Babakocsis téli fagyok
Brrr… Elég, ha csak rágondolunk a kinti mínuszokra, kinézünk az ablakon, vagy meghalljuk az időjárás-előrejelzést – rögtön elmegy a kedvünk attól, hogy akár egy „kutyasétáltatásnyit” is kimozduljunk, nemhogy a picivel. De szükség van egyáltalán erre, vagy elég, ha néha szellőztetünk egyet?
Sétára (majdnem) minden körülmények között szükség van, mert…
- A baba-mama kapcsolat olykor legnyugodtabb pillanatai a természetben töltött percek-órák; a friss levegőn gyakran alszanak is egy jót a kicsik.
- Az ingergazdag környezet kulcsfontosságú a fejlődés szempontjából.
- A bacikkal való találkozás erősíti a gyermek immunrendszerét, a jó levegőn való séta növeli az étvágyát, elég D-vitaminhoz jut a szervezete, kitisztulnak a légutai.
- A friss levegő oxigén-tartalma magasabb, mint a szobaié, így gyorsul az anyagcsere is.
Kutatások szerint minden, a szabadban töltött óra növeli az élettartamot, az életerőt – és ez nem csak a babákra igaz.
Hogyan levegőztessük a bébit télen?
A fokozatosság elve itt is él: az újszülötteket első napjaikban ne is vigyük ki a szabadba, csak nyitott ablak mellett levegőztessük pár percig, ezt az időtartamot növelhetjük napról napra, egészen 15-20 percig, de ügyeljünk rá, hogy ne érje közvetlen légáram. Körülbelül 2-4 hetes kortól vihetjük ki, kezdetben 10 percre, majd megint egyre többre. (Télen azért 15-30 percnél ne nagyon maradjon kint többet.)
Természetesen szélsőséges időjárási viszonyok esetén (eső, fagy) nem kell erőltetni a sétát. Nagyjából – 5 °C az a hőmérsékleti határ, ameddig még nyugodtan magunkkal vihetjük a bébit. Persze kell ehhez egy megfelelő babakocsi (állítható, esővédő anyagból készült tetőkupola, fékezhető kerekek), be kell öltöztetni a kicsit, gondoskodjunk meleg teáról, tejről, és az esteleges erős napsütés elleni védelemről is.
Rétegesen öltöztessük fel, takargassuk be, sőt, alá is helyezzünk plédet a babakocsiban. A kezek, fülek különösen érzékeny pontjai. Azért figyeljünk arra is, hogy ne lehetetlenítsük el mozgásában, a ruha megfelelő méretű legyen, vigyünk plusz holmikat is.
A helyszín megválasztása sem mindegy; füstös, szmogos, zajos, nagy forgalmú utcákon nem érdemes sétálni, ha ritkábban is jutunk el egy szép parkba, akkor is inkább válasszuk azt.
Ne aggódjunk, a „baj” nem történik meg egy pillanat alatt (legalábbis jelen esetben); kísérletezzünk: mind a távolságot, mind az időtartamot és mind a ruharétegek számát illetően! Figyeljük a kicsi reakcióját, egy-egy séta után ellenőrizzük a testhőmérsékletét.
Plézer Panna, 2017. január 10.