Page 18 - Babanet Magazin 2024 II
P. 18

 18
 BABANET MAGAZIN
 Bababőrápolás A–Z-ig
Milyen gyakran fürdessük a babát? Hogyan öltöztessük az első he- tekben az újszülöttet? Mire figyeljünk a körömvágásnál? Mindent elmondunk, amit friss anyukaként tudnod kell!
A hazatérés az újszülött babánkkal óriási öröm, izgalmas időszak, de a róluk való gondoskodás – főleg az első időkben – nagyon megterhelő lehet, még a tapasztalt szülők számára is. Nézzük,
mire érdemes figyelni!
Milyen gyakran fürdessünk?
A csecsemők bőre vékonyabb, sérülékenyebb és érzékenyebb az első időszakban, kevésbé ellenálló a baktériumokkal, irritáló anyagokkal és az allergénekkel szemben. A helyes bőrápolá- si gyakorlatok segítenek megőrizni a csecsemők bőrének egészségét, és segíthetnek megelőzni a bőrproblémákat. Ezért is fontos a megfelelő tisztítás, hidratálás és a fényvédelem.
Ha az UV-index szintje eléri a 3 vagy afeletti értéket, széles spektrumú, SPF 50+ fényvédőt érdemes használni.
Heti 2-3 fürdés elegendő egy újszülött szá- mára, de ha a baba nagyon szereti a fürdetést, akkor akár naponta is fürödhet, viszont ennél több lubickolás kiszáríthatja a bőrét. A fürde- tésre elég pár perc, mert a bőrét egy hosszabb pancsolás könnyen kiszáríthatja.
Az ideális vízhőmérséklet a baba fürdetéséhez 37-38 Celsius-fok, amihez 5-10 cm-es fürdővíz elegendő a babakádba. A víz hőmérsékletét mindig ellenőrizzük vízhőmérővel. A babát elő- ször a hátánál tartva tegyük bele a fürdővízbe: az egyik kezünkkel fogjuk meg a hónaljánál úgy, hogy a könyökünk és az alkarunk tartsa a fejét és a felsőtestét.
Használjunk babafürdetőszert és fürdőkesz- tyűt a csecsemő arcának és testének lemosá- sához. Miután megfürdettük, tegyük a babát kapucnis fürdőlepedőbe, és alaposan töröljük át. A legtöbb baba haja nem igényel külön
samponozást. Ha szükséges, válasszunk gyen- géd, pH-semleges terméket, de a szappanmen- tes mosás általában megfelelő és elegendő.
A babapopsit óvjuk a kipirosodástól gyakori pelenkacserével, valamint hintőporral és piro- sodás, gyulladás elleni krémmel. Ha azt látjuk, hogy a baba bőre kezd szárazzá válni, használ- junk gyerekorvos által javasolt hidratáló krémet.
A köldökcsonk ápolása
Közvetlenül a születés után a köldökzsinórra egy köldökcsat kerül, majd levágják a köldök- zsinórt. A vágás után megmaradt rész a köl- dökcsonk. A csatot 2-3 nap múlva eltávolítják, a csonk pedig rendszerint 7-10 nap után magá- tól leválik. Fontos szabály, hogy a köldökcson- kot szárazon kell tartani, amire fürdetéskor kell jobban figyelni. Ha valami miatt mégis víz kerül a köldökcsonkra, óvatosan töröljük át. A köldök- csonkhoz mindig tiszta kézzel érjünk! A legújabb ajánlások szerint a köldökcsonkot javasolt fe- detlenül hagyni és minden pelenkacserénél ellenőrizni az állapotát. Ha vizelettel, széklettel érintkezett, akkor steril fiziológiás sóoldattal átitatott steril gézlappal javasolt megtisztítani, majd 2%-os oktenidin-dihidroklorid vagy fen- oxietanol oldattal javasolt fertőtleníteni.
Körömvágás
Az első körömvágásra a baba körülbelül két- hetes korától kerülhet sor, ugyanis addig
magazin > 2024. II.
















































































   16   17   18   19   20