Nem véletlenül cukik a kisbabák
Mi az oka annak, hogy szinte mindenki elgyengülve mosolyog, amikor kisbabát lát? A puha bőr, a finom babaillat, a gyöngyöző kacagás, a nagy szemek, a pisze orr? Az Oxford kutató szerint a csecsemők több szinten is „cukik”, és nem véletlenül: a cél az, hogy minden érzékünkre hasson a gyermeki szépség.
A szakemberek szerint azért édesek a kisbabák, hogy elgyengüljük, amikor rájuk nézünk, és felébredjen gondoskodó ösztönünk is. A kiszolgáltatott kicsiknek erre van szükségük ahhoz, hogy életben maradjanak és gyarapodjanak. Ugyanez igaz a kisállatokra is, amelyek látták szintén a védelmező és gondoskodó ösztön éled fel az emberben.
A kutatás során azt is megvizsgálták, hogy a “cukiságfaktor” hogyan hat az agyra. Kiderült, hogy azok az agyterületek aktiválódnak ilyenkor, amelyek a játékossághoz, empátiához és magasabb morális tudatossághoz kapcsolódnak.
Mindez nem csupán a vizuális jegyek esetében nyilvánul meg, hanem a hangok és az illatok szintén hozzájárulnak ahhoz, hogy ösztöneink feléledjenek. A kutatást vezető Morten Kringelbach szerint a cukiság tehát egyfajta erőteljes védekezési mechanizmus az evolúció szintjén, amely a teljesen kiszolgáltatott csecsemők túlélését garantálja.
„Ez az első tanulmány, amely bizonyítja, hogy nem véletlenül cukik a csecsemők, hiszen ez az adottság váltja ki a felnőttekből a védelmezés és gondoskodás ösztönét. Mindez a férfiakra és a nőkre egyaránt hatással van” – teszi hozzá a szakember.
Babanet/Medipress, 2016. június 13.