BérviszonyokKisgyermekes anyák hátrányban
Minél több gyereket vállal egy nő, a munkaadók annál kevésbé értékelik a munkáját, és annál kevesebb lesz a nyugdíja is. Dobrev Klára az MSZP Nőtagozatának és az MSZOSZ Női Választmányának közös konferenciáján beszélt erről Budapesten, majd hangsúlyozta: az ambiciózus magyar nők ma komoly bajban vannak, hisz az EU-ban, Málta után Magyarországon a legnehezebb egy kisgyermekes anyának elhelyezkednie a munkaerőpiacon.
Európában jelenleg átlagosan 17 százalékkal kevesebbet keresnek a nők a férfiaknál. Ezért 2007 óta február 22. hivatalosan a "pay gap", azaz a nők bérhátrányának napja. A dátumnak szimbolikus jelentése van, mivel február 22-én az egygyermekes édesanyák már 54 napja dolgoznak ingyen a férfiak fizetéséhez képest - mondta. A kutatások szerint a gyermektelen nők esetében "csak" 8-9 százalék a különbség. Az egy gyermeket nevelőknél azonban már 16, a kettő vagy ennél több gyermekes anyák esetében pedig akár a 25 százalékot is elérheti a bérhátrány – írja a Független Hírügynökség.
Dobrev Klára szerint ráadásul Magyarországon, a konzervatív családmodellnek megfelelően a házimunka 80 százalékát a nő végzi, és ő marad otthon akkor is, ha lebetegszik a gyerek. Egy felmérés szerint a nők naponta átlagosan 64 perccel többet dolgoznak, mint a férfiak, főleg a gyerek körül. Ezért is van az, hogy az adókedvezmények miatt a gyesen lévő kismama az egyik legolcsóbb munkaerő, a munkáltatók mégis félnek tőlük, mint a tűztől - fogalmazott.
A nők esélyegyenlőségét alapvetően gazdasági függetlenségük határozza meg, a kisgyermekes anyák munkaerőpiaci integrációja, illetve a nekik járó tisztességes jövedelem azonban egyelőre csak a fejlett nyugati országokban megoldott – mondta el a miniszterelnök felesége. A skandináv államokban, Franciaországban és Dániában például könnyebben vállalnak munkát a nők gyerek mellett, ezért több baba születik, a konzervatív családmodellt követő államokban, így Olaszországban vagy Spanyolországban azonban egyre kevesebb gyereket vállalnak.