#baba#anya

Föci és környezettudatosságra nevelés otthon

A környezetismeret, később a földrajz és a biológia a rögzült tantárgyi keretei azoknak az ismereteknek, melyeket a gyerekek kezdetben – nagyon helyesen – a világ csodáiként fognak fel. Melyik gyerkőc nem kérdez a természeti jelenségekről, nem lapozgat képes enciklopédiát, vagy nem gyűjt állatos matricákat, ha teheti? És hogyan őrizhetjük meg a gyerekek érdeklődését természetes környezetünk, földünk iránt? Avagy: négy módszer, hogyan lehet környezettudatosságra nevelni és föciből segíteni egy füst alatt!

 

  1. Kiránduljatok közösen!

Ha nem is vagy nagy túrabajnok, egyszerűbb útvonalakra, vagy népszerű tanösvényekre, de ha gyakorlott vagy te is, hosszabb kirándulásokra és a hazai nemzeti parkokba is érdemes együtt menni a gyerekekkel. Nem kell, hogy feltétlenül a szülő legyen minden infó forrása: vihetünk magunkkal térképet, madár- vagy növényhatározót (ezekből van app verzió is!), brosúrát vagy kiadványt, mely az adott tájegység leírását tartalmazza. A természet tipikusan olyan környezet, amit egyszerre lehet szemlélni és megfeledkezni róla, élvezni az áldásos hatásait, megpihenni, ugyanakkor jól elfáradni benne.

  1. Környezetvédelem: Beszéljetek róla!

Sajnos egyre sűrűbben látni/hallani a hírekben, hogy milyen katasztrófák fenyegetik a világunkat a felelőtlen emberi tevékenységnek köszönhetően. A gyerekekhez is eljutnak azok a hírek, hogy milyen mértékű szeméthalom hullámzik az óceánok felszínén, hogyan olvadnak a jégsapkák, milyen szökőárakkal és szárazságokkal szembesül az emberiség, hogy bizonyos autók kitiltva a belvárosból a légszennyezés miatt, vagy hogy elpusztult az utolsó fehér rinocérosz, Sudan. Beszélj ezekről a gyerekkel, hogy tudatosítsd benne, hogy mindez őt is érinti, és hogy bizonyos mértékben ő is felelős azért, hogy a jövőben ez ne így legyen.

  1. Környezettudatos döntések otthon

Lehet néha palackos üdítő helyett csapvizet inni vagy kulacsot használni, nem olyan nehéz a nejlonzacskót vászontáskára cserélni, de gyűjthetjük szelektíven a szemetet, és választhatjuk az energiatakarékos izzót. Nem kell rögtön borsószemnyire csökkenteni az ökolábnyomunkat, de érdemes ezeket a természetet védő döntéseket következetesen és a gyerekek számára is érthetően, láthatóan véghezvinni. Nem érdemes sokat követelni magunktól, de amit együtt határozunk el, ahhoz ragaszkodjunk! Ráadásul mindez sokkal szórakoztatóbb is, ha az újrahasznosítás szellemében sokmindent barkácsolunk otthon hulladék(nak gondolt dolgok)ból. Madáretető, esővíz-gyűjtő, növénycsíráztató joghurtos pohárból – a lehetőségek tárháza végtelen!

  1. Természetfilmek, műsorok a földről és környezetünkről

Nagyon sok olyan tévéműsor és film készül már, melyek a gyerekek számára is érthető nyelven mutatják be a természetet. Ezeket érdemes a gyerekekkel közösen nézni, és együtt megbeszélni a látottakat, adott esetben hozzákötni a földrajzleckéhez. Az egyik leghasznosabb eszköz ehhez az Élő bolygó című, rövid kisfilmekből álló sorozat, melyeket a Da Vinci Kids applikáció videótárának Anyaföld című alkategóriájában érhetünk el. A föld mint bolygó történetét és működését látványos animációkkal bemutató sorozat több, mint száraz oktatófilmek egyvelege: izgalmasan fedezhetjük fel, hogyan keletkezett a bolygó, milyen hatalmas a hőmérséklet a belsejében, hogyan mozognak a kőzetlemezek, vagy hogyan keletkeznek a vulkánok és miért vannak földrengések. Érthetően magyaráz olyan, az iskolában is tanult fogalmakat, mint a tektonika, a gyűrődés vagy a kontinentális éghajlat. Emellett a népszerű Egyszer volt, hol nem volt… a Föld sorozat A bolygó védelmezői című epizódjait is érdemes követni akár a Da Vinci TV-n, akár az alkalmazáson keresztül. Ebben a szereplők a földgolyó négy égtájára kalauzolnak el bennünket és érdekes információkkal gazdagítják tudásunkat a bolygónkat és bennünket érintő problémákról és azok megoldásáról. Globális felmelegedés, vízhiány, szennyezett tengerek, túlzott halászat, az energiaforrások csökkenése, gyerekmunka, valamint a nők helyzete világszerte – ezeket a témákat mind körüljárják.

A Da Vinci Kids applikáció ingyenesen letölthető a Google Play Áruházból, valamint az AppStore-ból.

 

 

 

2018. március 27.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?