Bújócska a penésszel
Ezért ha látszólag minden ok nélkül, hosszabb ideje tartó orrdugulás, köhögés gyötör valakit az otthonunkban, ideje benézni a szekrények, falvédők mögé! Mert a penész bizony nem játék.
Új vagy régi - a penész nem válogat
A penészedés problémájára sokan még mindig úgy gondolunk, mint a régi építésű, felújításra szoruló házakban, pincékben jelentkező jelenségre. A valóság azonban az, hogy a penész bárhol megjelenhet, ahol megtelepedéséhez ideális feltételeket talál. Legyen az egy újépítésű otthon rosszul szigetelt fala, vagy az ágy mellé helyezett falvédő mögötti terület.
Ha a téglaépítésű családi ház túl gyors ütemben épült, a száradási idő a beköltözés után zajlik majd, az így kialakult magas páratartalom pedig kedvez a penészgombáknak. A könnyűszerkezetes házak falain, megfelelő szigetelés hiányában, szintén gyakran tapasztalható a jelenség.
Az egészséget is veszélyezteti
A magas páratartalom egyaránt kedvez a penészgomba és a háziporatka megtelepedésének. Magas koncentrációban mindkét „társbérlő” súlyos allergiás panaszokat okozhat, melyek gyakran csak későn, a szövődmények megjelenésekor kerülnek felismerésre.
A betegek tévesen, gyakran megfázásként kezelik a téli időszakban jelentkező panaszokat – magyarázta dr. Balogh Katalin allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosa. Kezdetben légúti irritációt, orrdugulást, köhögést tapasztalható, megfelelő kezelés hiányában pedig az elhúzódó panaszok következtében idült arcüreggyulladás is kialakulhat. A tünetek felismerése, a valódi kiváltó okok tisztázása és megszüntetése nélkül a lakáson belüli allergének által kiváltott panaszok kezelése nem lesz eredményes.
Ismert penészlelőhelyek a lakásban
A penészgomba a magas páratartalom mellett különösen kedveli a hűvös, sötét zugokat, felkutatását ezért érdemes ehhez hasonló helyeken kezdenünk. Amit mindenképp vizsgáljunk át:
- a fürdőszobai mosdó alatti rész, a kád környéke, és a csempefugák.
- a szobanövények cserepei.
- a konyhában, a mosogató mögötti területek.
- ajtók, ablakok környéke.
A gipszkarton és a tapéta is gyanús
A lakásban akkor is magas lehet a gombaspórák koncentrációja, ha a penésznek látszólag nyoma sincs. A probléma ilyenkor gyakran a ház szerkezetén belül, például a gipszkarton falak mögötti területen jelentkezik. Ilyen esetekben a penészedésnek látható jele ugyan nincs, de a gipszkarton mikrorepedésein átjutó spórák miatt a házban élőknél légúti panaszok jelentkezhetnek.
A spórák akár a tapéta alatti területeken is megtelepedhetnek, különösen kedvelt számukra a fűrészporos tapéta által biztosított környezet. Ilyen esetekben a tapéta alatt megindult penészesedésre gyakran csak egy-két gyanús folt, elszíneződés figyelmeztet.
A lakásban lévő hangszigetelés, vagy állmennyezet is számos gombatelepet rejthet. A külső, különösen az északi falakra helyezett ágyak, beépített szekrények, falvédők és képek mögötti területek átvizsgálása során is penészgomba-telepekre lelhetünk.
Nagy átalakítás előtt
Mielőtt a lakás teljes átépítéséhez fognánk, nem árt, ha tudjuk, a penész honnan is ered. Véletlen balesetek – kiömlött víz, üdítő, vagy egyszeri beázás – esetén ugyanis a penésztől sikeresen megszabadulhatunk, ha a kiváltó okok megszüntetése után az érintett falfelületet higított hypo-oldattal tisztára töröljük. Bonyolultabb esetekben, ha nem tudjuk, hogy valójában mi okozza a penészedést, vagy a tisztítás ellenére a probléma kiújulásával találkozunk, célszerű szakszerű segítséget kérnünk.
A rejtett penész búvóhelye a lakásban elvégzett mintavétel segítségével könnyen azonosítható, így a felújítást ezután közvetlenül a probléma forrásának helyén kezdhetjük meg. Megoldásként elképzelhető, hogy a magas páratartalmat kiváltó műanyag – és egyben párazáró tulajdonságú - beltéri falfestéket kell majd eltávolítanunk, vagy a külső falra helyezett bútorokat kell elhúznunk a faltól, hogy a folytonos szellőzést biztosítsuk.
Nagyobb beavatkozást igényel, ha a gondot a ház rossz szigetelése okozza, ezt semmiképp sem ajánlott házilag orvosolnunk, mivel az utólag végzett belső szigetelés szintén a penészgombák megtelepedéséhez vezethet. A nagyobb munkálatok megkezdése előtt célszerűbb tehát, ha pontosan ismerjük a probléma kiváltó okát.