#baba#anya

Mire kell figyelni babavárás idején fogaink épsége érdekében?

A gyermekvállalás mindig izgalmas időszak, amely során számos ellentmondásos érzelem munkálhat a kismamában: egyszerre éli át az örömteli várakozást és a kételyek sorát az új élethelyzet miatt. A tájékozódás, a felkészülés éppen ezért nagyon sokat segíthet mind lelki, mind egészségügyi szempontból.

Az egyik fontos tényező például a fogak épsége, hiszen számos problémához vezethet, ha erre nem figyelünk kellően. Nézzük, hogyan érdemes figyelni fogaink állapotára a terhesség idején, sőt már azt megelőzően is!

Hogyan hat a várandósság a fogainkra?

Talán kevésbé ismert tény, de a várandósság alatt a szájüregben különböző változások zajlanak le, ami a fogak és az íny állapotának romlásához vezethet. Ilyenkor megváltozik a nyál összetétele, sokkal savasabbá válik. Ezen túl fokozódik a nyáltermelés, azaz a nyál mennyisége megnövekszik. Ráadásul érzékenyebbé válik a fogíny, így könnyebben begyullad.

A felsorolt jelenségek hátterében főként a hormonális változások állnak. A reggeli rosszullétekkel járó gyomorsav, valamint a nyállal a szájüregben jelen lévő savak egyaránt hozzájárulnak a fogzománc könnyebb sérüléseihez, a fogakat tartó szövetek romlásához, valamint az íny érzékenyebb állapotához is. Sokszor a vérző fogíny megijeszti a kismamákat és ezért kevesebb alkalommal, vagy kevésbé hatásosan mosnak fogat. Pedig az ínyvérzés jelezte gyulladást éppen úgy lehet visszaszorítani, ha minél többször és minél alaposabban tisztítjuk a fogakat – természetesen a megfelelő technikával, kíméletesen.

Mit tehetünk a fogaink egészségéért?

A várandósság idején az olyan hétköznapi praktikák is sokat segítenek, minthogy sohasem tisztítjuk a fogainkat éhgyomorra, vagy hogy a reggeli rosszullétek idején mellőzzük a víz mellett a fogkrémet. Ezeket inkább a későbbi órákban, jó közérzettel vegyük elő.

Ezek mellett számos tényező támogathatja a kismamát abban, hogy megőrizze fogai épségét – és érdemes is erre fokozottan odafigyelni, hiszen a komolyabb gyulladások akár koraszüléshez is vezethetnek. Nézzük, mire érdemes figyelnünk!

Rendszeres kontroll
Bár a várandósság idején számos más vizsgálaton kell részt vennünk, ne gondoljunk úgy a fogászati kontrollra, mint elhanyagolható lépésre. Az első trimesztertől kezdve érdemes nagy figyelmet fordítani arra, hogy kiszűrjék az esetleges lyukas fogakat, ínygyulladásokat.

A fogászati beavatkozásoktól nem kell tartanunk kismamaként: az orvos pontosan tudja, melyik szakaszban, mely érzéstelenítők alkalmazhatóak, és a szükséges tömések, foghúzások, de még akár a fogszabályozás egyes lépései is elvégezhetőek a várandósság idején. Utóbbit különösen hasznos elkezdeni, hiszen így egyrészt biztosított a rendszeres kontroll, másrészt a fogaink az egyre szabályosabb elrendezés miatt hosszú távon biztosan hatékonyan tisztíthatóvá válnak.

Alapos tisztítás
A megfelelő fogmosás természetesen mindenképpen lényeges, azonban a terhesség idején jól jön a fokozott figyelem. Érdemes minden étkezés után fogat mosni: tanácsos beszerezni egy elektromos fogkefét, a fogmosás lezárásaként a fogselyem után nyúlni, ha pedig nehezen tisztítható a fogsorunk, akár egy szájzuhanyt is vásárolhatunk. Utóbbi a vízsugarak segítségével tisztítja ki a legelérhetetlenebb résekben megbújt ételmaradékokat az ott tanyázó baktériumokkal együtt.

Tisztításkor ne csak a fogakat, az ínyt is ápoljuk: az itt megülő baktériumok ugyanis könnyen gyulladáshoz vezetnek. Ez pedig kezeletlenül koraszülést vagy kisebb súlyú újszülött világra jövetelét eredményezheti. Amennyiben fogszabályozásban veszünk részt, kérjünk tanácsot a kezelőorvostól: fogszabályozó készülék esetén csak bizonyos típusú elektromos fogkefe használható, valamint még nagyobb hangsúlyt kell fektetni az étkezés utáni fogápolásra.

Egészséges táplálkozás
A fogak állapota kapcsán egyrészt lényeges, hogy milyen összetevőjű ételeket fogyasztunk: a sok cukor, az erősen savas italok és ételek mind rossz hatással lesznek a szájhigiéniára, valamint a fogaink egészségére is. Emellett fontos tudatában lenni annak, hogy a magzat fejlődése nagy mennyiségű kalciumot von el az édesanya szervezetéből: ennek pótlása ezért létfontosságú mind a szervezet, mind a fogak állapotára nézve. A kalcium szervezetben való hatékony felszívódását pedig nem más támogatja, mint a C-vitamin.

Igyekezzünk tehát minél több vitamint és ásványi anyagot bevinni az ételekkel, miközben hangsúlyt fektetünk a megfelelő értendkiegészítőkre is: a folsavra, a C-, D- és E-vitaminra, a vasra, a cinkre, valamint az omega-3 zsírsavakra is. Ezek együttese az egész testünkre pozitív hatást gyakorol az immunrendszer és az ellenállóképesség erősítésével.

Érdemes előrelátónak lenni!
A várandósság idején tehát fokozott figyelem szükséges a fogakkal kapcsolatban – de a legjobb taktika, ha már a gyermektervezés időszakában elvégeztetjük a szükséges kezeléseket. Hasznos a babavárás előtt rendbe hozni a fogak állapotát, akár belevágni a fogszabályozásba is, hiszen így a terhesség idején már csupán a rendszeres kontrollokon kell részt vennie a kismamának.

Az első trimeszterben tilos a röntgenezés, az utolsó időszakban pedig veszélyes a megnagyobbodott méhre fekvő helyzetben gyakorolt nyomás. A várandós nő ezért akkor jár a legjobban, ha a kisebb problémákat már orvosoltatja a babavárásra, a fogszabályozás ütemezését pedig a terhesség szakaszainak megfelelően egyezteti a szakemberrel.

(x), 2024. január 31.

Forrás: Nyitókép: GettyImages.com

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?