A hasfájás és a hármas szabály
Vigasztalhatatlan sírás, igen ez típusos első jele a kólikának.
A hasi fájdalom mögött 0-4 hónapos korban az esetek 90-95%-ában a kólikának nevezett „állapot” rejtőzik, ami a család számára nehéz időszakot jelent, de könnyebb elviselni ha tudjuk, hogy nincs nagy baj, idővel elmúlik.
Fontos, hogy a kólikát mindig gyermekorvos állapítsa meg, a hasfájós tünetek hátterében a tanulmányok szerint az estek 5%-ban van organikus, tehát szervi ok, például étel-allergia, kizáródott sérv, húgyuti fertőzés. Ezekben az esetekben ugyanakkor mindig kíséri a hasfájást egyéb tünet is például láz, érvágytalanság, véres-nyákos hasmenés, melyek alapján a gyermekgyógyászok alapos kivizsgálással feltárják a háttér okokat.
A kólikát más néven 3 hónapos betegségnek is nevezik, de nem csak ez az egy hármas jellemzi. Honnan tudjuk, hogy kólikával állunk szembe? Figyeljük a hármasokat.
Ha a hirtelen, minden ok nélkül fellépő sírásra a következők igazak 0-4 hónapos kor között:
- legalább egy hete napi minimum 3 órát sír
- egy hét alatt legalább 3- szorjelentkezett
- a csecsemő az első alkalommal fiatalabb, mint 3 hónapos, jellemzően 2-3 hetes
A kólika kialakulása a kiscsecsemő éretlen emésztő rendszerének köszöntető, a kutasok által leggyakoribbnak megjelölt 3 ok a következő, az előfordulás gyakorisága szerint:
-
relatív laktáz-enzim hiány (a tejcukorbontó képesség elégtelensége, ami hirtelen megnövekedett táplálék mennyiség vált ki)
-
motilitási zavar (relatíve kicsi a hasüreg, és kezdetben nem teljesen összehangolt a bélműködés)
- éretlen bélflóra (hüvelyi úton született anyatejes babáknál 3-6 hetes korra stabilizálódik a bélflóra, az anyatejben levő prebiotikumok segítségével, császárral született vagy tápszeres babáknál sérülhet ez a folyamat, így a kényszerű tápszerválasztáskor érdemes odafigyelni)
A fenti esetek nagyobb részében ma már hatékony segítséget találunk a gyógyszertárakban, és megkönnyíthetőek a sírós nappalok és éjszakák.
Vartnal Angelika
dietetikus, csecsemőtáplálási szakértő