Újdonsült apukák! Így segíthettek leginkább anyának a kisbaba körüli teendőkben! - 12 tipp
Család született: megérkezett közétek a kisbabátok. Apa lettél. Kimondtad már? APA. Így, csupa nagybetűvel. Milyen érzés? Ugye csodálatos? Bizonyára semmihez sem fogható perceket éltél meg a szülés alatt és eláruljuk: ezentúl még szebb pillanatok következnek a közös életetekben.
Az első néhány hét, esetleg hónap viszont még tartogat számodra, számotokra meglepetéseket, hiszen azon felül, hogy most ismerkedtek meg igazán kicsikétekkel, az új ritmushoz, megváltozott életvitelhez is alkalmazkodnotok kell. Bizony, cseppet sem túlzóak azok a cikkek, amelyek a gyermekágyi időszak kimerítő mivoltát fejtegetik: a gyermeked édesanyja ugyanis az új szerepben apait-anyait belead most, hogy minden a lehető legkönnyebben, leggördülékenyebben működjön a babával.
Elképzelhető az is, hogy úgy találod, megváltozott: csak a babára koncentrál, fáradt, kimerült, ingerlékenyebb, érzékenyebb, de igazából bármi lehet, ami eddig még nem szerepelt a megszokott mindennapjaitok palettáján. Ehhez az anyalét első kihívásai mellett még a hormonok is jócskán hozzájárulnak, így amellett, hogy sokkal türelmesebbnek és elnézőbbnek kell vele lenned, mint ezelőtt bármikor, a segítséged az, amivel igazán "megváltást" és megnyugvást hozhatsz számára. Nem kell nagy dolgokra gondolni, elég, ha egy kicsit átkeretezed magadban a dolgokat, priorizálsz, megnézed, mi az, amivel tényleg hozzá tudsz tenni ehhez a nehezebb időszakhoz.
Összegyűjtöttünk néhány tippet, gondolatot, ami segíthet ennek kialakításában!
Légy segítség a házimunkában: a házimunka és a baba gondozása együtt már igazán sok energiát emészt fel. Segíts az édesanyának a főzésben, takarításban, mosásban vagy bármilyen otthoni teendőben. Ha kell, fogadj fel akár időszakosan takarítót, hogy csökkentsd az elvégzendő feladatok mennyiségét!
Ne várd, hogy kérjen: tudjuk, hogy nehéz kitalálni a gondolatainkat. De azért nem lehetetlen: próbálj meg ráérezni, mikor van a párodnak szüksége pihenésre vagy segítségre, és ajánld fel a segítséged, legyen az bármilyen jellegű is.
Bátorítsd a szabadidőre való törekvésében: az anya jólléte szempontjából kiemelten fontos, hogy időt szánjon magára. Persze mi nők szeretjük ezt a kisbabás időszakban elfelejteni, vagy hátrébb sorolni... Épp ezért bátorítsd őt, hogy szakítson legalább egy kevés időt a hobbijaira vagy pihenésre.
Támogasd a szoptatást: ha az anya szoptat, támogasd őt ebben. Segíts neki kényelmes helyet találni a szoptatáshoz, vagy hozz neki vizet, esetleg nasit, ha arra van szüksége. Ha cumisüveges táplálás is szóba jön nálatok, akkor ajánld fel, hogy bizonyos időszakokban te eteted meg a babát (akár hajnal 3-kor is), addig anya tud egy picit pihenni, aludni.
Töltsetek együtt minőségi időt: vegyél részt az anya és a baba közös időtöltéseiben. Ez erősíti a családi köteléket, és megmutatja az édesanyának, hogy számíthat rád. Ezen felül azonban próbáld meg ösztönözni arra, hogy ha van ki vigyázzon a kicsire, menjetek el valahova kettesben is, hogy időnként ne csak a baba legyen fókuszban, hanem vele párhuzamosan a párkapcsolatotok is.
Tanulj az anyukával együtt: ismerkedjetek meg közösen a baba ápolásának fortélyaival. Együtt ügyesebbek lehettek, kiegészíthetitek egymást és megoszthatjátok egymással a kérdéseiteket, kételyeiteket is.
Légy jelen az orvosi viziteken is: ha teheted, vegyél részt az orvosi ellenőrzéseken és oltásokon, támogasd az anyukát, ha esetleg aggódik a baba egészsége miatt. Fontos, hogy te is átéld, megtapasztald az aggódást, ami ő minden alkalommal átél, ha gond van a picivel, mert így tudni fogja, hogy hozzád mindig biztonsággal fordulhat és közösen mindent megoldotok majd.
Kérdezd meg, hogyan segíthetsz: mint már említettük, nem mindig szokásunk segítséget kérni. Sokunk például szívesen kérne, de vagy nem meri megkérdezni, esetleg fél a babát "kiadni a kezéből", másra bízni, fél elfogadni egy-egy felajánlást. Te azonban a társa vagy, ezért éreztetned kell vele, hogy megbízhat benned és az apai ösztöneidben, szülői képességeidben, hiszen épp az a lényeg, hogy EGYÜTT csináljátok, ezért lettetek szülők.
Érdeklődj az érzéseiről: beszélgess a pároddal az érzéseiről és a minden napos tapasztalásairól, esetleges félelmeiről. Ezzel nem csak magadnak segítesz megérteni őt, hanem neki is feldolgozni az új szerepét.
Gondoskodj finomságokról: dobd be magad a konyhában: főzz egészséges és tápláló ételeket az édesanyának, hogy erőt és energiát szerezzen a baba gondozásához. Ha nem szívesen főzöl, rendelj néha ebédet, vagy vacsorát, kérd a kedvencét. Nagyon hálás lesz érte, hogy nem csak a főzés terhét veszed le a válláról, de még figyelmes is vagy.
Vedd ki a részed minden nap a baba ápolásából: ezek ma már tényleg alapvető dolgok: tanulj meg pelenkázni, fürdetni, etetni, stb. Nem gond, ha nem ugyanúgy csinálsz mindent mint anya. Lényeg, hogy megcsináld, a babátok is érezze, hogy apa ugyanolyan értékű szereplő a kis közösségetekben, mint anya.
Fejezd ki felé a szereteted: mutasd ki az édesanyának, hogy szereted és törődsz vele. Lepd meg néha egy-egy aprósággal, kedveskedj valamivel, amiről tudod, hogy szereti, aminek igazán örülne. De legfőképpen: legyél ott, amikor szüksége van rád. Beszélgess vele sokat, mert a jó kommunikáció minden stabil párkapcsolat alapköve.
K.V., 2023. július 21.
Forrás: Nyitókép: GettyImages.com