#baba#anya

Tippek arra az esetre, ha a babával együtt szeretnénk edzeni

Az új szülők életében a gyermekvárás és a szülés utáni időszak rengeteg kihívást tartogat, azonban ezek mellett sem szabad megfeledkezniük az egészséges életmódról. A helyes táplálkozás mellett a rendszeres testmozgás is kulcsfontosságú ahhoz, hogy megőrizzék a fizikai és mentális jólétüket a saját, illetve a gyermekük kedvéért.

Ez mind szép és jó, de számos kérdést felvethet: hogyan tudunk sportolni, testmozgást végezni egy újszülöttel a környezetünkben? Mikor érdemes elkezdeni? Mi mindenre kell figyelnünk? Az alábbiakban néhány hasznos, gyakorlati tippen keresztül mutatjuk be a tudnivalókat.

A megfelelő időpont a kezdésre

Erre nincs egyetlen univerzális válasz, hiszen minden terhesség és minden szülés folyamata más és más. Éppen ezért az első és legfontosabb dolog, hogy kérjük ki az orvosunk véleményét, mielőtt bármiféle testmozgásba kezdenénk – ő pontosan meg tudja jelölni a gyógyulási folyamatunk végét.

Csak hogy tudjuk, hogy nagyjából mire számítsunk: általánosságban a szakemberek azt szokták mondani, hogy a szülés után hat hétig még zajlanak a test gyógyulási folyamatai, ezután lehet megkezdeni a mozgást egy hagyományos, vaginális úton történő szülést követően. Az intenzívebb sportolást azonban a szülés utáni 12. hétig általában nem ajánlják. Amennyiben pedig császármetszéssel jött világra a babánk, lehet, hogy ennél hosszabb gyógyulási időt jelöl majd meg az orvosunk. Ezt minden esetben tartsuk be!

Az intenzitás fokozatos növelése

Egy kihagyás után az edzéshez való visszatérésnél mindig fokozatosan kell növelnünk az intenzitást – és ez különösen igaz akkor, ha szülés után állunk. Lehet, hogy korábban minden napunkat egy fehérjeitallal indítottuk, majd lementünk az edzőterembe, ahol kilométreket lefutottunk, majd erősítettünk. Nos, ezt a lendületet nem fogjuk tudni azonnal visszakapni, de nem is kell.

Eleinte válasszunk alacsony intenzitású tevékenységeket, például sétát vagy könnyű tornagyakorlatokat. Ezek a kezdetektől segíthetnek abban, hogy a testünk visszanyerje a szülés előtti formáját, mi pedig a vitalitásunkat. A jó hír az, hogy ezeket a könnyed gyakorlatokat a picivel együtt is végezhetjük: jó időben például sétálhatunk egy nagyot a babakocsit tolva. Ahogy pedig az erőnlétünk egyre javul, fokozatosan növelhetjük a terhelést – például a távot, a tempót vagy a súlyok nehézségét –, de mindig figyeljük a testünk jelzéseit, és ne erőltessük túl magunkat.

Ideális mozgásformák a babával

Az edzés során fontos, hogy a picit is bevonjuk a folyamatba – sőt olykor ezt nem is tudjuk elkerülni. De ez így van rendjén, hiszen ezek lesznek az első közös programjaink, amelyek csodásan építhetik a kapcsolatunkat. Válasszunk tehát olyan mozgásformát, amit együtt tudunk csinálni: a fent említett séta és torna mellett a babajóga, a nyújtások vagy az olyan erősítő gyakorlatok, mint a guggolás is ideális lehet. Ha pedig önállóan nem szeretnénk vagy nem merünk belevágni, csatlakozzunk baba-mama tornaklubokba!

A kiegészítők besegítenek

A fent említett mozgásformák végzése során nagy segítségünkre lesznek az olyan modern kiegészítők, mint a hordozók. Ezek lehetővé teszik, hogy fizikailag közel legyünk egymáshoz, így fokozva a kötődést, miközben megkönnyítik az anyuka számára a mozgást. Mindenképp olyan típust válasszunk, ami kellően támasztja a kicsit és ergonomikus kialakítású.

Mindig a biztonság az első

Az edzés során mindig ügyeljünk a biztonságra, mind a saját, mind a babánk szempontjából. Használjunk stabil, megfelelően rögzített babakocsit, hordozót, és mindig legyünk tisztában a körülöttünk lévő környezettel. Ne feledjük, hogy a babák nyakizmait az első hónapokban fejleszteni kell, ezért ügyeljünk a fejük megfelelő támasztására minden gyakorlat során. Amennyiben bizonytalanok vagyunk, ma már találhatunk baba-mama párosokra szakosodott személyi edzőket is: a profik mellett biztosak lehetünk abban, hogy mindketten profitálunk a közös sportolásból.

Élvezzük a programozást!

Végül, de nem utolsósorban, ne feledkezzünk meg az edzés élvezetéről! Ez egy olyan csodás időszak, amit nem kapunk vissza, így értékeljük minden percét! Kétségtelen, hogy ez az időszak kihívásokkal is tele van, de ha találunk egy olyan mozgásformát, amit mindketten élvezünk, akkor az akadályokat is könnyebben legyűrjük majd, az együtt töltött idő pedig még varázslatosabb lesz.

A korábban edzésfüggő anyukák pedig ne csüggedjenek: a szülés utáni néhány hónap hamar elszalad, utána pedig egykettőre visszatérhetnek a régi kerékvágásba. Újra az életük részévé válhatnak a fehérjeitalok és proteinszeletek, ismét mindennaposak lehetnek az edzőtermi látogatások – addig is élvezzük az új típusú kihívásokat!

 

(x), 2023. december 01.

 
 
 
Címkék:  

anyaság

X
EZT MÁR OLVASTAD?