Page 13 - Babanet Magazin 2024 II
P. 13
Pihenjünk!
A császármetszés fizikailag és érzelmileg is megterhelő. A műtét után a sérült szö- veteknek regenerálódniuk kell, de ha erre nem figyelsz oda, csökkenhet a szervezeted ellenálló-képessége, így fogékonyabb lehetsz a fertőzésekre is. Ráadásul a fáradtság csök- kentheti az anyatej termelődését is, tehát a saját magad és a babád érdekében is jó, ha pihensz.
Persze tudjuk, ez egy újszülöttel szinte lehe- tetlennek tűnik, éppen ezért ebben az időszak- ban ne félj segítséget kérni. Természetesen a párod is támasz lehet, de a családtagok, ro- konok is átvállalhatják pár órára a kicsit, amíg te alszol egy keveset. Annak érdekében, hogy kíméld a sebedet, aludj a hátadon, ugyanis ebben a pozícióban nehezedik a legkisebb nyomás a metszés helyére.
Mit együnk császármetszés után?
Közvetlenül a császármetszés után szigorú di- étát kell tartani: a műtét napján a rostos italok és a szénsavmentes víz lesz a barátod. A szü- lés utáni napokban, hetekben is fontos, hogy kímélő, könnyen emészthető ételeket egyél: amíg nem indul be a bélműködés, könnyű erőlevest, kompótot fogyassz, majd jöhet- nek a fehérjében, rostban gazdag ételek, a zabkása és a lédús gyümölcsök. A puffasztó ételeket és a szénsavas italokat viszont kerüld.
Kulcsfontosságú a helyes táplálkozás, hiszen a megfelelő ételek segíthetnek a szervezet szöveteinek helyreállításában. A szakértők ja- vaslata szerint húslevest később is érdemes
rendszeresen fogyasztani, ugyanis gazdag aminosavakban, vitaminokban, amelyek szük- ségesek a kollagéntermeléshez, ami pedig a sebgyógyulást segíti.
Milyen fájdalomcsillapítót szedhetünk?
Akár hüvelyi úton hoztad világra a babád, akár császármetszéssel, a szülés és az azt követő időszak fájdalmakkal jár, a fájdalomcsillapítás tehát kulcs- fontosságú. A vény nélkül kapható gyógyszerek közül – az orvosoddal egyeztetve – az ibuprofén- és a paracetamol-tartalmúak jöhetnek szóba. Az aszpirinszármazékokat, a diklofenák-tartalmú és a kombinált koffeines fájdalomcsillapítókat viszont ne alkalmazd! A császármetszés után fellépő fájdalom további enyhítése érdekében próbálkozhatsz a hasad köré tekerhető hastartó övvel, de a melegítőpárna használata is jó megol- dás lehet. Szoptatáskor pedig próbálj olyan pozíciót választani, ami kevésbé terheli a metszés helyét.
Mikortól és mit sportolhatunk?
A nagyobb intenzitású edzések beiktatásával várj legalább 12 hetet, majd amikor a mozgást újrakezded, tartsd be a fokozatosság elvét, hogy a tested hozzászokhasson a terheléshez. Termé- szetes, ha eleinte nem tudsz majd úgy teljesíteni, mint a szülés előtt, hiszen a testednek újra fel kell vennie a ritmust. Mindenképpen kímélő edzés- sel indíts, olyannal, ami nem terheli túlságosan a hasfal izmait. A jóga, a könnyed séta és az úszás például remek mozgásformák lehetnek.
Forrás: Cornerstone Physiotherapy, MedicineNet
BABANET.HU
magazin > 2024. II.
13