#baba#anya

Védelmezõ anyai ösztönöket vizsgálták AmerikábanÚjfajta gyógyszerek fejleszthetõk ki a szülés utáni depresszió kezeléséhez

Az egereknél sikerült amerikai kutatóknak olyan hormonokat találni, amelyek ezért a viselkedésért felelősek - számolt be róla a Kossuth Rédió Mindennapi Tudomány című műsora. Ennek a hormonnak, az úgynevezett corticotropin kiváltó hormonnak az alacsony szintje az, amely ezért a félelem nélküli dühödt támadásért felelős. Ez a hormon ugyanis, ha nagy mennyiségben van jelen az agyban, akkor félelmet és idegességet okoz, vagyis ennek hiánya ezeket az érzelmeket háttérbe szorítja.

Ennek a feltevésnek az ellenőrzésére a kutatók szoptatós egéranyák ketrecébe egy hímet helyeztek, miután némelyik anyának a szervezetébe egy adagot juttattak ebből a bizonyos hormonból. Azok az egéranyák, akik nem kaptak ilyen injekciót, gondolkodás nélkül nekiugrottak a behatolónak, míg azok, akik hormoninjekciót kaptak, sokkal kevésbé vehemensen reagáltak a támadásra.

A kutatók annak ellenére, hogy az összefüggés elég világosnak látszik, a folyamat részletei még távolról sem tisztázottak. Elképzelhető, hogy a szoptatás hatására csökken ennek a hormonnak a termelődése az agyban, de az is lehet, hogy az agysejtek lesznek kevésbé érzékenyek rá. Bármi is legyen azonban a magyarázat, ez a felismerés mindenesetre közelebb vihet az embernél tapasztalható szülés utáni depresszió megértéséhez.

A depressziónak ez a fajtája ugyanis sokszor a stresszhormonok magas szintjének az eredménye, ezek pedig akadályozzák a másik hormon szintjének a csökkenését, ami, úgy tűnik, szükséges az anyai gondoskodás kiváltásához. Ha viszont ez igazolható, akkor kifejleszthetők újfajta gyógyszerek a szülés utáni depresszió kezeléséhez.

Mindennapi Tudomány

Forrás: Weborvos

 
 
 
Címkék:  

család

X
EZT MÁR OLVASTAD?