Bőrápolási tippek babavárás idején: ragyogj Te is! – 2. rész
Ha az arcunkat már sikerült valamelyest rendbe rakni, és a neszesszerünkből is száműztük az esetleges veszélyforrásnak számító kenceficéket, itt az ideje szembe néznünk egy másik – kevésbé szem előtt lévő-, testrész kezelésével is. Hiszen a növekvő magzatnak egyre nagyobb helyre lesz szüksége; így pocakunk, s a rajta levő bőr is megnő, megnyúlik!
Előfordulhat a 9 hónap alatt, hogy zavarónak talán nem is mondható, ártalmatlan viszketést érzel a tested különböző tájain (főleg a hasadon). Gyakran egy jó hidratáló, vagy kalamin (cink-, és vas-oxidot tartalmazó hámosító, összehúzó, fertőtlenítő por) tartalmú krém azonnali, hatékony megoldást jelent. A szakértők mégis azt javasolják, jobb az elővigyázatosság, mert a bőrirritáció tünetei akár az epe elégtelen működését is jelezhetik (cholestasis).
Legyen szó akár „csak” bosszantó viszketésről, akár komolyabb bőrkiütésekről; aki először fedezi fel magán a jelenséget, könnyen megijedhet. Ám, ha kellőképpen tájékozottak és felkészültek vagyunk, nem érhet minket nagy meglepetés. Nézzük hát; milyen bőrbetegségekkel találkozhatunk a terhesség alatt.
PUPPP és HG
A PUPPP-t röviden fordíthatjuk terhességi puritus-nak (bőrviszketés), és előfordulása igen gyakori az először szülő nők körében. Az érintett kismamák 97%-ánál a hason, a comb felső részén, ám olykor az arcon és a kezeken, lábakon, valamint fenék tájékon is tapasztalhatóak a tünetek; melyek a terhesség harmadik trimeszterében jelentkeznek, majd közvetlenül a szülés előtt, vagy néhány nappal azután el is tűnnek.
Bár a PUPP egyáltalán nem veszélyes bőrprobléma, mégis kellemetlenné teheti napjaid, ezért kezelésére gyakran vényre kapható szteroidos kenőcsöt írnak fel. De kipróbálhatsz két természetes alternatívát is, ami szintén segíthet:
- Nedvesíts be egy rongyot meleg tejjel és terítsd az érintett területre. vagy
- Vegyél meleg vizes (ne forró) fürdőt, és tegyél bele egy maroknyi zabpelyhet.
Ha viszont vízhólyagokat tapasztalsz magadon, mindenképp fordulj orvoshoz, mert ez a szervezet autoimmun reakciója is lehet; úgynevezett Herpes gestationis (HG). Bár nevével ellentétben nincs összefüggésben a herpesvírus- fertőzéssel (a klinikai képben mutatott hasonlósága miatt kapta nevét); mégis veszélyes lehet a magzat egészségére is – sőt, akár koraszüléshez is vezethet.
Azok az átkozott striák…
A tudomány mai állása szerint, a terhességi csíkok kialakulásának legfőbb oka örökletes. Azért mindenképpen megpróbálkozhatsz az ismerőseidnek bevált, vagy az orvosod által javasolt kenceficékkel: legyen szó a legtermészetesebb anyagról; a kakaóvajról, vagy „high-tech” bőrápolási termékekről (amik zöld tea-kivonatot vagy glikolsavat tartalmaznak) – ártani biztosan nem ártasz vele!
Ha azonban mégsem sikerül megvédeni pocakod a striák ellen, aggodalomra akkor sincs okod, hiszen remek, szülés utáni módszerek is léteznek: a lézeres érfestéstől elkezdve, a speciális injekciókon át, az ún. mikrodermabráziós eljárásig – melynek során a bőr legfelső, elhalt hámrétegét távolítják el.
Plézer Panna, 2016. augusztus 16.