#baba#anya

5 tipp, hogy a baba mellett is sikeres legyen a vállalkozásunk (X)

A baba érkezése hatalmas öröm az életünkben, ugyanakkor túlzás nélkül mondhatjuk, hogy minden időnkre és energiánkra szükségünk lesz a csöppséghez. Igen ám, de akkor mi lesz a vállalkozásunkkal? Lehetetlen küldetés baba mellett dolgozni a cégünkön? Egyáltalán nem, de azért néhány jó tanácsot érdemes megfogadnunk!

Rugalmas munkaidő kialakítása

Az biztos, hogy amíg a bébi igazán kicsi, mondjuk néhány hónapos, addig aligha ugorhatunk fejest a korábban megszokott munkarendbe és tempóba. Ami azzal is járhat, hogy nem fogunk tudni ingázni és napi rendszerességgel bejárni az irodába. Vagy ha ott vagyunk, akkor is fel kell készülnünk arra, hogy a gyerekünknek hirtelen szüksége lesz ránk, és ott kell hagynunk csapot-papot.

Vállalkozóként ezt akkor tehetjük meg, ha sikeresen átalakítjuk a cégünket – legalább részben – önműködővé. Vagyis olyan vállalkozássá, amit akár otthonról, távmunkában is tudunk vezetni és ilyen formában meghozni a fontos döntéseket. Ha erre nincs módunk, vagy nem akarunk ekkora változást az életünkben, akkor érdemes olyan irodát keresni, ahol gyermekrészleg vagy éppen saját gyermekmegóvó is üzemel. Ezzel együtt a felfogásunkon is változtatnunk: el kell fogadnunk, hogy bizony sokszor a munka és a vállalkozás csak a második helyen szerepel majd.

Hatékony időmenedzsment

Az idő a legértékesebb kincsünkké válik a gyerekvállalás után. Azt a luxust tehát semmiképp ne engedjük meg magunknak, hogy nem gazdálkodunk vele okosan és tudatosan. Szerencsére napjainkban számos bevált és jól működő módszer létezik, amivel igen hatékonnyá tehetjük az időgazdálkodásunkat.

Ezek közül talán az egyik legnépszerűbb az úgynevezett pomodoro technika. Ennek lényege, hogy megtanuljuk kizárni az összes zavaró tényezőt munka közben, és rövid sprintekre, etapokra osztjuk a feladatokat. Egy sprint jellemzően huszonöt perces, ami után tartsunk öt perc szünetet.

Hasonlóan eredményes technika a prioritási mátrix is, amivel elkülöníthetjük egymástól a fontos és kevésbé fontos, sürgős és nem sürgős teendőinket. Így aztán mindig azon fogunk dolgozni, amivel valóban adott napon kell, és nem pocsékolunk energiát a nem esedékes és lényeges feladatainkra.

Delegálás és segítségkérés

Ahogy a baba gondozása sem fog menni egyedül (vagy csak nagyon nehezen), úgy a vállalkozásunkat sem érdemes a továbbiakban egyedül vinni. Vannak olyan területek, ahol sokkal jobban járunk, ha inkább kiszervezzük szakértőknek. Tipikusan ilyen a marketing, ami egy csomó időt elvinne az életünkből, miközben nincs garancia, hogy jól csináljuk a dolgot. Márpedig sok múlik azon, hogy miként sikerült a kulcsszókutatás a keresőoptimalizáláshoz, hogy hatásos hirdetéseket írtunk-e vagy hogy elég kreatív lett-e a grafikánk.

A marketing mellett nyugodtan kérjünk támogatást a pénzügyek vagy a HR területén is: elsősorban azért, hogy nekünk maradjon időnk a fontosabb kérdésekkel foglalkozni. A bébi kapcsán sem nyerő mindenben csak magunkra számítani: a védőnő, a gyerekorvos vagy a barátok olyan tanácsokkal láthatnak el minket, melyekkel sokkal könnyebben átlendülhetünk a nehézségeken. Ugyanígy – különösen a kezdeti vagy a kifejezetten hajtós időszakokban – érdemes lehet a rokonok, barátok segítségét kérni vagy akár egy bébiszittert felfogadni.

Reális célok kitűzése

Arról már volt szó, hogy az elején vissza kell majd fognunk a tempót, és nem vethetjük bele magunkat a munkába a megszokott intenzitással. Ez azt is magával hozza, hogy a vállalkozásunk és a személyes rövid távú céljainkat is felül kell vizsgálnunk, és reálisan felmérnünk a lehetőségeinket. Aligha ez a megfelelő időpont például arra, hogy a vállalkozás hatalmas terjeszkedésbe kezdjen vagy megcélozza a külföldi piacot.

Akár a pénzügyi, üzleti tervünket is érdemes felülvizsgálni, és módosítani, nehogy irreális álmokat kergessünk. Ugyanez igaz a magánéletünkre is: az igazán nagy változásokat talán el kell napolnunk, amíg a gyerek nagyobb lesz, de ettől még kisebb részcélokat nagyon is jó ötlet kitűzni magunk elé.

A stressz menedzselése

Egy vállalkozó és egy szülő életében rengeteg a stressz, ami egyrészt természetes, másrészt viszont nem törvényszerűen kell beletörődnünk. Már azzal is csökkenthetjük a nyomást, ha a korábban említett módon kiszervezzük például a kulcsszókutatást, amire alapozva később aztán készülhetnek a keresőpptimalizált tartalmak. De, a hirdetéskezelést vagy a toborzást is átadhatjuk másnak. Úgy is mérsékelhetjük a nyomást, ha meghatározzuk a reális célokat a jövőre nézve.

Ezen felül pedig gondoljunk magunkra is a baba és a cég mellett: némi feltöltődést muszáj beiktatnunk, hogy aztán újult energiával eshessünk neki a mindennapoknak. A híres gyerekpszichológus, Vekerdy Tamás ezt így fogalmazta meg: „A gyerekek kiszívják a vérünket, lerágják a húsunkat. Ezért időnként meg kell szabadulni tőlük, mert a gyerek érdeke is, hogy folyamatosan jól rágható és jól szívható, pihent anyja – és persze apja is! – legyen neki.”

A bébi és a vállalkozás nagyon is megfér egymás mellett

Ehhez azonban alaposan fel kell készítenünk magunkat, a cégünket, és úgy általában az életünket, hogy minden zökkenőmentesen menjen. A kihívás meglehetősen nagy, ezért mindenképp kérjünk segítséget a munkában és a magánéletben is, ha elakadnánk!

Babanet, 2024. június 26.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?