Süssünk, süssünk valamit!
A legtöbb kisgyerek nagyon szeret játék közben "sütögetni" - ilyenkor gyakran édesanyját utánozza. Érdeklődve figyeli, hogy anyukája mi minden érdekeset csinál a konyhaasztalon. Azaz csak figyelné, ugyanis otthon egyre kevesebb anyuka süt finomságokat.
Egy mai kisgyermekes mama élete stresszes, rohanós, sokszor az ember lányának épp csak annyi ideje van, hogy összedobjon valamit ebédre, vacsorára, miközben mos, mosogat, tereget, gyereket terel, rendet rak, felporszívózik, hivatalos ügyeket intéz. A legtöbb mama úgy érzi, a sütésre már nem marad idő és energia. Pedig a sütemények, finom édességek nagy részét néhány percnyi előkészítés után már tehetjük is be a sütőbe, és fél-egy óra alatt az egész családnak megédesíthetjük a legnehezebb hétköznapokat is.
A kicsik mellett valóban nehéz a konyhában hosszabban sürögni-forogni, de nem muszáj mellettük ténykedni, lehet velük együtt is dolgozni. Főleg, ha azt szeretnénk, hogy a gyerek nagyobb korában is szívesen segítsen a konyhában, és felnőttkorában se a házhoz-szállító cégek törzsügyfele legyen. De hogyan vonjuk be a kicsiket, hogy ne csak láb alatt legyenek, hanem közös élménnyé váljon az együtt sütés?
A dolog nem bonyolult, igaz, némi szervezést, odafigyelést és egy kicsit több időt kíván. Már az előkészületekbe bevonhatjuk a gyereket: válasszuk ki együtt, melyik süteményt készítjük majd el. Vásároljuk meg az alapanyagokat együtt, hagyjuk, hogy a gyerek is pakoljon a kosárba ki-be.
Otthon készítsünk elő minden alapanyagokat és eszközt, majd tisztázzunk le néhány alapszabályt, mielőtt nekilátunk a közös munkának: késhez, darálóhoz, ha még nagyon kicsi, nem nyúlhat, a sütő forró, a turmix, botmixer pedig vághat. Mindig tiszta kézzel nyúljon a tésztához, mindig tiszta eszközöket használjon, és ha valamire már nincs szüksége, tegye be a mosogatóba, így kisebb lesz a rendetlenség. Mindig kössünk a gyerek elé kötényt, és munka közben is figyeljünk rá, hogy a ruha ujja legyen felhajtva, ezzel magunk dolgát tesszük könnyebbé. Kötényből csak olyat adjunk rá, ami nem felnőtt méretű, nem lenne túl kellemes, ha a kicsi rálépne, vagy belegabalyodna, és ez okozna balesetet. Ha hosszú a haja a gyereknek, kössük fel, ahogy a magunkét is. Csak az asztal és a pult felett dolgozunk, így a padló nem lesz csupa kosz. Ha forró dolgot kell megfognunk, mindig fel kell venni a sütőkesztyűt. A gépekhez csak akkor nyúlhat, ha egy felnőtt is ott van mellette.
A szabályok letisztázása után a kicsi egy kisasztalnál, vagy egy sámlira felállva a pultnál is kényelmesen dolgozhat. Arra azért figyeljünk oda, hogy tálakat, edényeket nehogy magára rántsa. Adjunk a gyereknek önálló feladatokat: mossa meg és magozza ki a gyümölcsöt, keverje ő a krémet, szórja a cukrot, szitálja a lisztet, díszítsen magokkal, aszalt gyümölccsel, gyúrja a tésztát. Utóbbi esetben adjunk neki egy kisebb adagot, azzal könnyebben elbánnak az apró kezek. Segíthet feltörni a tojást, de előtte mindig mossuk meg alaposan, és figyelmeztessük rá, hogy a nyers tojás betegséget terjeszthet, ne vegye a szájába a kezét, míg meg nem mosta újra. Ha ott vagyunk mellette, darálja meg ő a diót, a mákot. Ha épp szaggatható süteményt készítünk, vegyük elő az összes formát, hadd döntse el ő, melyikkel akar dolgozni. Minél nagyobb persze a gyerek, annál több mindent lehet rábízni, de azt mindig tartsuk szem előtt, lehetséges, hogy az eredmény nem lesz pont olyan tökéletes, mint ahogy mi csinálnánk. De a szándék a lényeg. No meg pontosan az, hogy ő készít valami olyat, ami sikerélményt adhat neki, szép és mindenkinek ízlik is.
Munka közben pedig lehetőség nyílik arra, hogy meséljünk a saját gyermekkori élményeinkről, és beavassuk számos kis konyhai fortélyba. Mesélhetünk neki a gyümölcsökről, a főzés-sütés kémiájáról. Hagyjuk kibontakozni a kreativitását, dicsérjük meg, hogy milyen ügyes, önálló. Mivel ők még utánzással és játékkal tanulnak meg sok mindent, egyedülálló élmény lesz számukra a mamát figyelni és vele együtt dolgozni. Bár szinte biztosan lassabban fog elkészülni a sütemény, az a sikerélmény, amit a komoly munka ad majd a gyereknek, mindenképpen megéri azt a kis plusz fáradtságot.
Segítségképpen kínálunk három olyan, könnyen és gyorsan elkészíthető süteményreceptet, amit bármilyen apró gyerkőccel együtt elkészíthetünk, és amivel az egész család elismerését kivívhatjuk.
Ha pedig bármilyen kérdésetek, kétségetek lenne, vagy további receptekkel szeretnétek gazdagítani repertoárotokat, látogassátok meg a Sütigyár közösségi oldalát!