#baba#anya

Veszélyben van a babám? 6 dolog, amit érdemes tudni a zikavírusról

A brazil médiában hetek óta rendszeresen foglalkoznak a vírus okozta megbetegedések járványszerű terjedésével. Hangsúlyosan említik az amerikai elnök felhívását a vírus elleni védőoltás gyors előállítására és az Európai Betegségmegelőző Központ (ECDC) figyelmeztetését, hogy a várandós anyák kerüljék el Brazíliát. Ugyanilyen utazási tájékoztatást adott ki Franciaország, Nagy-Britannia, Németország, Kanada és Ausztrália konzuli szolgálata. No de mit tudunk erről a betegségről?

  1. Mikor fedezték fel?
    A zikavírust először 1947-ben regisztrálták Ugandában, egy a Zika őserdőben élő rhesus majmon, majd 1952-ben emberen is kimutatták Ugandában és Tanzániában. 2007-ben a vírus megjelent a Yap szigetén, a Csendes-óceánon, ahol pár hónap alatt az ország három évnél idősebb lakosainak háromnegyedét megfertőzte. 2013-ban újra felbukkant a vírus, ekkor Tahihin és Francia Polinézia más területein, itt a lakosság 11 százaléka betegedett meg. 2014-ben a Csendes-óceán déli részére is betört, például Új-Kaledóniában és a Cook-szigetekre, 2015-ben pedig a Húsvét-szigetekre. Ez jelentette a vírus hivatalos megjelenését Amerikában. Brazíliában 2015 májusában jelentették először a zikavírust, azóta pedig több latin-amerikai országban is elterjedt.
     
  2. Biztos, hogy ez okozza a kisfejűséget?
    A gyanú szerint a vírus magzatoknál kóros kisfejűséget okozhat, ezt azonban egyelőre nem sikerült minden kétséget kizáróan bizonyítani. Miután jelentősen megnőtt a mikrokefáliás esetek száma az újszülöttek körében azokon a brazil területeken, ahol a zikajárvány dúl, nemzetközi erőfeszítés indult annak kiderítésére, hogy valóban a vírus okozza-e a betegséget. A közzétett adatok szerint az országban 3670 zikavírusgyanús mikrokefáliás esetet vizsgálnak, és addig 404 ilyen megbetegedést igazoltak újszülötteknél, ami csaknem 50 százalékos növekedés a január 23-ig igazolt 270 esethez képest. A gyanított összefüggés pedig arra ösztönözte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tisztviselőit, hogy a járványt néhány napja nemzetközi egészségügyi vészhelyzetnek nyilvánítsák.
     
  3. Hogyan terjed?
    A zikavírus jellemzően szúnyogcsípés útján terjed, az esetek körülbelül 20 százalékában enyhe tüneteket okoz, az emberek többsége pedig szinte egyáltalán nem tapasztal megbetegedést. Kiderült azonban, hogy - ritka esetben ugyan, de - terjed vérátömlesztéssel és szexuális úton is. Nemrég Texasban bejelentették az első olyan esetet a jelenleg zajló járvány során, amikor a vírus szexuális úton terjedt. Ezzel párhuzamosan a brazil egészségügyi tisztviselők azt tanácsolták a várandós kismamáknak, hogy ne adjanak puszit idegeneknek, mert vizsgálataikban az aktív vírus nyomait mutatták ki nyál- és vizeletmintákban – ez pedig annak veszélyét veti fel, hogy a vírus testnedvek útján is képes terjedni.
     
  4. Mik a tünetei?
    A fertőzés tünetei enyhe influenzára emlékeztetnek: magas láz, izomfájdalom, fejfájás, kiütések, kötőhártya-gyulladás. Normál esetben néhány nap alatt elmúlik, a várandós anyákra a fentiek miatt azonban rendkívüli veszélyt jelent.
     
  5. Nálunk vagy a környező országokban is felütötte a fejét a fertőzés?
    A vírus terjesztéséért felelős szúnyog Európában nem jellemző, Magyarországon egyáltalán nem fordul elő, de a fertőzés külföldről bekerülhet az országba. Két (három) esetet ismerünk eddig: szlovén kutatók egy olyan magzat agyában bukkantak rá a vírusra, akinek az anyja a terhessége első trimeszterében – amikor még Brazíliában élt – szintén megfertőződött a zikavírussal. Végül az orvosokkal történt konzultációt követően az asszony a 32. héten az abortusz mellett döntött. A cseh egészségügyi miniszter bejelentette, hogy két cseh turistát fertőzött meg a vírus - egy férfi és egy nő -, akik januárban látogatást tettek a járvány sújtotta területeken. Az 58 éves férfi Martinique szigetén, a 49 éves nő pedig a Dominikai Köztársaságban volt szabadságon. Miután visszatértek Csehországba, lázra, fejfájásra, influenzás tünetekre panaszkodtak, testükön pattanások jelentek meg. A kezelőorvosaik szerint könnyebb esetekről van szó, az érintettek nem szorulnak kórházi kezelésre, és nincs szó csehországi járványveszélyről sem.
     
  6. Hogyan lehet védekezni ellene?
    A szakértők minden várandós nőt óva intenek attól, hogy ellátogassanak olyan országokba, ahol a vírus már felütötte a fejét. A legfontosabb azonban talán az lenne, hogy a vírust terjesztő szúnyogokat sikerüljön kipusztítani, emellett a szülő korban levő nők számára egy vakcina kifejlesztése is nélkülözhetetlen lenne. Az Egyesült Államok járványügyi és betegségmegelőzési központja óvszer használatát vagy szexuális önmegtartóztatást javasol azon férfiak esetében, akik a zikavírussal erősen fertőzött vidékeken jártak.


Babanet, Medipress, MTI, 2016. február 29.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?