Flylady gyerekekkel
Az anyák általában multifunkcionálisak. Vannak funkciók, amiket szívesebben csinálunk, és van, amit kifejezetten nem. A takarítás és a házimunka általában az utóbbi kategóriába tartozik.
A házimunka nálam azért mumus, mert utálom, hogy semmi látszatja. Megfőzöm-megeszik. Kimosom - összekoszolják. Letakarítom - poros lesz. Kevés értelmetlenebb dolog van a hiábavaló munkánál. A legegyszerűbb lenne persze egy takarítónőt beszervezni, de nem bírnám elviselni a tudatot, hogy valaki a holmijaimat ide-oda pakolgatja, esetleg felrúgja az általam kialakított rendszert - és azt sem szeretném, hogy valaki koszosnak és rendetlennek gondoljon, így vélhetőleg, ha takarítónőm lenne, mindig végignyalnám a lakást, mielőtt jönne. Szóval ez nem nekem való felállás. Jobb ezt magamnak csinálni.
Így inkább megpróbálom a lehető legkisebb energiabefektetéssel a lehető legnagyobb eredményességet elérni. És hát ehhez is, mint oly sok mindenhez az életben, a neten próbáltam meg segítséget találni. Így fedeztem fel magamnak a Flylady programot.
Ennek lényege, hogy ne egyszerre akarjuk gatyába rázni az egész házat a pincétől a padlásig, beleértve a garázst, fészert, nyári konyhát és egyéb melléképületeket is, hanem osszuk fel a lakóterünket kisebb egységekre, zónákra, és apránként, lépésenként tegyük rendbe. Közben szortírozzunk, alakítsunk ki sok tárolóhelyet, mindennek legyen meg a maga praktikus helye. Begyakorolhatunk egy napi, heti, havi rutint, így könnyítve meg a saját dolgunkat.
Én azt mondom, ez tökéletesen követhető jó tanácsok gyűjteménye. Mégis mi ebben a nehéz? Hát az, hogy nem egyedül lakom ebben a házban. Esetleg ha épp van egy másik ember, akivel osztozom ágyon, asztalon és tv-távirányítón, még akkor is teljesen működőképes - de gyerekkel, pláne gyerekekkel már nagyon nagy kudarcok forrása lehet.
Teszel egy helyes kis dobozt a bejárati ajtó közelébe, amibe beledobhatod hazaérkezéskor a kulcsokat, aprópénzt, kilyukasztatlan vonaljegyet - de a gyerek azt hiszi, ez valami kincsesláda és jól széthordja a tartalmát. Ha magasra teszed, annál nagyobb a kihívás a megszerzésére. Vagy követnéd a rutinok kiépítése feladatot, amiben szerepel az is, hogy öltözz fel otthonra is rendesen, hordj otthoni cipőt, tégy fel egy kis sminket is; és bárhogy is szeretnéd mindezt megvalósítani, reggel 7 és este 8 között egyszerűen nem találsz rá időt. Éjfélkor meg már minek, ugye.
Van még néhány meredek lépés, amit a Flylady szerint meg kéne tennünk, pl. a mosogatónknak minden este csillogni-villogni kéne, üresen, fényesen. Na de most komolyan, ez a legfontosabb? Amikor 1. rajtad kívül úgyse mosogat el senki 2. és rajtad kívül nem is érdekel senkit a mosogatód állapota. Azt kívánom, bárcsak az lenne a legnagyobb gondom, hogy elég fényesen hagytam-e este a mosogatótálcát.
Vegyszermentes és pénzkímélő háztartás
Kisgyerekes anyukáként hetente legalább 3-4 mosást elindítok, mivel itthon vagyok a kisebbikkel, így itthon is főzök, tehát a mosogatógép is megy minden nap. Érdekelt, hogy mivel válthatnám ki a bolti mosószereket, egyrészt, mert környezettudatosabb lettem, másrészt mert olcsóbb megoldást kerestem. Tovább a cikkre>>>
A programot magát nagyon is érdemes áttanulmányozni, mert vannak benne jó ötletek, hasznos tippek, de illúzió lenne azt hinni, hogy mindenkinek működőképes. Saját és fórumtársak tapasztalatai alapján azt mondhatom, hogy gyerekes családokban nem tud működni, ellenben kiváló forrása a frusztrációnak.
Azt gondolom, azzal tesszük magunknak a legnagyobb szívességet, ha valóban leselejtezünk mindent, ami felesleges; ha mindennek találunk jó helyet, felszerelünk néhány extra polcot, és átvesszük az ,,egyszerre csak kis részre koncentráljunk” szemléletet. Ugyanakkor inkább vonjuk be a családtagjainkat a házimunkába, legyen mindenkinek saját, jól körülhatárolt feladata - egy gyerek nehezen tud mit kezdeni azzal, hogy takaríts ki, de ha azt mondjuk, hogy tedd a vonatodat a piros dobozba, a zoknikat az ágy alól a szennyesbe, azt képes elvégezni. Mert a ház nem egyedül a miénk, szabad a rendért másnak is tennie. Érezze a rendet és tisztaságot minden családtag a szívügyének.
Nálatok ez hogy működik?
Nágel Zsuzsi, 2013. január 14.
Babanet hozzászólások(3 hozzászólás)