Így ünnepeltük május 1-jét a rendszerváltás előtt: régi fotókon az egykori felvonulások
Május 1-jén az egészen kicsi gyerekektől kezdve az úttörőkön át a gyári munkásokig, gazdálkodókig mindenki részt vett a felvonulásokon. Fortepanos fotókon keresztül mutatjuk meg, hogyan nézett ki régen Szegeden, Győrben, Egerben és Budapesten a május elseje.
Habár május 1-je sokunk emlékezetében összefonódik a rendszerváltás előtti felvonulásokkal és a vurstlival, az ünnep eredetileg az USA-ból, pontosabban Chicagoból ered. 138 évvel ezelőtt a munkások azért sztrájkoltak több napon keresztül, hogy bevezessék a 8 órás munkanapokat, azonban a sztrájk 4. napján egy bombamerénylet miatt 11 munkás meghalt. Az emlékükre 1890 május 1-től világszerte a munkásoknak dedikálják ezt a napot.
Fortepanos fotókon keresztül most végigkövetheted, hogyan is ünnepeltük itthon a május 1-jét 1946-tól egészen a rendszerváltásig, Budapesttől Szegedig.
Magyarországon is régóta tartjuk a május 1-jét, de igazán nagyszabású ünnep 1946-ban lett, amikor a Kommunista Párt szervezésében vonult fel az ország apraja-nagyja, erősítendő a szocialista ideológiát. (Fotó: Fortepan)
A felvonulást minden év május 1-jén megismételték, egészen a rendszerváltásig. Az 1946-os felvonulást dísztribünönről szemlélte Rákosi Mátyás (középen), Szakasits Árpád és Veres Péter. (Fotó: Fortepan, Aszódi Zoltán 1946)
A rendezvényen szó szerint az egész ország jelen volt, a babáktól kezdve az iskolásokon, munkásokon át az idősebb generációkig mindenki. (Fotó: Fortepan, Berkó Pál, 1947)
Május 1-jén a gyerekek és a felnőttek is felvették az ünneplő ruhájukat. A fotón a gyerekek épp rázendítenek a papír trombitájukra, amíg a háttérben zajlik az ünnepség. (Fotó: Fortepan, Péterffy István)
A nagyobbak sem maradtak ki a menetből. (Fotó: Fortepan, Berkó Pál, 1946)
Természetesen, az úttörők és a kisdobosok is részesei voltak az ünnepi felvonulásnak - ezen az 1978-as képen Szentendrén masíroznak. (Fotó: Fortepan, Déri György)
A május 1-jei ünnepségek szerves része volt a gyárak dolgozóinak felvonulása is. Mindenki a saját vállalata égisze alatt menetelt, kart karba öltve. (Fotó: Fortepan, Kollár Balázs 1959)
A Centrum Áruház és a Volán is képviseltette magát a mai Ötvenhatosok terén, korábbi nevén a Felvonulási téren. (Fotó: Fortepan, Főfotó)
Az egyetemisták is részt vettek a májusi ünnepségeken. Az biztos, hogy nem az 1959-es volt a legmelegebb tavasz Budapesten. (Fotó: Fortepan, Kollár Balázs 1959)
Akiket pedig ritkán látunk a korabeli visszaemlékezéseken, pedig ők is jelen voltak: a hazánkban tanuló külföldi diákok. (Fotó: Fortepan, Szentkuthy Ibolya, 1978)
A résztvevők rendszerint a termelés növelésére buzdító, valamint a 3 és az 5 éves tervet dicsőítő táblákat emeltek a magasba. De olyan felirat is akadt, amivel az eszperantó nyelvtanulást igyekeztek népszerűsíteni. (Fotó: Fortepan, Tildi Istvánné, 1976)
Természetesen, vidéken is megtartották a május 1-jei felvonulásokat. Csornán, a Soproni úton masíroztak végig az úttörők, a háttérben távolabb a Szent István (Szabadság) tér melletti épületek láthatók (Fotó: Fortepan, Lipovits Károly, 1964)
Győr, az iparváros is sokat készült az ünnepre. (Fotó: Fortepan, id Konok Tamás, 1947)
Egerben a Hatvani kapu (Lenin) téren vonultak fel, a háttérben a főszékesegyház áll. (Fotó: Fortepan, Urbán Tamás, 1977)
Szegeden a menet a Belvárosi hídon készült vezetett. A fotón a MÁV dolgozóinak feldíszített teherautóján ülnek az úttörők. (Fotó: Fortepan, Horváth József 1953)
Tatabányán a Hotel Árpád előtt a kávézó teraszáról (is) a május 1-jei menetet figyelték. (Fotó: Fortepan, 1986)
A május 1-jei felvonulásokhoz a feldíszített teherautók is hozzátartoztak. (Fotó: Fortepan, Berkó Pál, 1947)
Egyik-másik kifejezetten ötletesre sikerült. (Fotó: Fortepan, Berkó Pál, 1947)
A felvonulást nem bízták a véletlenre, komoly koreográfia volt minden évben. (Fotó: Fortepan, 1955)
A május 1-jei felvonulásokra hónapokig készültek a gyerekek és a felnőttek is. Itt a díszkaput láthatjuk a Városligeti fasornál (Fotó: Fortepan, Gábor Viktor, 1978)
Gyerekként, ha volt fagyi, cukorka vagy vattacukor, akkor nagy baj nem lehetett. (Fotó: Fortepan, Kollár Balázs 1959)
Az ünnep alkalmával Kádár János is ellátogatott egy-egy intézménybe, iskolába. A fotón a 2 sz. Általános Iskola diákjai (később Hegedűs Géza Általános Iskola) köszöntik 1985-ben. (Fotó: Fortepan, Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemény)
A május 1-jei felvonulások állandóak voltak, csak a divat változott. (Fotó: Fortepan, Anders Gyula, 1971)
15 évvel később, 1987-ben a tatai május 1-je.
De mint mindennek, a május 1-jei felvonulásoknak is vége szakadt. Az alábbi fotó az Ajtósi Dürer soron készült 3 évvel a rendszerváltás előtt. (Fotó: Fortepan, Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemény 1987)
Címlapfotó: Fortepan, Erky Nagy Tibor, 1947
Babanet, 2024. április 19.