#baba#anya

A méhnyálkahártya változása

Kérdés:
A méhnyálkahártya milyen vastagságú a középidõben általában, illetve milyen vastagságúnak kell lennie ahhoz, hogy a petesejt megtapadhasson?

Válasz:
7-8 mm-es nyálkahártyán már szépen megtapad a terhesség, igazából a nyálkahártya ultrahanggal mért vastagsága nem ad nagyon egzakt eredményt a teherbe esés esélyére vonatkozólag.
Dr. Ács Nándor

Kérdés:
Hány milliméteresnek kell minimum lennie a méhnyálkahártyának, és a tüszõnek, hogy létrejöhessen a terhesség?
Válasz:
Az érett tüszõ átmérõje általában eléri a 20 mm-t, ha stimuláló gyógyszeres kezelés volt, akár a dupláját normálisan is. A méhnyálkahártya más valami. Az a ciklus során felépül, majd - ha nem volt fogamzás - lelökõdik. Ez a menstruáció. A ciklus közepén, peteéréskor alig 1-2 mm vastag, és épp a petekilökõdés hormonális lökése, a beinduló gesztagén hormon termelõdés alakítja át olyanná, ami a megtermékenyített - és csak napokkal késõbb oda érkezõ - petét befogadja. A méhnyálkahártya állapota tehát a szervezeti hormonok függvénye.
Dr. Nagy László

Kérdés:
A vizsgálati  leleten az alábbiak szerepel: 13.3 mm vastag méhnyálkahártya. Van-e teendõ?
Válasz:
A méhnyálkahártyát menstruáció után kell megítélni pár napon belül, ha ilyenkor is meghaladja a 8-10 mm-t, méhkaparást kellene (kellene.....) végezni, egyébként teendõ nincs.
Dr. Nagy László

Kérdés:
Milyen tényezõk gátolhatják egy megtermékenyült petesejt beágyazódását, illetve mivel lehet elõsegíteni a megtapadást?
Válasz:
Általában a méhnyálkahártya reakcióképességével, vastagságával szokott baj lenni, ezt hormonális kezeléssel javítani lehet. A mai fogamzásgátlók után nem azért javaslunk több hónapos szünetet, hogy a peteérés visszatérjen, hanem azért is, hogy felépüljön a befogadásra alkalmas nyálkahártya, mivel tablettaszedés alatt ez legtöbbször elvékonyodik. És ez hosszabb idõ, mint a peteérés visszatérte.
Dr. Nagy László


2002.09.06

X
EZT MÁR OLVASTAD?