Napozással a trombózis ellen
A napozás - miközben növeli a bőrrák kockázatát - lényegesen csökkenti a trombózis veszélyét. A rendszeresen napozó nőknél 30 százalékkal ritkábban fordult elő vérrögképződés.
A Lundi Egyetem és a stockholmi Karolinska Intézet három kutatója 40 ezer olyan svéd nő kórtörténetét tanulmányozta át, akikkel 1990-ben kérdőíves felmérés készült egyebek között a napozási szokásaikról. A nőkről tehát ismert volt, hogy napoztak-e nyáron, télen jártak-e szoláriumba, utaztak-e délre.
A kutatók áttanulmányozták, hogyan alakult a nők egészsége a következő 12 év alatt. A 40 ezerből 312-nek lett trombózisa. Az adatokat korrigálták a testedzettség, a dohányzási, alkoholfogyasztási szokások és a testsúly figyelembe vételével. Így jött ki, hogy a napozás 30 százalékkal csökkentette a trombózis előfordulását. A vérrögképződés 50 százalékkal gyakoribb volt decemberben, januárban és februárban, amikor a legkevesebb a napsütés Svédországban – olvasható a Független Hírügynökség oldalán.
A kutatók csak nőket vizsgáltak, de feltételezik, hogy a napozásnak a férfiaknál is ilyen lehet a hatása. A svéd tudósok gyanítják, hogy a vérrögképződésben szerepet játszik a D-vitamin, de a pontosabb összefüggés egyelőre nem világos. A kutatásvezető, Pelle Lindqvist felhívja a figyelmet, hogy a napozás hasznos, de a leégést kerülni kell. Tanácsa szerint minden nap kell egy keveset napon tartózkodni, méghozzá délben. A D-vitamin képződéshez ugyanis nem elég a délutáni napfény.
Tavaly megjelent egy amerikai tanulmány, amely szerint a mérsékelt napozás és a hatására termelődő D-vitamin javította a rákos betegek túlélési arányát. A svéd kutatásról a Journal of Thrombosis and Haemostasis című orvosi lap márciusi számában jelent meg tanulmány.