#baba#anya

Hatásos "edzésterv" kisgyermekes anyukáknak

Egyes kismamák már a várandósság vége felé elkezdik az edzést, főleg, akik télen, a csizma időszakban szülnek. Szerencsére nekem ez kimaradt, de hiába volt a papucs-póló szett, mégis, a második terhességem utolsó heteiben már úgy kapkodtam a levegőt, mintha naponta többször részt vettem volna egy jó kis kardio edzésen. 

Szükséges „kellékek”:

  • kb. 3 kilós kezdő „súlyzó”, amely a hetek, hónapok múlásával egyre nehezebb lesz
  • különböző élethelyzetek: etetés, fürdetés, utazás, vásárlás stb.

A baba megszületésével elkezdődik az édesanyák testének nem tudatos formálása. (Vannak, akik pár hónap elteltével készakarva is nekiállnak edzeni, nos, elismerésem feléjük!)

Csodálatosan megszervezi ezt is a természet. A fokozatosság elvét követve, szépen, az idő múlásával egyenes arányban fejlődik, nehezedik a mi kis „súlyzónk”. Észrevétlenül „emeli a téteket”, mi pedig természetesen, magától értetődően tesszük a dolgunkat, miközben egyidejűleg formáljuk a testünket.

Az első testrész, ahol először látszódik az eredmény, az a kar. Csodaszép szálkás és feszes felkarunk lesz néhány hét, hónap után, és ha egy kicsit az izmainkat megfeszítve pózolunk a tükör előtt, akkor határozottan látszik a formás tricepszünk is. A kar edzése folyamatossá válik az évek folyamán, különösebb odafigyelést nem igényel, „csak” tegyük a dolgunkat: emelgetés kiságyba, fürdőkádba, pelenkázóra, etetőszékbe; gyermekkel a karon való főzés, teregetés; az ilyen hétköznapi feladatok dolgoztatják a kar izmait.

Akadnak olyan helyzetek, amikor az adott „súlyt” kombinálhatjuk például egy jól megpakolt bevásárlótáskával, pelenkázótáskával, babakocsi kinyitásával, esetleg nagyobb testvér megvigasztalásával. Ez utóbbi – miközben mondjuk leguggolunk - az egész test megdolgoztatása mellett még csodálatos lelki élményt is nyújt.

Nehezíthetjük a feladatokat úgy, hogy a „súlyzóval” a kezünkben vesszük fel a földre leesett cumit, vagy nyújtózkodunk a konyhaszekrény felső polcán lévő lisztért, amivel berántjuk a főzeléket. Ilyen esetekben más testrészünk is edzés alá kerül: pl. a lábak és a popsi.   

Személyes tapasztalat alapján az igazi testedzés két, különböző nehézségű „súlyzó” alkalmazásával az igazi! Váltott használat is hatásos (pörgés, lovaglás, gyúrás, popóba harapás, megzabálás, és hasonlók), de az együttes alkalmazás (bunyó kettő ellen), na, az az igazán eredményes! Ez a kombináció nyújt a test mozgása mellé csodás és boldog lelki perceket is.

A következő edzéstervet egy 12 és egy 17 kilós „súlyzóval” naponta végzem:   

  1. Etess két gyermeket egy időben úgy, hogy közöttük ülsz, és jobbra, balra fordulsz, egyikhez, majd vissza a másikhoz! Csodásan formálja a derekat.
  2. Fürdesd őket egyszerre, majd miután a kicsit kivetted a kádból, a törlés és öltözés is megvolt, tartsd távol a lábaddal a kukától és a vécétől, miközben a nagyobbikon végzel utolsó tisztító simításokat! Hatásos gyakorlat a lábakra és a popsira!
  3. Vidd el a nagyot oviba úgy, hogy a kicsi is veletek tart és nem tud még menni! Lehetőleg télen, amikor mindenkin több réteg ruha van, és amíg a nagyot átöltözteted, addig a kicsit is legalább csomagold ki, hogy ne izzadjon be! Minden testrészt átmozgat, vigyázz, mert jól kimelegszel!
  4. Menjetek el hármasban bevásárolni! Kezdők ültessék a kicsit a bevásárló kocsiba, így egy kiflivel őt letudták, marad a nagy, aki után rohanni kell. Szintén minden testrészre hatásos gyakorlat! Haladók... ezt a verziót én még nem ismerem.
  5. Menjetek el hármasban a doktornénihez! Itt nincs bevásárló kocsi, sőt, több nehezítő körülmény jelentkezik: tartsd őket csendben, és érd el, hogy a megfelelő időben nyissák ki a szájukat! Ehhez kell némi rutin és tapasztalat, de idővel ez is menni fog, csak kitartás és ne add fel!

A következő két pont esetében szigorúan oda kell figyelni a sorrendre, a garantált hatás érdekében javasolt rövid időn belül egymás után elvégezni!

  1. Irány a friss levegő! Fuss a két (szelíd) motoros után, hintáztasd őket végeláthatatlanul, gyűjtsetek szép színes faleveleket, csúszdáztasd őket milliószor fel-le és közben ne feledd, lélegezz mélyeket! Derék, kar, láb, egyszóval mindent átmozgattál!


     
  2. Tedd le őket aludni! Gyorsan fogyaszd el a két tányérból a maradék szénhidrátcsökkentett, rostdús ebédet és feküdj le Te is!

Krizsa Judit, 2015. november 09.

 
 
 
Címkék:  

posztok

edzés

X
EZT MÁR OLVASTAD?