#baba#anya

Gyász, bántalmazás, függőség - hogyan lehet kényes témákról beszélgetni a gyerekekkel?

Hiába az életünk részei, az intim, a fájdalmas és a tabusított vagy kínosnak gondolt témákról nem könnyű beszélni egy gyerekkel. Segítünk, hogy a nehéz témák könnyebben menjenek!

Ahogy a gyerekek nőnek, egyre több kérdés foglalkoztatja őket, és sok olyan témával is találkozhatnak, amelyek számukra még bonyolultak vagy érzelmileg megterhelők. Szülőként gyakran nehéz feladat az, hogy miként beszéljünk velük ezekről az érzékeny témákról, hiszen miközben szeretnénk támogatást nyújtani, elrontani sem szeretnénk semmit. Íme néhány praktikus tipp, hogyan tehetjük könnyebbé és természetesebbé ezeket a beszélgetéseket!

1. Kezdeményezzünk, de tartsuk tiszteletben a határaikat

A legjobb, ha a kényes témákról mi magunk kezdeményezzük a beszélgetést, hogy a gyerekünk érezze, bármilyen kérdéssel fordulhat hozzánk. Fontos azonban, hogy ne forszírozzuk a témát, ha zárkózott. Kínáljuk fel a lehetőséget, de hagyjuk, hogy ő döntse el, mikor szeretne beszélni róla.

2. Figyeljünk a tempójukra és az igényeikre

Egy kényes téma kapcsán azonnal felmerülhet egy sor kérdés a gyerekben. Tartsuk szem előtt az ő tempóját: ha csak egy-egy kérdést tesz fel, próbáljunk meg mindig egyszerűen és lényegretörően válaszolni. Ha kíváncsi, kérdezni fog; ne erőltessünk rá több információt, mint amennyit igényel.

3. Legyünk nyitottak és empatikusak

Amikor a gyerekünkkel beszélünk, fontos, hogy empatikusak legyünk, és ne ítélkezzünk. Adjunk teret az érzelmeinek és félelmeinek, mutassunk megértést, hogy tudja: bármit elmondhat anélkül, hogy elítélnénk őt.

4. Ne féljünk saját tapasztalatainkról beszélni

Ha a témába vág, osszuk meg a saját tapasztalatainkat, érzéseinket. Ezzel nemcsak közelebb kerülhetünk a gyerekünkhöz, de azt is érezheti, hogy ami vele történik, az teljesen természetes. Fontos azonban, hogy ne használjuk ezt az időt „élettörténetek” mesélésére, azaz ne vigyük át a fókuszt magunkra, csak röviden és őszintén reflektáljunk a saját élményeinkre.

5. Törekedjünk a nyílt, de érthető kommunikációra

A nehéz témákat sokszor könnyebb egyszerűen és világosan megközelíteni. Kerüljük a bonyolult fogalmakat és a körülményes magyarázatokat, beszéljünk a gyerek számára érthető nyelven. Egy egyszerű, de világos magyarázat segít, hogy megértse a lényeget anélkül, hogy túlterhelnénk őt.

6. Használjunk példákat és kérdéseket

Egy kényes téma esetén segíthet, ha példákat hozunk, amelyek közelebb hozzák a valóságot és érthetőbbé teszik a mondanivalót. Olyan kérdéseket tehetünk fel, amelyekkel gondolkodásra ösztönözzük, például: „Te mit gondolsz erről?” vagy „Neked volt már hasonló helyzeted?”. Ezzel megnyithatjuk az utat egy kötetlen, őszinte beszélgetéshez.

7. Biztosítsunk neki biztonságos közeget

A legfontosabb, hogy a gyerekünk érezze, bármilyen kérdése is van, mi itt vagyunk neki, meghallgatjuk, ítélkezés nélkül. Tisztázzuk, hogy bármi is foglalkoztatja, nem kell félnie semmitől, megoszthatja velünk. Ez a biztonságérzet alapvető ahhoz, hogy könnyedebben tudjunk beszélgetni a kényes témákról.

+1 Társasjáték a kényes témákról

Abban, hogy könnyebben megtaláljuk az utat a gyerekünkhöz, a társasjátékok is segíthetnek. Peer Krisztina gyermekpszichológus és férje, Kele Fodor Ákos költő-drámaíró könyve alapján készült Kibeszélő társasjáték olyan komoly témákat feszeget, amik az életünk részei, sokan mégsem feltétlenül tudjuk, miként beszéljünk róluk a gyerekünkkel. A halál, a tartós betegség, a nemiség, a szegénység, a függőség, és egy sor nagyon fontos, mégis tabusított téma kap feloldást a játék közben, ami által közelebb kerülhetünk a gyerekünkhöz, jobban megismerhetjük a gondolatait, félelmeit, bizonytalanságait, és szülőként megmutathatjuk neki: bármiről beszélgethet velünk feszengés nélkül. A társasjátékhoz érdemes elolvasnod a játék alapját képező Kibeszélő - kényes témák gyereklélektana című könyvet is, amelyben részletesen olvashatsz a társasban tárgyalt témákról.

 Kattints a linkre, és rendeld meg a társasjátékot kedvezménnyel!

Babanet, 2024. november 13.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?