Őrült gyógyító tippek a neten: hajszárítóval akarta csillapítani a hasfájását gyermekének
Lapzártánkkor is küzdöttek az életéért a babának, akit apja – egy interneten látott videó alapján – hajszárítóval próbált kezelni, de megégette a pici hasát. A gyerek sírt, a férfi pedig, ahogy a neten mutatták, hajszárítóval akarta csillapítani a hasfájását. Az akciónak kis híján tragédia lett a vége: a hasán és lábán súlyosan megégett csöppséghez a Magyar Gyermekmentő Alapítvány munkatársait riasztották.
Az apa hajszárítóval égette meg a csöppséget (képünk illusztráció)
– Közel két évtizede foglalkozunk gyermekmentéssel, de ilyen esettel nem találkoztunk – kezdte Dr. Gesztes Éva, az alapítvány szakmai igazgatója, aki maga is részt vett a baba mentésében. – A súlyos égési sérültnél nagyon fontos az azonnali fájdalomcsillapítás, mi is ezt tettük: kábító fájdalomcsillapítót kapott a gyermek, majd égési kötszerrel fedtük a sebet, a teste többi területét pedig a lehűléstől védtük.
Az apa által követetthez hasonló praktikákat mutató videókkal tele van az internet: sokan hajlamosak ezeket készpénznek venni és vakon követni.
– Miután ezek nem ellenőrzött oldalak, veszélyes a feltöltött tartalmakat követni!– figyelmeztetett dr. Kóczán István belgyógyász. – Fontos, hogy az internet helyett orvoshoz forduljunk, hiszen először a diagnózist kell megállapítani, csak azután a terápiát. Akár halálos végkimenetele is lehet a netes „gyógymódoknak”!
Úgy tudjuk, az apa ellen gondatlanságból elkövetett veszélyeztetés miatt indult eljárás, ám ezt a rendőrség lapzártánkig nem erősítette meg.
– Vizsgálják, hogy a szülő beszámítható-e? Ha nem, akkor kényszergyógykezelés várható, de ha igen, akkor akár 1-től 5 évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető – részletezte dr. Kónya Tamás ügyvéd.
A gyerekmentők fóliával takarták be a megégett babát, egy ekkora csecsemőnek ugyanis még nincs kialakulva a hőháztartása
A kisbabával történt esetet a mentést végző alapítvány tette közzé, azzal, hogy sokszor találhatunk orvosszakmailag nem helytálló információkat és így veszélyes ötleteket az interneten, ezért inkább forduljunk szakemberhez tanácsért.
A babát a kórház szerint súlyos, életveszélyes sérülésekkel kezelték lapzártánkkor is.
Ellenzik a netezést a doktorok
A Semmelweis Egyetem felmérése szerint az orvosok 76%-a nem tartja egyértelműen helyesnek, ha a beteg az internetről tájékozódik vélt vagy valós panaszai kapcsán. A gyógyítók elsősorban szakmai okokkal, másrészt az orvos–beteg kapcsolat megváltozásával magyarázták véleményüket.
A cikk forrása: blikk.hu