Skandináviában a legjobb anyának lenni
Az anyáknak a világon Skandináviában vannak a legjobb életkörülményeik, legnehezebb a helyzetük viszont Afrika legszegényebb országaiban, míg Magyarország a 117 országot felölelő rangsorban a 14. helyet foglalja el.
A Save the Children (Óvjátok a gyermekeket) szervezet legújabb éves tanulmánya szerint Svédországban, Dániában és Norvégiában biztosítják a legjobb környezetet az anyák számára. Ausztria Nagy-Britanniával osztozik a 9. helyen. Niger foglalja el az utolsó helyet, Burkina Fasót, Etiópiát és Bissau-Guineát követve. A tíz utolsó ország közül hétben - Angola, Csád, Guinea, Sierra Leone, Jemen, Bissau-Guinea és Etiópia - fegyveres belső konfliktusok dúlnak. Egyes államok adatok hiányában nem szerepelnek a jegyzékben.
Az anyaindex összeállításánál olyan egészségügyi adatokat vettek figyelembe, mint a szülésnél bekövetkező halálozási arány, a gyermekhalandóság a gyermek első születésnapja előtt, a szülésnél nyújtott orvosi ellátás és a nők hozzájutása fogamzásgátló eszközökhöz, valamint a gyerekek képzési és egészségügyi helyzete.
Az első és utolsó helyezett közötti statisztikai összehasonlítások azt mutatják, hogy míg Svédországban lényegében minden szülést képzett egészségügyi dolgozók (orvosok, szülészek) segítenek, Nigerben ez csupán az esetek 16 százalékában van így. Svédországban 1000 gyerekből csupán három hal meg első születésnapja előtt, Nigerben pedig 156. Nigerben 600-szor nagyobb a valószínűsége annak, hogy egy nő gyermekágyban meghal, mint Svédországban. Míg a skandináv országban a nők 72 százaléka használ modern fogamzásgátló eszközöket, Nigerben ez az arány 4 százalék.
Indiában a nők 88 százaléka szenved anémiában (vérszegénységben) a terhesség idején, ami jobb táplálkozással és orvosi ellátással nagyrészt megakadályozható lenne. Az iraki anyák svédországi társaikénál 35-ször nagyobb valószínűséggel érhetik meg gyermekük halálát. Szomáliában, Guineában és Sierra Leonéban minden hetedik nő meghal a várandósság vagy a szülés idején.
.
Forrás: Népszava