#baba#anya

Banyapúp, nyakfájás és anyaság: így enyhítheted a fájdalmakat a sportrehabilitációs szakember szerint

A banyapúp nem csak esztétikai szempontból lehet zavaró: a nyakfájás, az egyensúlyzavarok, a légszomj és a vérnyomás ingadozás oka sokszor a hosszasan lefelé szegett tekintet. A szakember elmondja, miként enyhítheted a tüneteket!

Egy édesanya nappal - és akár az átvirrasztott éjszakák jelentős részében - lefelé néz, előre hajtott fejjel van. Eleinte nézi a babát a bölcsőben, a kiságyban, a babakocsiban, a hordozóban, szoptatás, fürdetés vagy ringatás közben. Majd segíti a nagyobb babákat a járás tanulásban, figyeli játék közben, a szőnyegen vagy a homokozóban, bepakolja a mosógépet, főz, takarít és még akár dolgozik is, megír egy-egy üzenetet telefonon vagy a számítógép előtt. Ezeket pedig mind-mind lehajtott fejjel teszi, ami hosszú távon - többek között - a banyapúp kialakulásához vezethet.

Hogyan alakul ki a banyapúp?

A fejünk nehéz, 5-6 kg súlyú, normál helyzetben tartva tömegét a nyakcsigolyák egymás alá rendeződve viselik. De ha előre biccentjük a fejünket, a megváltozott tartás és a fizika törvényei miatt a terhelés extrém módon növekszik, ami egyenes út lehet a banyapúp és a fájdalmak kialakulásához. A fej átlagos súlyához képest jelentősen megemelkedett, 5-6-szoros mértékű nyomás nehezedik a gerincre, és innentől már nem csak a nyaki területre: a hát izmai, a lapocka körüli izmok és a nyak elülső izmai megnyúlnak, a mellkas és a nyak hátsó izmai pedig megrövidült állapotba kerülnek. Rehabilitációban ez ugyanannyit jelent, funkciójukat veszített izmokról beszélünk, hiszen csak abban az esetben tud működni és a feladatát jól ellátni egy-egy izom, ha optimális a hosszfeszülése. A megrövidült és a megnyúlt ugyanazt jelenti: gyenge és inaktív.

Az esztétikai probléma sem elhanyagolható, amit ez okoz, hiszen a tükörbe nézve jól láthatjuk, hogy a fejünk előre van esve, a vállaink be vannak fordulva és a mellkasunk is beszűkült, behorpadt. Szó szerint elesettnek tűnhetünk. 

De azt is kevesen gondoljuk, hogy ez a légzésünkre is hatással lehet, hiszen a módosult bordamozgások miatt a belégzés mélysége és a vitálkapacitás változása általános légszomjhoz vezethet, az izmok és a kötőszövetek fokozott feszülése okozhat gyakori fejfájást, sőt, megjelenhetnek egyensúlyi zavarok is, vérnyomásingadozás, valamint fülzúgás is.


Összességében elmondhatjuk, hogy nem a csigolyák és a természetes görbületek változása, hanem ezek következményei izom és kötőszöveti szinten a felelősek azért a sok kellemetlenséget, amely egy ponton már a gerinc károsodásához, kopáshoz vagy sérvek kialakulásához vezetnek.

Torna banyapúp és nyakfájás ellen

Nem csoda hát, ha néha ösztönösen és jólesően átmasszírozzuk és áttekergetjük a nyakunkat. A körülményeken ebben az élethelyzetben nehezen tudunk változtatni, hiszen ez nem olyan eset, ahol a szék vagy az asztal megfelelő magasságba állításával megoldódnának a test- és fejtartás problémái. Amíg a gyermek felcseperedik, az időbe telik, és ezt türelmesen végig kell kísérni, ha fáj, akkor is. Könnyíteni viszont lehet a mindennapjainkon!

A nyak átmozgatásához első lépésben egy egyszerű nyújtó gyakorlat is elég. Ülj le egy székre, kapaszkodj meg a jobb kezeddel az ülőfelület oldalában. A fejed lazán billentsd ki balra, és a bal kezed segítségével finoman húzd először oldalra, majd kissé előre a fejed úgy, hogy közben megfelelő ellenállást biztosítasz a kapaszkodó jobb kezeddel. Néhány légzéscikluson keresztül tartsd a pozíció, és ismételd meg ugyanezt a másik oldaladra is.

Ha a fenti tünetek bármelyike már megjelent, érdemes sportszakember segítséget kérni, aki olyan egyszerűen megtanulható feladatokat és praktikákat mutathat, amelyek alkalmazása jelentős mértékben képesek csökkenteni a problémákat, ellensúlyozni tudják a nehézségeket, és célzottan erősítik vagy éppen lazítják a panaszos terület izmait, fasciáit.
 

A szerzőről: „Bagyinka Tímea sportrehabilitációs és rekreációs szakember, sporttáplálkozási szakértő vagyok. Az utam a sport, a tanítás és az egészséges életmód hirdetése felé hosszú, de egyenes volt.
Mostanra nők ezreinek sikerült példát mutatnom és segítő kezet nyújtanom abban, hogy akár a legmesszebbről indulva, a megfelelő mozgásformát megtalálva az életük egy olyan szenvedéllyel lehet gazdagabb, amely elengedhetetlen az egészségük fenntartásában. 20 éve ismertem fel a szétnyílt hasizom - a rectus diastasis - kezelésének fontosságát. Folyamatos kutatómunka kísérte pályafutásomat, először tapasztalati úton, majd klinikailag is alátámasztott vizsgálati eredmények alapján állítottam össze a nevemhez fűződő LoveYourBelly (LYB) módszertEgy beteges, méhnyakrákkal megküzdött lányból lettem kétgyermekes, kétkutyás anyuka, aki egymaga vezeti a háztartást, két tornastúdiót, a diplomái mellett folyamatosan továbbképzi magát, kutatásokat szervez és ezek mellett van, hogy napi kétszer is megy a játszótérre. Fő célom, a sport fontosságának és alapjainak a megtanítása a hétköznapi embereknek.” Tímeát és a LoveYourBellyt a Facebookon is követheted.

Bagyinka Tímea, 2024. június 20.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?