#baba#anya

Egy légtérben

Nem kell harcos dohányzásellenes aktivistának lenni ahhoz, hogy felháborodjunk, ha azt látjuk, hogy valaki a kocsijában gyermeke mellett füstöl. A tudatlanságnak és a felelőtlenségnek ez már az a szintje, amit nem lehet, nem is szabad szó nélkül hagyni.

A férfi gondolataiba merülve várakozott a pirosnál. Nem a zebránál állt gyalogosan, a kocsiját vezette... Nagy élvezettel slukkolt cigijéből, nem sietett, nem kapkodott. Mozdulatai napi rutinról árulkodtak. Szenvtelen magabiztosságából még az sem zökkentette ki, hogy a hátsó ülésről egy 3 éves forma kisgyerek ismerkedett a világgal, barátkozósan visszaintegetett, és közben kénytelen-kelletlen belélegezte az utastér füstös levegőjét.

Mit lehet ilyenkor tenni? Semmit.... Legfeljebb egy rosszalló gesztussal jelezni, hogy nincs ez így rendjén, hogy talán nem kéne kitenni kis utasát a passzív dohányzás ártalmainak. Szólhatunk, és bizonyára begyűjtjük a “neked ehhez mi közöd!” választ, majd sajnálkozhatunk, hogy nem a napsütötte Kaliforniában, vagy a Maine állambeli Bangorban élünk. Na nem azért, mert ott hamarabb kilábalnak a gazdasági válságból! A dohánytermesztéséről is ismert gazdag Kaliforniában törvény tiltja a dohányzást a kocsiban, ha gyerek is utazik. Így a rendőr nem csak megállíthatja a járművet, de akár 100 dolláros bírságot is kiszabhat. Maine-ben súlyos szabálysértésnek minősül a gyermek jelenlétében való dohányzás gépkocsiban, a bírság összege 50 dollár.

Magyarországon nincsen törvényi tiltás, nálunk marad a felvilágosítás. Van mit tenni, ugyanis egy hazai felmérés szerint a dohányosok 47 százaléka füstöl vezetés közben, közülük 53 százalék akkor is cigarettázik, ha 18 év alatti, kiskorú utas is van a kocsiban. Ez az elrettentő statisztika a bizonyítéka annak, hogy mennyire sokan vannak azok, aki nincsenek tisztában a passzív dohányzás ártalmaival, azzal az egészségromlással, amit a gyerekek kénytelenek elszenvedni dohányzó szüleik mellett az utastérben. Egy görög kutatás bebizonyította, hogy az utastérben a füstkoncentráció jelentősen meghaladta a más kutatások során - például bárokban és kaszinókban - mért értékeket.

Mindezek ismeretében bizton állítható, hogy a felelősségteljes, gondoskodó szülő nem gyújt rá gyermeke mellett a kocsiban, és másoknak sem engedik meg a járművükben való dohányzást.

2010. január 15.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?