Karácsonykor jótékonykodj!
Idén több olyan természeti és emberi felelőtlenségből fakadó katasztrófa súlytotta az ország bizonyos területeit, ami sok száz család mindennapjait változtatta meg gyökeresen. Gondoljunk csak az árvíz sújtotta területekre, vagy a legutóbbi vörösiszap-katasztrófa áldozataira. Házak lettek a földdel egyenlővé, gondosan gyűjtögetett bútorok és tárgyak lettek oda. Sokan úgy menekültek, hogy csak azt tudták magukkal vinni, ami éppen rajtuk volt.
Számukra ez az év csupa gyász és veszteség lehetett, és minden bizonnyal nehéz szívvel néznek az ünnepek elé, hiszen sok esetben még karácsonyfát sem fognak tudni állítani. Nincs hova. Szülőként pedig pontosan tudjuk: a legnehezebb talán azt elviselni egy ilyen esemény előtt, hogy talán gyermekeink szemében idén nem csillan meg az az örömteli kis szikra, nem húzódik boldog mosolyra az a csepp száj. És talán még csak nem is az ajándékok hiánya miatt - hanem azért, mert a családot ért kárt a felnőttek sem képesek még feldolgozni. Végérvényesen elvesztettek valamit a vagyontárgyaikon kívül is: reményt, biztonságérzetet, önfeledtséget.
És bár nyilván egy mesekönyv, egy más által megunt játék, egy konzerv töltött káposzta nem tudja elfeledtetni az elmúlt hónapok káoszát, azért mégis arra bíztatok mindenkit: adakozzunk! Gyűjtsük össze azt, ami nálunk feleslegesnek ítéltetett, vagy a gyerek már rég nem játszik vele - mert esetleg kinőtt belőle -, és juttassuk el valamelyik szervezethez. Mert ezzel nemcsak egy tárgyat adunk, nemcsak örömet okozunk, hanem reményt is ajándékozunk. Az érintett gyerekeknek azt a reményt, hogy minden jóra fordulhat, még ha várni is kell rá, még ha előtte át is kell élni a borzalmakat. A felnőtteknek pedig azt a reményt, hogy az embertársaikból nem veszett ki minden jóérzés, és a közösség képes támaszt adni az egyénnek, képes segítő kezet nyújtani annak, aki a padlóra kerül.
Nem utolsósorban azt se felejtsük el, hogy akadnak olyan családok is, ahol a katasztrófa, a reménytelenség nem tavasz óta ütötte fel a fejét. Ahol a kilátástalanság esetleg már évek óta hűséges társa a kicsiknek és nagyoknak. Ha az év minden napjában nincs is lehetőségünk tenni értük, legalább Karácsony előtt tegyük meg.
December 9.-e óta üzemel idén is a MikulásGyár. December 19-ig gyűjtik az adományokat a főváros több részén is, de a központ idén is a Felvonulási tér. Hogy milyen adományokat várnak?
"Mikulásgyár elsősorban tartós élelmiszereket, tisztító- és tisztálkodási szereket, játékokat, édességet vár adományként. Kiemelten fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy a rászorultaknak tartós élelmiszerre van a legnagyobb szükségük, így kérjük, amennyiben lehetőségük van, hozzanak minél több konzervet, tésztát, lisztet, cukrot stb. A MikulásGyár nagyon szívesen fogad használt játékokat, könyveket is, ám arra kérjük az adományozókat, hogy olyan játékokat, könyveket hozzanak, amelyeket önmaguk és gyermekük is szívesen fogadna. Az ajándékokat, felajánlásokat nem szükséges becsomagolni, akár kézben, akár dobozban, akár nejlonzacskóban is hozhatják."
Természetesen idén is eljuttathatjuk adományainkat a MikulásGyárnak postai úton is, részletese információ ezzel kapcsolatban a MikulásGyár oldalán található.
A Felvonulási téren található szintén az Angyalok Erdeje. Itt minden résztvevő szervezet kapott egy-egy fát, amelyet egy-egy adakozó kedvű cég díszíthetett fel. Ezután bárki szavazhat a neki tetsző szervezetre és fára, a legtöbb szavazatot kapó szervezet 5 millió forintot kap.
A Baptista Szeretetszolgálat Cipősdoboz akciója is elindult már, idén december 20-ig várják a felajánlásokat. A cipősdobozokba rakhatunk játékokat, iskolai eszközöket, tisztálkodási eszközöket, könyveket, esetleg édességet. A dobozokat országszerte több helyen is leadhatjuk, Budapesten többek között a Westend bevásárló központ előtti gyűjtőhelyen, az Állatkerti Játszóházban és a Baptista Szeretetszolgálat Utcafront részlegén várják az adakozókat.
A Magyar Ökomenikus Segélyszervezet is adománygyűjtést rendez, Szeretet. Éhség. elnevezéssel. Idén is on-line is adakozhat bárki, aki előtte választ egy ajándékot. Itt a gyűjtés nem tárgyi, hanem anyagi adományokra korlátozódik, az átutalt összegekből élelmiszercsomagot, tanulmányi hozzájárulást, lakhatási támogatást, gyermekétkeztetést és meleg ételt, valamint a beteg gyerekek gyógyítását finanszírozza a szervezet.
A Millenáris Parkban, a C épület aulájában december 18-ig várják az adományokat a szervezők, hétköznapokon 9-17 óra (a Teátrumban), vasárnap pedig 10-18 óra között. Ha sok felesleges játék halmozódik otthon a gyerekszobában, itt szívesen fogadják, hogy aztán a megyei gyermekotthonokban, illetve nevelőszülőknél élő gyermekeket ajándékozzák meg velük!