#baba#anya

Poloska ellen: ez az egyszerű házi fokhagymás keverék beválhat a büdösbogarak ellen!

Az elmúlt évekhez hasonló rajzás várható idén is a szakértők szerint. De mit lehet tenni a büdösbogarak ellen? Utánajártunk!

Az elmúlt években, az ősz és a hidegebb éjszakák beköszöntével megjelennek a poloskák is, amik otthonaikat szemelik ki téli szállás gyanánt. Hazánkban a poloskainvázió két főszereplője a zöld színű vándorpoloska és a barnás márványospoloska, amelyek idegenhonos fajok.

Idén is várható poloskainvázió

„A vándorpoloska meleg klímán érzi jól magát, eredeti hazája Kelet-Afrika, nálunk a 2000-es évek elején bukkant fel, mára az ország teljes területén megtalálható. Terjedésében szerepet játszhatott az emberi tevékenység, ám nem zárhatjuk ki, hogy természetes úton jutott el hozzánk: az egyre melegebb idő, a komoly és tartós fagy nélküli telek immár egyre optimálisabb feltételeket nyújtanak a mediterrán fajok számára is.„

- mondta a  24.hu-nak dr. Torma Attila biológus, az Ökológiai Kutatóközpont tudományos munkatársát, a poloskák szakértője. A szakember szerint idén is jelentős poloskainvázióra készülhetünk nagyjából szeptember végén, október elején, amikor hűvösebbre fordul az idő.

Tudtad? A poloska borzalmas szagát egy aldehideket tartalmazó zsíros váladék okozza. Veszély esetén a folyadék kilökődik, annak reményében, hogy elriasztja a közeledőket.

Bombabiztos tippek poloskák ellen

A lakásokba betévedő poloskák inkább csak bosszúságot, a mezőgazdaságban, kiskertekben viszont jelentős károkat okoznak. Megállításukra a szakértők szerint nincs recept, de némiképp felvehetjük a kesztyűt a kéretlen vendégek szemben - a megelőzés az, ami igazán segíthet.

A poloskák bejöhetnek az ablakon, bemásznak a réseken, hangosan döngve repülnek, ami miatt az ember leginkább frászt kap, de ha szeretnénk elkapni, és inkább az ajtón kívül látni őket, akkor orrfacsaró bűzzel fejezik ki nemtetszésüket. Lássuk, mit tehetünk!

  1. Lehetőség szerint ne egyenként próbáljuk levadászni őket, hanem ügyeljünk arra, hogy legyen szúnyogháló az ablakon, az esetleges réseket tömjük be, ellenőrizzük az ajtók, ablakok tömítéseit, mert előfordulhat, hogy az időjárás már tett benne kárt.
  2. Mivel vonzza őket a fény, ezért esténként érdemes minimálisra csökkenteni a kinti világítást, illetve behúzni a függönyöket, lehúzni a redőnyöket.
  3. Ha van kert, érdemes rá figyelmet fordítani, mert a gondozatlan növényeket is megtámadhatják.
  4. A fokhagyma természetes módon taszítja a poloskákat. Keverjünk 2 teáskanálnyi fokhagymaport 2,5 deci vízben, majd permetezzük le vele az ablakok, ajtók és egyéb olyan helyek környékét, ahol a poloskák a legnagyobb eséllyel próbálnak bejutni a lakásba!

Babanet, 2024. szeptember 25.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?