#baba#anya

Dr. Czeizel ajánljaH1N1: Ha támad az új influenza

A H1N1 vírus az A típusú influenza egyik altípusa, az emberi influenza leggyakoribb okozója. A H1N1 számos különböző törzzsé fejlődött, az egyik ilyen a hírhedt spanyolnátha volt. 2009 áprilisában a H1N1 egy változata – amit a médiában eleinte sertésinfluenzaként emlegettek, később pedig az „új influenza A (H1N1) vírus” nevet kapta – először az Egyesült Államokban bukkant fel, majd nem sokkal később már halálos áldozatokkal járó megbetegedéseket okozott Mexikóban.

Április óta egy rövidke név tartja rettegésben a világot: H1N1. Az új influenza még meg sem érkezett hozzánk igazán, de a híre már hónapokkal megelőzte. Az emberek pedig úgy vannak vele, mint a focival: mindenki tudja, miről van szó, és persze, mindenki ért is hozzá. Mégis számtalan tévhit és rémhír terjed ezzel a betegséggel kapcsolatban.

Mi az a H1N1?

A H1N1 vírus az A típusú influenza egyik altípusa, az emberi influenza leggyakoribb okozója. A H1N1 számos különböző törzzsé fejlődött, az egyik ilyen a hírhedt spanyolnátha volt, mely 1918 és 1920 között világszerte 50-100 millió ember ölt meg – tudhatjuk meg a Wikipediáról. Az alacsony patogenitású – azaz fertőzőképességű - H1N1 törzsek 2006-ban az összes influenzás megbetegedés mintegy felét okozták.

2009 áprilisában a H1N1 egy változata – amit a médiában eleinte sertésinfluenzaként emlegettek, később pedig az „új influenza A (H1N1) vírus” nevet kapta – először az Egyesült Államokban bukkant fel, majd nem sokkal később már halálos áldozatokkal járó megbetegedéseket okozott Mexikóban. Az első jelentések több mint száz áldozatról szóltak. A WHO májusi adatai szerint a laboratóriumi vizsgálatokkal megerősített esetek száma 40 országban 8829 volt, közülük hetvennégyen haltak meg. A halálos kimenetelű fertőzések zöme Mexikóban történt.

Ez a vírus emberről-emberre terjed, az eddigi tapasztalatok szerint cseppfertőzéssel, ugyanúgy, ahogyan a szokványos, szezonális influenzát okozó vírusok. Az új vírust gyakran sertésinfluenzaként emlegetik, mert a laborvizsgálatok során kiderült, számos génje nagyon hasonlít az észak-amerikai sertésekben előforduló influenzavírusokéhoz. Fontos tudni, hogy az ember nem fertőződhet meg egyenesen a sertéshústól vagy az állattól.

További vizsgálatokkal arra is fény derült, hogy ez az új vírus több okból is mégiscsak különbözik az észak-amerikai disznóállományban fellelhető kórokozóktól. Ez az új mutáció ugyanis magában hordozza az európai és ázsiai sertésekben megtalálható influenzavírusok két génjét, de ezeken felül még a madárinfluenza és az emberi influenza génjeit is megtalálták benne a tudósok. A szakemberek ezért ezt a négyszeres genetikai keveredést tartalmazó, idegen gént hordozó kórokozót rekombináns vírusnak nevezik.

Az új vírus lappangási ideje az Országos Epidemiológiai Központ honlapja szerint maximum hét nap, fertőzőképessége a betegség kezdetét megelőző naptól a kezdetét követő hetedik napig tart. A Pandémiás Prevenciós Bizottság szerint a gyerekek, de főleg a kisgyerekek hosszabb ideig is fertőzhetnek.

A veszélyeztetettek

Az Országos Epidemiológiai Központ tájékoztatása szerint a betegség enyhe lefolyású és szerencsére ritkán okoz szövődményt, nem úgy, mint például a madárinfluenza. A halálozási aránya a szezonális influenzákhoz viszonyítva megközelítőleg hasonló – de inkább alacsonyabb -, ám a fertőződések száma sokkal magasabb, mint a szezonális influenzáknál. Ráadásul ez az influenza nemcsak a kifejezetten fiatalokat és az időseket érinti, hanem egy ennél jóval szélesebb kört, a fiatalokat és fiatal felnőtteket is.

Az új H1N1 influenza vírusfertőzés esetleges szövődményeiről mostanáig csak kevés információ áll rendelkezésre. A Pandémia Prevenciós Bizottság oldala szerint a sertésinfluenza vírus előző változataival fertőződötteken szövődményként általában enyhe légúti betegség, alsó légúti betegség, kiszáradás, vagy tüdőgyulladás alakult ki. Az új influenza esetében szövődményként elsősorban az idült betegségek fellángolására, felső légúti betegségekre, alsó légúti folyamatokra – mint például tüdőgyulladás- kell számítani, de előfordulhatnak kardiális és mozgásszervi komplikációk, illetve ideggyógyászati szövődmények - például lázas görcsrohamok - is.

Az új influenzajárvány alapvetően mindenkit érint, ugyanakkor bizonyos csoportok nagyobb fertőzésveszélynek vannak kitéve. Az első ilyen csoport az utazók köre. Bár az Egészségügyi Világszervezet nem tiltotta meg a Mexikóba és az Amerikai Egyesült Államokba való utazást, nem zárták le a határokat sem, de felhívta az utazók figyelmét a rájuk leselkedő veszélyekre.

Szintén fokozott veszélynek vannak kitéve az egészségügyi szektorban dolgozók, az utazási iparág, így például a repülőtársaságok és repterek munkatársai, az utasokat kísérő idegenvezetők és a vendéglátóiparban dolgozók.

Veszélyeztetettnek számítanak a krónikus betegségben szenvedők, ahol már amúgy is legyengíti egy alapbetegség a szervezetet, s így az új influenza lefolyása is súlyosabb lehet. Ebbe a csoportba tartoznak a cukorbetegek, a keringési betegségben szenvedők, az immunszupresszor (például szteroid) kezelésben részesülők, a daganatos betegek. Az elhízottság is kockázati tényezőnek számít. Súlyosabb lefolyásra számíthatnak, és ezért nagyobb odafigyelést igényelnek azok, akiknek valamilyen respirációs – asztma, krupp, stb. – alapbetegségük is van.

A járvány fokozottan érinti az iskolák, oktatási intézmények személyzetét és velük együtt a gyermekeket. Mint minden fertőzés esetében különös bánásmódot igényelnek a terhes kismamák, a krónikus betegek, az idősebbek és a gyermekek.

Dr. Czeizel ajánlja
Rengeteg ellentmondásos információt hallani arról, vajon oltassunk-e az első trimeszterben vagy sem. Ezért megkérdeztük Dr. Czeizel Endrét, aki szerint az első hónapokban is nyugodtan oldhatók a kismamák, akárcsak a második és a harmadik trimeszterben.

A várandós nők gyakrabban betegednek meg szezonális influenzában, ami esetükben többször súlyosabb problémákhoz vezethet. Ezek közé tartozhat többek között a koraszülés és a súlyos tüdőgyulladás. Most már azt is tudjuk, hogy a várandós anyák esetében ez az influenza jóval magasabb halálozási aránnyal jár. Dr. Czeizel Endre orvosgenetikus a Babanet kérdésére elmondta, hogy az USA október 6-án közétett adatai szerint a júniusig elhunyt 6 áldozatról – akkor 46 megbetegedésből - huszonkilencre emelkedett a várandós halottak száma, ami azt jelenti, hogy a kismamák halálozási kockázata hétszer gyakoribb, mint a népességé általában.

Dr. Czeizel elmondta, maga a vírus a magzatra nem veszélyes, fejlődési rendellenességet nem okoz közvetlenül, szemben például a rubeolavírussal, mely vakságot, szívrendellenességet, süketséget, olykor kisfejűséget okozhat. Véleménye szerint ezért nem kell tartani az oltóanyagban lévő, elölt vírusoktól sem.

Az oktatási intézményeket csak akkor fogják bezárni, ha a pedagógusok vagy a gyerekek hiányzása olyan mértéket ölt, hogy az már akadályozza az intézmény működését. Ezért különösen fontos, hogy az influenzaszerű tüneteket mutató gyerekeket a szülő tartsa otthon, egyáltalán ne engedje közösségbe, míg a gyerek teljesen tünetmentes nem lesz. Természetesen hasonló tanács vonatkozik a pedagógusokra is.

Számítsunk rá, hogy ha a gyereken az óvodában vagy az iskolában jelentkeznek a tünetek, el fogják különíteni a többi gyerektől, és haza is fogják küldeni.

Oltsunk vagy ne?

A hírekből már többször hallhattuk, hogy szeptember végén - október elején kerül a boltokba az újinfluenza elleni vakcina. A védőoltás mielőbbi beadását a nemzetközi szervek több veszélyeztetett csoportnak – köztük az állapotos anyáknak és kisgyermekeknek - is ajánlják.

Az Országos Epidemiológiai Központban elmondták, hogy az oltás nyugodtan beadható, véleményük szerint nincs negatív hatással a terhességre vagy a fejlődő magzatra. A vakcina nem legyengített, hanem csakis teljesen elölt kórokozókat tartalmaz, amelyet féléves kortól már a gyermekeknek is be lehet adatni.

Az orvosgenetikus szakember, Dr. Czeizel Endre kiemelte azt is, hogy az oltóanyag oldata azonos az új vakcinában az előzőekben használtakkal, amelyet már sok millió emberen és sok százezer várandóson ellenőriztek. Mellékhatásai természetesen a szakember szerint is lehetnek – elmondása szerint csak annak a szernek nincsenek mellékhatásai, mely maga is hatástalan -, ám ezek általában enyhe mellékhatások: bőrpír, fejfájás, hőemelkedés, émelygés, izomfájdalom, fáradtságérzés. Allergiás reakciók is előfordulhatnak az arra hajlamos emberekben. Az úgynevezett Guillen-Barre betegség, mely végtagbénulással jár, 1 000 000 beoltott közül legfeljebb egy esetben fordulhat elő, amely évi 100 000 várandós anya esetén azt jelenti, hogy tíz évenként egyetlen ilyen eset történhet.

Megelőzési praktikák

A járvány várhatóan most ősszel - az iskolai és az óvodai év megkezdésével - látványosan fellobban majd, ezért az ÁNTSZ ajánlása szerint érdemes megtenni néhány egyszerű és gyors óvintézkedést a betegség elkerülésére.

- Mossunk gyakran kezet, meleg vízzel-szappannal! Ne hagyjuk ki az ujjak közti részeket se. A gyerekeket is bíztassuk minél gyakoribb kézmosásra!
- Lehetőség szerint használjunk kézfertőtlenítőt, főleg ha sok ember között tartózkodtunk, vagy ha tömegközlekedési járművön utaztunk.
- Szelőztessünk minél gyakrabban otthon és a munkahelyen, iskolában-óvodában is.
- Tartsuk lakásunkat, munkahelyünket tisztán, takarítsunk rendszeresen – de ne kényszeresen.
- Tüsszentéskor, köhögéskor használjunk papírzsebkendőt – ugye, a száj-orr elé -, amit használat után dobjunk azonnal a szemétbe!
- Ha lehet, kerüljük a tömegközlekedést és a tömeget.
- Kerüljük a kapcsolatot az influenzás betegekkel, most ne menjünk beteglátogatni.
- Ne nyúlkáljunk a szemünkhöz, orrunkhoz, szánkhoz, legkönnyebben a nyálkahártyákon keresztül fertőz a vírus.
- Ne igyunk más poharából, ne együnk más evőeszközével!
- Ne utazzunk a betegség által érintett országokba. Erről bővebb felvilágosítást az utazási irodákban kaphatunk.
- A sokak által használt felületeket fertőtlenítsük gyakran: kilincsek, WC-k, telefonok, stb.
- Erősítsük fel az immunrendszerünket rendszeres mozgással, vitamindús étkezéssel és elegendő pihenéssel, lazítással.
- Adassuk be a védőoltást magunknak és családtagjainknak.

Ha már megfertőzött

Előfordulhat, hogy minden igyekezetünk ellenére sem sikerül elkerülnünk a megfertőződést. Ezt természetesen bizonyos tünetek jelezhetik, amelyeket jó, ha komolyan veszünk. A H1N1 esetében hasonló tünetekre számítsunk, mint a szokványos influenzáknál - lásd keretes írásunkat.

Tünetek - rossz közérzet
- fokozódó láz
- torokfájás
- köhögés
- orrdugulás, orrfolyás
- hányinger, hányás
- végtagi fájdalom,
  izomfájdalom, sajgás
- fejfájás
- fáradtság, kimerültség
- hidegrázás, borzongás

Ha a tünetek közül több is felbukkan, azonnal keressük fel az orvost, a diagnózisig pedig ne menjünk emberek közé, maradjunk inkább otthon. A háziorvosnál mindenképpen jelezzük, ha gyermeket várunk, vagy ha krónikus betegségünk van. Kérdezzünk rá a vírusellenes szerek szedésére, vajon szükség van-e rá a mi esetünkben is.

Gyerek betegsége esetén még véletlenül se vigyük be a kicsit az óvodába, iskolába. Meglévő tünetekkel ne utazzunk, maradjunk otthon a tünetek jelentkezésétől számított 7 napig, de ha azok előbb elmúlnának, akkor is várjunk még 24 órát, mielőtt emberek közé mennénk. Ha pedig utazás közben bukkannának fel hirtelen a tünetek, azonnal forduljunk a helyi egészségügyi szolgáltatóhoz. A betegség gyanúja vagy igazolt betegség esetén kerüljük az emberek közelségét, így tehetjük a legtöbbet azért, hogy legalább másokat ne fertőzzünk meg.

Aki rendszeresen szed gyógyszert, az ne hagyja abba, a betegség ezek hatásait nem módosítja – és fordítva sincsenek hatással egymásra. Az influenzára azonban lázcsillapítón, köptetőn és vitaminon kívül ne szedjünk be semmilyen készítményt. Hagyjuk ez ügyben a döntést az orvosra, az utasításait pedig kövessük a lehető legpontosabban.

A betegség alatt tartsunk ágynyugalmat, és legyen meg a megfelelő folyadékpótlás. A gyerekeknek adhatunk vizet, szűrt húslevest, a csecsemőknek – ha szükséges – speciális, ízesített elektrolit oldatokat, a lényeg, hogy kerüljük el a kiszáradást!

Tüsszentéskor, köhögéskor legyen mindig kéznél tiszta papír zsebkendő – tartsuk a szánk-orrunk elé, és erre figyelmeztessük a kicsiket is. Érdemes minél gyakrabban kezet mosni szappanos meleg vízzel, illetve alkoholos törlőkendővel fertőtleníteni is, főleg, ha a zsebkendő helyett csak a kezünket tudtuk használni.

Végül: ahogy a gyerekek esetében is tilos közösségbe menni, úgy igaz ez a felnőttekre is. Ha egy mód van rá, ne menjünk be a munkahelyünkre megfertőzni a kollégákat.

Aki pedig még ennél is többet szeretne megtudni az új influenzával kapcsolatban, az hétköznap 8-16, illetve munkaszüneti napokon 9-13 óra között hívja az Országos Epidemiológiai Központ ingyenes zöld számát: 06-80/ 204-217, ahol járványügyi szakemberek válaszolnak a kérdésekre.

Szilágyi Diána,

 
 
 
Címkék:  

hír

X
EZT MÁR OLVASTAD?