Meddőség, elhízás, depresszió - ezek a PCOS tünetei
A PCOS sok nő életét keseríti meg, és sokszor társul hozzáA PCOS-sel élő nők helyzetén nem segít, hogy “kezelésére” sokszor csak fogamzásgátlót javasolnak, mely ugyan a tüneteket megszűnteti, de a gondot nem oldja meg.depresszió is, holott ez a betegség gyógyítható, visszafordítható!
A PCOS-sel élő nők helyzetén nem segít, hogy “kezelésére” sokszor csak fogamzásgátlót javasolnak, mely ugyan a tüneteket megszűnteti, de a gondot nem oldja meg. A témában dr. Angyal Géza szülész - nőgyógyász főorvos, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre.
Mia PCOS?
A policisztás ovárium szindrómát sokaknak nem kell bemutatni, rengeteg nőt érint a probléma. Ebben az esetben az érett tüszők a petefészekben nem képesek megrepedni, emiatt zavart szenved az ovuláció, sőt, a menstruáció is. A PCOS kísérő tünetei között az elhízás, a fokozott szőrnövekedés, a pattanásos bőr és természetesen a meddőség is szerepelnek. Ezek mellett a PCOS jellemző kísérő betegsége az IR (inzulin rezisztencia) is, mely sajnos az elhízással könnyen cukorbetegséggé is formálódhat.
PCOS és depresszió
A Columbia Egyetem kutatása is rámutatott arra, hogy a PCOS-ben szenvedő nők között nagyobb arányban fordul elő a depresszió. Ennek nem feltétlenül a súlyos verziójával találkoznak a hölgyek, de sajnos tény, hogy a PCOS-t kísérő tünetek kifejezetten könnyen tesznek kárt az önértékelésben.
- mondja dr. Angyal Géza a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője.
A hízás, illetve a fogyásra való képtelenség, a sok sikertelen próbálkozás már önmagában elkeserítő, ehhez jönnek még a pattanások, melyek akkor is megjelennek, ha a legdrágább krémekkel igyekszünk védekezni ellenük, nem is beszélve a sokszor az arcon is megjelenő fokozott szőrnövekedésről. Ezek együttesen akár jelentős mértékben is rombolhatják a nők mentális egészségét, holott a PCOS gyógyítható, visszafordítható betegség.
Mit lehet tenni PCOS esetén?
Sok esetben szükséges lehet a gyógyszeres kezelés is, amit szakorvos kezdeményezhet, de érdemes tudni, hogy a PCOS rendkívül jól reagál az életmódváltásra. Vagyis rendszeres mozgással és kiegyensúlyozott táplálkozással a betegség nagyon jól kezelhető. Ehhez azonban hozzátartozik az is, hogy a PCOS során kimerült tápanyagraktárak feltöltése megtörténjen, hiszen egyes következményei, mint a meddőség is, csak így billenthetők helyre.
A tápanyagraktárak feltöltése azonban már nem olyan egyszerű feladat, mert ehhez sokszor még az egészséges életmód is kevés. Ennek oka, hogy élelmiszereink beltartalma az utóbbi néhány 10 évben drasztikusan lecsökkent. A tápanyagpótlás remek eszköze lehet egy jó vitaminkészítmény, melyben a lehető legtöbb anyagnak szerves formában kell jelen lennie. Ennek oka, hogy így az anyagok hasznosulása akár 80%-kal is jobb! Emellett fontos a komplexitás, illetve az, hogy meghatározzuk, kinek is szánjuk a tápanyagpótlást. Másra van ugyanis szüksége a férfiak szervezetének, másra a nőkének, és persze másra a várandósoknak, méghozzá a trimeszterenként eltérő igényrendszert szem előtt tartva!
Babanet, 2024. december 27.