhöz vezet, ott biztosan minden tudást megkapunk. Internetes fórumok is segítségünkre állnak napjainkban ezer meg ezer recepttel, amelyeket könnyen el lehet készíteni. Barátkozzunk meg a babatémás weboldalakkal!
Az igazán nagy kihívás, ha apukaként kislányunk van
Amikor apukaként kislányunk van, a teljes viselkedésünk átformálódik a nevelés során. Az apukák kénytelenek enyhíteni férfias tekintélyükön. Kislányunk cseperedése során különleges kihívás, az apukákat ne vigye el a hév a védelmező ösztönüknek köszönhetően. Az érettségbe lépés első szakasza sem kispályás, se fiúnál se lánynál. Rengeteg dolgot el kell magyaráznunk a csemetének. Ha "női dolgokban" nem vagyunk biztosak, érdemes megkérdezni pár anyuka ismerőst, milyen módon kezdjünk hozzá ehhez az egyébként nagyon fontos beszélgetéshez.
Közös dolgok
Minden szülő más, ezért minden nevelés is eltérő. Ami az apukákban és anyukákban is közös, hogy mind ugyanolyan hatalmas szeretettel készítik fel gyerkőcüket az élet kihívásaira, igyekezve maximális szeretetet és biztonságot adni a tanulási folyamathoz, a felnövés, a boldog emberré válás rögös útjához.
Gy. Levente - Máté, 2021. december 30.