#baba#anya

AFP

Kérdés:
Néhány napja kezdtem el olvasgatni a neten a terhességi  "rutin(?)" vizsgálatokkal kapcsolatos hozzászólásokat és feltûnt, hogy mennyire különbözõek, illetve idõnként ellentmondásosak ezekkel a vizsgálatokkal kapcsolatos információk. Az lenne a kérdésem - és ez talán másokat is érdekel-  hogy van-e egységes protokoll ezeknek a vizsgálatoknak az elvégzésére Magyarországon és ha igen mi az.
Válasz:
Teljesen igazat adok Önnek, nincs rendben, ha valamiféle szûrõvizsgálatot végzünk, de annak értelmezését nem magyarázzuk el a kismamának. Emiatt tényleg sok a keringõ téves nézet, az indokolatlan félelem. A terhesgondozás szabályait szigorúan elõírja a szülészeti szakmai kollégium, ettõl az elõírástól a kezelõorvosok nem térhetnek el. 
Tehát: az AFP vizsgálat a terhesség 16-18. hete között végezhetõ (és végzendõ) el. A kórosan magas értéket 2,5 MoM felett mondjuk ki, ekkor a "nyitott gerinc" kockázata magasabb. Az alacsony érték általában 0,7-0,8 MoM alatt értendõ, ekkor a kromoszóma rendellenességekre kell fokozottan figyelni.

Dr. Ács Nándor

Kérdés:
AFP vizsgálattal egy idõben végzett B-HCG szûrés milyen értékek közötti eredmény esetén tekinthetõ normálisnak, illetve hogy az eltérések milyen rendellenességekre utalhatnak.
Válasz:
A béta HCG vizsgálatot az AFP kiegészítéseként azért vezették be, hogy érzékenyebbé, és biztonságosabbá váljanak a szûrõprogramok. Ha az AFP értéke normális tartományban van, akkor nem is szoktuk a hCG értéket nézni. Ha az AFP alacsony, és a béta-hCG magas akkor a kettõ együtt felveti a genetikai vizsgálat végzésének szükségességét, mert ezekben az esetekben a Down szindróma elõfordulása gyakoribb. Ez korántsem jelenti azonban azt, hogy minden ilyen esetben károsodott lenne a gyermek, csak azt, hogy érdemes a genetikai vizsgálatot elvégezni, egyéb szempontok (pl. anyai kor) figyelembe vétele mellett. Alacsony hCG ilyen értelemben nem jelent kórosat, tehát nem utal fejlõdési rendellenességre.
Dr. Ács Nándor

2002.01.12

X
EZT MÁR OLVASTAD?