Mediterrán és trópusi országok, ahol rövidnadrágban ünneplik a karácsonyt
A szaloncukor, a bejgli, a töltött káposzta a karácsony elengedhetetlen kellékei, legalábbis nálunk, Magyarországon. De hogyan ünneplik a szeretet ünnepét olyan helyeken, ahol nincs hó, fagy és tél, hanem napsütés, homokos tengerpart és 30 fok? Megmutatjuk!
Vannak olyan desztinációk a világban, ahol a karácsony nem a hóesésről vagy épp a síelésről, mind inkább a fürdőruhákról, a tengerparti koktélozásokról szól. Bár Mexikó, a Kanári-szigetek vagy épp Dél-Olaszország napsütötte részein az emberek rövidnadrágban, szikrázó fényekben és kellemes melegben köszöntik a karácsonyt, egy közös azért van azokkal a helyekkel, ahol a hó, a fagy és a köd az úr: a katolikusok mindenhol – hidegben-fagyban vagy épp napsütésben, fürdőruhában – megadják a módját a karácsony megünneplésének.
Mexikó
Mexikóban a szentestét (Nochebuena) a karácsonyfa körül, a családdal ünneplik a spanyolok. A fa általában műfenyő, és természetesen nincs szaloncukrokkal és habsüteményekkel teletűzdelve, mint Magyarországon. A mexikóiak a karácsonyi, ünnepi vacsorát nagyon későn ülik meg, hiszen az ajándékokat is csak éjfél után szabad megnézni.
Az ünnepi asztalra általában pulyka kerül. Szerencsések a mexikói gyerekek, mert nem ér véget az ünnepi szezon a karácsonnyal, január 6-án a Három bölcs napján, vagy ahogy a Kanári-szigeteken hívják a Három király ünnepén a kicsik újabb ajándékokat kapnak.
Kanári-szigetek
A Kanári-szigetek karácsonyi ünneplése nagyrészt a spanyol hagyományokat követi, pont ezért nagyon hasonlóak a szokások, mint Mexikóban, de vannak egészen kedves helyi sajátosságok is. A szigeteken általában december 6-án már felállítják a műfenyőt a családok és Mexikóval ellentétben, a Nochebuena (szentesete) nem az ajándékozásról, hanem a barátokról és a családról szól, azaz a közös vacsorázásokról, nagy beszélgetésekről. Ilyenkor kerül az asztalra a „Puchero canario,” ami egy tipikus, húsos-zöldséges canario-étel.
A szigetek városaiban számos karácsonyi vásár és betlehem (Belén) látható, ahol, akárcsak nálunk, kézműves termékeket és helyi ételeket lehet vásárolni, kóstolni.
A kanári betlehemeknek abban rejlik a különlegessége, hogy a parton készítik helyi művészek már november első heteitől, általában homokból, ami egészen január 6-ig megtekinthető a strandokon. A gyerekek nem szenteste, hanem január 6-án, a Három királyok ünnepén kapnak ajándékot, tehát nekik az igazi ünnep januárban van. Bár ez a hagyomány lassan megdőlni látszik, sok spanyol családban 24-én kapnak valami csekélységet a gyerkőcök.
Dél-Olaszország
Az olaszoknál – ahogy a spanyoloknál sem – nem divat az adventi koszorú. Ellenben Olaszországban nincs karácsony panettone nélkül, ami egy kuglófszerű mazsolás-gyümölcsös édesség. Az olaszok jóval karácsony előtt, december 8-án díszítik fel a karácsonyfát és ekkor készítik el a betlehemet is, amit a fa alá raknak. December 24-én a „Vigilia”, vagyis szenteste napján a gyerkőcöknek egészen éjfélig kell várniuk az ajándékok kibontására. Sok kisgyermek elalszik erre az időre, ők másnap reggel nézik meg, mit is kaptak.
Mind Mexikóban, a Kanári-szigeteken és mind Olaszországban nem a Jézuska, hanem a télapó „Papá Noel”, „Babbo Natale” hozza az ajándékot a kicsiknek.
Fülöp-szigetek
A Fülöp-szigeteken a karácsonyi ünnepségek december 16-tól kezdődnek és január első hetéig tartanak. December 24-én a „Simbang Gabi" mise után, éjféltől kezdik ünnepelni a szentestét a filippínók. A karácsony napja inkább a közös családi étkezésről szól, mintsem az ajándékokról. Sertéssült, sonka, párolt rizs, gyümölcssaláták kerülnek az asztalra.
December 16-tól egészen januárig 9 fontos ünnepi misén vesznek részt a filippínók, vízkeresztkor zárják le az ünnepi időszakot.
Babanet, 2024. december 25.