Gyermekorvos 24 órában
A Svábhegyi Gyermekgyógyintézet gyermekorvosai 24 órában hívhatóak az ünnepek alatt.
»
Hogyan derülhet ki, hogy a gyermek ételallergiás?
Hogyan derülhet ki, hogy a gyermek ételallergiás? Milyen tünetekkel jár, hogyan segíthetünk? Dr. Ragó Zsuzsanna, a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet kutatás-fejlesztési vezetője beszél a tünetekről, a diagnózisról és a... »
Mit vásároljunk, mit készítsünk elő az újszülött gondozásához?
Néhány alapfogalom a választáshoz: célszerűség, tisztíthatóság, kényelem, megfelelő ár-érték arány, veszélytelenség.
Ezek legyenek a döntések vezérlői akár az ágynemű, akár a babaruhák, akár a cumisüveg vagy éppenséggel a... »
7+1 fontos teendő az újszülött hazaérkezése előtt I.
Természetesen nem lehet mindenki számára minden tekintetben megfogadható és elfogadható tanácsot adni abban a kérdésben, hogy milyen is legyen a gyerekszoba. Ahány ház, ahány lakás, annyiféle méretű és elhelyezkedésű helyiség... »
Mit tegyünk szülőként, ha lúdtalpas a gyermekünk?
LÚDTALP, BEFELÉ DŐLŐ BOKA - A láb statikai eltérései
Visszatérő vagy elhúzódó alsó végtagi enyhe izom és/vagy ízületi fájdalmat okozhatnak a láb statikai egyensúlyának megbomlásával járó állapotok, mint például a nagyfokú... » 1 hozzászólás
Dac, engedetlenség, dühroham
A címben felsorolt jelenségek kisded korban, 1,5 - 3 éves kor között gyakori eszközei a gyermekeknek, a melyek segítségével vágyaik tárgyát szeretnék elérni a környezetükkel szemben. Szinte minden gyermeknél előforduló jelenség.
»
Fertőző szemölcsök kisgyermek és serdülő korban
A humán papilloma vírus (HPV) fertőzés igen elterjedt a népességben, különösen gyakori iskoláskorú gyermekek között. Mivel olykor tünetmentesen van jelen a szervezetben, így annak hordozása nagy jelentőségű a szemölcs... »
Lágyéksérv, köldöksérv - mit tehet a szülő?
Tudta, hogy a lágyéksérv fiúgyermekeknél és koraszülött babáknál gyakoribb? Vajon mi a teendő, ha szinte egy kisebb almanagyságú a gyermek köldöksérve? Hasznos tanácsok kismamáknak a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet csecsemő –és... »
Szemüveg vagy kontaktlencse? A színtévesztés nehézségei…
A szemüvegkeretek lassan még a kisebb gyermekek számára is divatcikké válnak. 2-3 évente más típusú keretek a divatosak. Ma már egészen kicsi kortól lehet szép kereteket választani, amelyeket a gyermekek szívesen hordanak. A... »
Okostelefon, tablet, laptop, számítógép képernyő, melyik az ideális, mennyi ideig és hogyan?
A technikai fejlődéstől nem lehet a gyereket elzárni, de szükséges korlátozni – hangsúlyozza Dr. Szekeres Márta, a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet OptoKid Gyermek és Felnőtt Szemészeti Centrumának gyermekszemész főorvosa. A szem... »
Lilás bababőr- mennyire veszélyes?
Szederjesség (cyanozis)
A szederjesség tüneteként a bőr illetve a nyálkahártyák, körmök kékes-lilás elszíneződése figyelhető meg. Közvetlen oka a vér oxigéntartamának csökkenése és a szén-dioxid tartamának emelkedése.... »
Távollátás – közellátás: a legnagyobb gond, ha nem vesszük észre
Mekkora és milyen típusú kockázatot jelenthet a gyermekre nézve, ha kezeletlen marad a gyermekkorban kialakuló látászavar? Dr. Szekeres Márta, a szemész főorvossal beszélgettünk arról: miért az egyik legfontosabb tényező, hogy... »
Hogyan vehetjük észre újszülött babánknál, ha gond van a látással?
A pár napos baba még csak fényt és árnyékot lát. Az éleslátás lassan alakul ki. De honnan tudhatjuk, hogy a gyermekünk szemmozgásának furcsasága élettani, vagyis a fejlődési folyamat részeként érzékelhetjük, és honnan kezdődik... »
Lyukas szívvel született a babád? Nem kell rögtön megijedni!
A lyukas szívvel született gyermekek kapcsán hajlamosak lehetünk laikusként azt hinni, hogy egy olyan jelentős problémáról van szó, amely rendszeres gyógyszeres kezelést és orvosi felügyeletet igényel, hovatovább alapjaiban... »
Látásvizsgálat gyermekkorban
A gyermekszemész már csecsemőkorban meg tudja állapítani az úgynevezett fénytörési hibákat. Ezen látás gondok korrigálását azért szükséges például szemüveggel korrigálni, mert a gyermekek agyi fejlődését befolyásolja az... »
Szemük fénye:
A külvilág ingereinek 85%-át a szemünkön keresztül kapjuk. Így a jó látásteljesítményhez nagyon fontos, hogy tökéletes legyen a látóélesség a mélységlátás és sok minden egyéb is. Az úgynevezett fénytörési hibák, illetve azoknak... »
A csalánkiütésről
A csalánkiütés, az allergiára hajlamos (úgynevezett atópiás) gyermekeknél - gyakori bőrelváltozás. Sokszor látjuk ételallergia esetén, azonban vírusfertőzések, bakteriális és egyéb kórokozók okozta megbetegedések illetve... »
Mi az ott a térdhajlatban? Ekcéma? – de mi is az pontosan?
Csecsemőkorban jelentkező tünet az endogén ekcéma vagy atópiás dermatitisz. A két fogalom egymás szinonimái, egyiket angol, másikat inkább német nyelvterületen használják. Az „atópia” nem helyénvalót, az „endogén” belülről... »
Mennyit egyen a baba?
Egy jól szopó baba, ha elegendő anyatej áll rendelkezésére, akkor a neki szükséges mennyiség 90-%-át 5 perc alatt megeszi. Ezért mondják, hogy a szoptatásnak ideális esetben nem kell 15-20 percnél tovább tartani. Az sem... » 1 hozzászólás
A szoptatás technikája, gyakorisága, mennyisége – gyakorlati tanácsok
A szoptatás alatti testhelyzet kiválasztásának legfőbb szempontja a kényelem, mind az anyuka, mind a baba számára. A lényeg, hogy a szoptatás teljes időtartama alatt könnyen megtartható legyen ez a testhelyzet, és ne kelljen... »