#baba#anya

Ilyen hatással van a terhesség a szervezetünkre: 4 dolog, amire érdemes odafigyelni

A két csík megjelenésétől biztosan, de akár már a tervezgetés szakaszában is millió kérdés merülhet fel a leendő anyában. Hogyan ismerhető fel a terhesség korai szakasza és milyen utazás vár ránk valójában? 40 hét izgalom, ami alatt nemcsak a baba fejlődése tölti el izgalommal a párt, de az édesanya is tengernyi változást tapasztal a testével és a lelkével kapcsolatban is.

Cikkünkben az előbbivel, azaz a testet érintő változásokkal foglalkozunk. Valamint megnézzük, hogyan jelzi a test a sikeres fogantatást már egészen korán.

Hogyan jelezheti a test a terhességet?

Testünk rengeteg módon tudtunkra adhatja, hogy áldott állapotba léptünk. Sokszor azonban olyan jelzésekkel próbálkozik, amelyek kimerültség vagy betegség esetén is előfordulhatnak. Azonban ha az alábbiak közül tapasztaljuk valamelyiket, esetleg együttesen jelentkeznek az alábbi tünetek, érdemes beszerezni legalább egy terhességi tesztet, mert minden esély megvan rá, hogy pozitív lesz.

  • Érzékeny mell,
  • Érzékenység az ízekre, szagokra,
  • Menstruáció elmaradása,
  • Fáradékonyság, kimerültség,
  • Fejfájás (a hormonális változások következtében),
  • Görcsök (könnyű összetéveszteni a PMS tüneteivel),
  • Gyakoribb vizelési inger,
  • Hangulatingadozás,
  • Hüvelyváladék,
  • Hányinger,
  • Megemelkedett testhőmérséklet,
  • Puffadás, székrekedés,
  • Pecsételő vérzés.

4 élettani változás a terhesség alatt, amelyre érdemes odafigyelni

Szív- és érrendszeri változások

A várandósság ideje alatt a szív- és érrendszer jóval nagyobb terhelésnek van kitéve, mint normál állapotban. A szív 30-50%-kal is keményebben dolgozhat ahhoz, hogy a baba és mama szervezetének igényeit is el tudja látni. Így áldott állapotban megnagyobbodhat a szív, nő a perctérfogat, azaz a szív által percenként továbbított vér mennyisége. Ez a folyamat körülbelül a 28. hétig tart. A terhesség első felében viszont a szisztolés és diasztolés vérnyomásértékek csökkennek, majd helyreállnak. Az alsó végtagok vérnyomásának növekedése miatt pedig visszeresség és ödéma alakulhat ki a lábakban.

Emésztőrendszeri változások

A terhesség első egyharmadában gyakran jelentkezik reggeli rosszullét, ami sokszor hányással is jár. Mindez felboríthatja az étkezési szokásokat, valamint fokozódik a nyálelválasztás, ami szó szerint a nyál kifolyásához is vezethet.

Megváltozik a nyál összetétele, minek következtében fogászati problémák is jelentkezhetnek. Esetenként olyan mértékű fogszuvasodás léphet fel, ami fogvesztéshez, és így a fogpótlás szükségességéhez vezethet. Ha szeretnénk elkerülni az olyan beavatkozásokat, mint a fogpótlás, javasolt rendszeresen fogászati vizsgálatokra járni a várandósság ideje alatt, de később is indokolt lehet. Továbbá lelassulhat a táplálék felszívódásának üteme, csökken a bél- és gyomormozgások gyakorisága, illetve gyomorégés is könnyen kialakulhat.

Érzékszervi változások

A terhesség érdekesen hat a kismama érzékszerveire is. Az első trimeszter alatt az ízérzékelés csökkenhet, ezért a terhes nők igénye megnő a sósabb és édesebb ízek iránt. Valamint ezért lehet, hogy sokkal inkább kívánósak lesznek a savanyú és csípős ízek felé.

A szagokkal szemben viszont fokozott intolerancia léphet fel. A legenyhébb kelletlen szag is émelygést, hányingert, netán hányást okozhat. Továbbá jelentkezhet fémes íz a szájban, ami szintén rossz érzésekhez vezethet. Ezek mellett a várandósság a látásra is hatással lehet, a szem szaruhártyájában vizenyő alakulhat ki, emiatt pedig fénytörési hibák, homályos látás jelentkezhet.

Anyagcsere-folyamatok felborulása

A terhesség alatt jelentkező inzulinrezisztencia és vizesedés, mind az anyagcsere-folyamatok felborulásának következményei lehetnek. A várandós nők szervezete egyrészt jóval több vizet köt meg, másrészt csökken a szervezet ásványianyag-tartalma, ugyanis a magzatnak éppúgy szüksége van ezekre a nyomelemekre, mint az anyának.

Összességében a várandósság idején az alapanyagcsere 20%-kal nő, ennyi az alapvető plusz energiaigény a megváltozott állapot miatt. A kilenc hónap alatt úgy 12-14 kg súlynövekedéssel lehet számolni, körülbelül ennyi összesen a magzat, a magzatvíz, a méhlepény, a méh, a felgyülemlett víz és a mellek súlya megnövekedett állapotban.

(x)

(x), 2023. december 19.

 
 
 
Címkék:  

életmód

X
EZT MÁR OLVASTAD?