Ha válogatós a gyerek
Neeem, nem kérem!– de sokszor hangzik ez el a konyhaasztal mellől. Minden család életében eljön az a pillanat, amikor a kis lurkó elkezdi próbálgatni szárnyait – vajon meddig mehetek el? Megkapom a csokit, ha ellenállok a főzeléknek?
Ez egy teljesen természetes folyamat, de mit tehet az aggódó anyuka; hogyan vegye rá gyermekét, hogy megetesse vele a finom párolt zöldséget? Tényleg trükközni kell mostantól, vagy létezik más megoldás is a vitaminok és ásványi anyagok bevitelére?
Élettani válogatás
Egyéves kor után megfigyelhető, hogy a gyermek étkezési szokása megváltozik. Előfordulhat, hogy válogatósabb lesz, nem fogad el minden ételt valamint kevesebbet eszik. Ez teljesen normális dolog, hiszen ha abban a tempóban enne tovább, mint ahogy csecsemőkorában tette, magas lenne a súlygyarapodás mértéke. A gyermek rájön arra, hogy ő egy önálló személy, saját ízléssel és gondolatokkal. El tudja dönteni, mi az az étel, amit szeret és mi az, amit nem szívesen fogyaszt el.
Amíg a kisbaba szopik, addig nincs probléma. Az anyatejet olyan tökéletesre alkotta meg a természet, hogy az összes fontos vitamin és ásványi anyag benne van, ami egy kisgyermek fejlődése szempontjából elengedhetetlen. Tehát, ha átmenetileg elutasítja a zöldséget, főzeléket, vagy akár a gyümölcsöt is, nem kell aggódni: nem lesz vitaminhiányos a kicsi, hiszen az anyatejből megfelelő minőségben és mennyiségben szívódnak fel az értékes tápanyagok.
De mi a helyzet, ha az anyatej valamilyen oknál fogva elapad, vagy a mennyisége már nem elegendő gyermekednek és nem sikerül felszaporítani? Ilyenkor kerülnek előtérbe a tápszerek. Ha pedig olyan szerencsés vagy, hogy gyermeked az egyéves szülinapján is tudtad még szoptatni, akkor nektek valók a junior gyerekitalok.
Ezek a speciálisan kisgyermekeknek készült italok is tejalapúak. De a tej olyan módon van átalakítva bennük, hogy fehérjetartalmuk alacsonyabb, ezáltal úgy adhatsz kisgyermekednek tejet, hogy közben az nem terheli meg a szervezetét, emésztését.
De mi a helyzet a vitaminokkal? A tej élet, erő, egészség – hangzik a régi mondás, de valóban így van ez? Jobb, ha tudod, hogy a tejben sokkal kevesebb vitamin található, mint azt gondolnánk
Vegyük sorra: őket:
A-vitamin: fél liter tehéntejből A-vitamin szükséglet 15%-át tudnánk csak fedezni.
C-vitamin: a tehéntej C-vitamin tartalma 10 mg fél liter esetén. Ez a napi szükséglet egyötöde.
D-vitamin: a tehéntejben található mennyiség a 0-hoz közelít.
Vas: fél liter tehéntej elfogyasztásával a napi szükséglet mindössze 10%-a fedezhető. Belegondolni is szörnyű, hogy egy kisgyermeknek 5 liter tehéntejet kellene meginni naponta, ha fedezni akarjuk vasszükségletét. Ráadásul a tehéntej magas kalcium tartalma rontja a vas felszívódását.
Azokban a napokban, amikor a gyermek étvágytalanabb, nem fogyasztja el szívesen az ételt, semmi ok az aggodalomra. Napi fél liter anyatejjel - vagy annak hiányában két pohár junior gyerekitallal - megfelelő vitamint és ásványi anyagot juttatsz be a szervezetébe folyadék formájában. Emellett fontos a változatos, szilárd étrend - gyümölcs, zöldség és savanyított tejtermékek - fogyasztása is.